kdf - en to cs translation catalogue (60 entries)

en: could not execute [%1]
cs: nelze spustit [%1]

en: Called: %1
cs: Voláno: %1

en: could not execute %1
cs: nelze spustit %1

[ctx: Update action]
en: &Update
cs: Akt&ualizovat

en: KDE free disk space utility
cs: Údaje o volném místu na disku pro KDE

[ctx: TODO]
en: Icon
cs: Ikona

[ctx: Device of the storage]
en: Device
cs: Zařízení

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
cs: Typ

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
cs: Místo připojení

[ctx: Free space in storage]
en: Free
cs: Volné

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
cs: Zaplnění %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
cs: Použití

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
cs: viditelné

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
cs: viditelné

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
cs: skryté

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
cs: skryté

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
cs: viditelné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
cs: Frekvence aktualizací:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
cs:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
cs: Otevřít správce souborů automaticky po připojení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
cs: Otevřít okno při kritickém zaplnění disku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
cs: Použít výchozí správce souborů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
cs: Správce souborů (např konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
cs: Při spouštění jako Flatpak není vlastní správce souborů podporován.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
cs: Místo připojení

en: N/A
cs: Nedostupné

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
cs: Zařízení [%1] v [%2] se kriticky zaplňuje.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
cs: Varování

en: Mount Device
cs: Připojit zařízení

en: Unmount Device
cs: Odpojit zařízení

en: Open in File Manager
cs: Otevřít ve správci souborů

en: MOUNTING
cs: Připojuji

en: &Start KDiskFree
cs: Spustit &KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
cs: &Nastavit KWikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
cs: Odpojit

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
cs: Připojit

en: You must login as root to mount this disk
cs: Musíte být root, abyste mohli připojit tento disk.

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
cs: Varování

en: KDE Free disk space utility
cs: Údaje o volném místu na disku pro KDE

en: Original author
cs: Původní autor

en: KDE 2 changes
cs: Změny v KDE 2

en: KDE 3 changes
cs: Změny v KDE 3

en: Device
cs: Zařízení

en: Mount Point
cs: Místo připojení

en: Mount Command
cs: Příkazy pro připojení

en: Unmount Command
cs:  Příkaz pro odpojení

[ctx: No device is selected]
en: None
cs: Žádné

[ctx: No mount point is selected]
en: None
cs: Žádný

en: Only local files supported.
cs: Zatím jsou podporovány pouze lokální soubory.

en: Only local files are currently supported.
cs: Zatím jsou podporovány pouze lokální soubory.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
cs: Název ikony:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
cs: Příkaz pro připojení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
cs: Příkaz pro odpojení:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
cs: Výchozí ikona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
cs: Získat příkaz...

en: Configure
cs: Nastavit

en: General Settings
cs: Obecná nastavení

en: Mount Commands
cs: Příkazy pro připojení
