kdf - en to da translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: could not execute [%1]
da: kunne ikke køre [%1]

en: Called: %1
da: Kaldte: %1

en: could not execute %1
da: kunne ikke køre %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
da: Højre museklik åbner en kontekstmenu til at montere/afmontere en enhed eller åbne den i filhåndteringen.

[ctx: Update action]
en: &Update
da: &Opdatér

en: KDE free disk space utility
da: KDE-værktøj for info om fri diskplads

[ctx: TODO]
en: Icon
da: Ikon

[ctx: Device of the storage]
en: Device
da: Enhed

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
da: Monteringspunkt

[ctx: Free space in storage]
en: Free
da: Fri

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
da: Fuld %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
da: Brug

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
da: synlig

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
da: synlig

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
da: skjult

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
da: skjult

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
da: synlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
da: Opdateringsfrekvens:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
da:  sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
da: Åbn filhåndtering automatisk ved montering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
da: Pop et vindue op når en disk bliver kritisk fuld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
da: Brug systemets standard filhåndtering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
da: Filhåndtering (f.eks. konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
da: Brugervalgt filhåndtering understøttes ikke når det køres som Flatpak.

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
da: Enheden [%1] på [%2] er kritisk fyldt.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
da: Advarsel

en: Mount Device
da: Montér enhed

en: Unmount Device
da: Afmontér enhed

en: Open in File Manager
da: Åbn i filhåndtering

en: MOUNTING
da: MONTERER

en: &Configure KwikDisk...
da: &Indstil KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
da: Afmontér

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
da: Montér

en: You must login as root to mount this disk
da: Du skal være root for at montere denne disk

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
da: Advarsel

en: KDE Free disk space utility
da: KDE-værktøj for info om fri diskplads

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: KDE 2 changes
da: KDE 2 ændringer

en: KDE 3 changes
da: KDE 3 ændringer

en: Device
da: Enhed

en: Mount Point
da: Monteringspunkt

en: Mount Command
da: Monteringskommando

en: Unmount Command
da: Afmonteringskommando

[ctx: No device is selected]
en: None
da: Ingen

[ctx: No mount point is selected]
en: None
da: Ingen

en: Only local files supported.
da: Kun lokale filer er understøttet.

en: Only local files are currently supported.
da: Kun lokale filer er på nuværende tidspunkt understøttet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
da: Ikonnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
da: Monteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
da: Afmonteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
da: Standardikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
da: Hentningskommando...

en: Configure
da: Indstil

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Mount Commands
da: Monteringskommando
