kdf - en to et translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
et: &Fail

en: could not execute [%1]
et: [%1] käivitamine nurjus

en: Called: %1
et: Kutsuti välja: %1

en: could not execute %1
et: %1 käivitamine nurjus

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
et: Klõps hiire parema nupuga avab kontekstimenüü seadme ühendamiseks või lahutamiseks või avamiseks failihalduris.

[ctx: Update action]
en: &Update
et: &Uuenda

en: KDE free disk space utility
et: KDE utiliit vaba kettaruumi jälgimiseks

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
et: (c) 1998-2001: Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
et: Ikoon

[ctx: Device of the storage]
en: Device
et: Seade

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
et: Tüüp

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
et: Suurus

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
et: Ühenduspunkt

[ctx: Free space in storage]
en: Free
et: Vaba

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
et: Täis %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
et: Kasutus

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
et: nähtav

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
et: nähtav

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
et: peidetud

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
et: peidetud

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
et: nähtav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
et: Uuendamise sagedus:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
et:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
et: Ühendamisel avatakse failihaldur automaatselt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
et: Hüpikaken, kui ketas saab kriitilise piirini täis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
et: Failihaldur (nt. konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
et: Ühenduspunkt

en: N/A
et: -

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
et: Seade [%1] asukohaga [%2] on kriitilise piirini täis.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
et: Hoiatus

en: Mount Device
et: Ühenda seade

en: Unmount Device
et: Lahuta seade

en: Open in File Manager
et: Ava failihalduris

en: MOUNTING
et: ÜHENDAMINE

en: &Start KDiskFree
et: &Käivita KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
et: &KwikDiski seadistamine...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
et: Lahuta

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
et: Ühenda

en: You must login as root to mount this disk
et: Selle seadme ühendamiseks pead olema administraator (root)

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
et: Hoiatus

en: KDE Free disk space utility
et: KDE utiliit vaba kettaruumi jälgimiseks

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
et: (C) 2004: Stanislav Karchebny

en: Original author
et: Originaali autor

en: KDE 2 changes
et: KDE 2 muutused

en: KDE 3 changes
et: KDE 3 muutused

en: Device
et: Seade

en: Mount Point
et: Ühenduspunkt

en: Mount Command
et: Ühendamise käsk

en: Unmount Command
et: Lahutamise käsk

[ctx: No device is selected]
en: None
et: Puudub

[ctx: No mount point is selected]
en: None
et: Puudub

en: Only local files supported.
et: Toetatud on ainult kohalikud failid.

en: Only local files are currently supported.
et: Praegu on toetatud ainult kohalikud failid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
et: Ikooni nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
et: Ühendamise käsk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
et: Lahutamise käsk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
et: Vaikeikoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
et: Kasutatav käsk...

en: Configure
et: Seadistamine

en: General Settings
et: Üldised seadistused

en: Mount Commands
et: Ühendamise käsud
