kdf - en to fa translation catalogue (48 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fa: &پرونده‌

en: Called: %1
fa: فراخوانی‌شده: %1

en: could not execute %1
fa: %1 را نتوانست اجرا کند

en: KDE free disk space utility
fa: برنامه سودمند فضای آزاد دیسک KDE

[ctx: Device of the storage]
en: Device
fa: دستگاه

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
fa: نوع

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
fa: اندازه

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
fa: نقطه سوار شدن

[ctx: Free space in storage]
en: Free
fa: آزاد

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
fa: ٪ پر

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
fa: کاربرد

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
fa: مرئی

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
fa: مرئی

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
fa: مخفی

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
fa: مخفی

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
fa: مرئی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
fa: باز کردن مدیر پرونده به طور خودکار هنگام سوار کردن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
fa: بالا پریدن پنجره، هنگامی‌ که دیسک تا حد بحرانی پر می‌شود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
fa: مدیر پرونده )برای مثال :konsole -e mc %m(:

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
fa: نقطه سوار شدن

en: N/A
fa: ناموجود

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
fa: دستگاه ]%1[ روی ]%2[ تا حد بحرانی پر است.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
fa: اخطار

en: Mount Device
fa: سوار کردن دستگاه

en: Unmount Device
fa: پیاده کردن دستگاه

en: Open in File Manager
fa: باز کردن در مدیر پرونده

en: MOUNTING
fa: سوار کردن

en: &Start KDiskFree
fa: &آغاز KDiskFree‌

en: &Configure KwikDisk...
fa: &پیکربندی KwikDisk...‌

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
fa: پیاده کردن

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
fa: سوار کردن

en: You must login as root to mount this disk
fa: برای سوار کردن دیسک، باید به عنوان کاربر ارشد وارد شوید

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
fa: اخطار

en: KDE Free disk space utility
fa: برنامه سودمند فضای آزاد دیسک KDE

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

en: KDE 2 changes
fa: تغییرات KDE ۲

en: KDE 3 changes
fa: تغییرات KDE ۳

en: Device
fa: دستگاه

en: Mount Point
fa: نقطه سوار شدن

en: Mount Command
fa: فرمان سوار کردن

en: Unmount Command
fa: فرمان پیاده کردن

[ctx: No device is selected]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: No mount point is selected]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Only local files supported.
fa: فقط پرونده‌های محلی پشتیبانی می‌شوند.

en: Only local files are currently supported.
fa: در حال حاضر، فقط پرونده‌های محلی پشتیبانی می‌شوند.

en: Configure
fa: پیکربندی

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Mount Commands
fa: فرمانهای سوار کردن
