kdf - en to fr translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

en: could not execute [%1]
fr: Impossible d'exécuter [%1]

en: Called: %1
fr: Appelé : %1

en: could not execute %1
fr: impossible d'exécuter %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
fr: Un clic du bouton droit de la souris ouvre un menu contextuel proposant de monter / libérer un périphérique ou de l'ouvrir dans le gestionnaire de fichiers.

[ctx: Update action]
en: &Update
fr: Mettre à jo&ur

en: KDE free disk space utility
fr: Gestion de l'espace disque libre pour KDE

[ctx: TODO]
en: Icon
fr: Icône

[ctx: Device of the storage]
en: Device
fr: Périphérique

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
fr: Point de montage

[ctx: Free space in storage]
en: Free
fr: Libre

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
fr: % d'occupation

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
fr: Jauge d'utilisation

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
fr: caché

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
fr: caché

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
fr: Fréquence de mise à jour :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
fr:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
fr: Ouvrir automatiquement le gestionnaire de fichiers lors du montage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
fr: Faire apparaître une fenêtre d'avertissement lorsque le disque est dangereusement plein

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
fr: Utiliser par défaut le gestionnaire de fichiers du système

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
fr: Gestionnaire de fichiers (ex : « konsole -e mc %m ») :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
fr: Le gestionnaire personnalisé de fichiers n'est pas pris en charge lors d'une exécution à partir de « Flatpak ».

[ctx: Disk percentage]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
fr: Point de montage

en: N/A
fr: n/d

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
fr: Le périphérique [%1] sur [%2] est dangereusement plein.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
fr: Attention

en: Mount Device
fr: Monter le périphérique

en: Unmount Device
fr: Libérer le périphérique

en: Open in File Manager
fr: Ouvrir dans le gestionnaire de fichiers

en: MOUNTING
fr: Montage en cours...

en: &Start KDiskFree
fr: Lancer KDi&skFree

en: &Configure KwikDisk...
fr: &Configurer KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
fr: Libérer

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
fr: Monter

en: You must login as root to mount this disk
fr: Vous devez être connecté comme superutilisateur pour monter ce disque

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
fr: Attention

en: KDE Free disk space utility
fr: Gestion de l'espace disque libre pour KDE

en: Original author
fr: Auteur initial

en: KDE 2 changes
fr: Modifications pour KDE 2

en: KDE 3 changes
fr: Modifications pour KDE 3

en: Device
fr: Périphérique

en: Mount Point
fr: Point de montage

en: Mount Command
fr: Commande de montage

en: Unmount Command
fr: Commande de démontage

[ctx: No device is selected]
en: None
fr: Aucun

[ctx: No mount point is selected]
en: None
fr: Aucun

en: Only local files supported.
fr: Seuls les fichiers locaux sont pris en charge.

en: Only local files are currently supported.
fr: Seuls les fichiers locaux sont pris en charge pour le moment.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
fr: Nom d'icône :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
fr: Commande de montage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
fr: Commande de démontage :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
fr: Icône par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
fr: Déterminer la commande...

en: Configure
fr: Configurer

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Mount Commands
fr: Commandes de montage
