kdf - en to he translation catalogue (37 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: קובץ

en: Called: %1
he: הפקודה שנקראה: %1

en: could not execute %1
he: אין אפשרות להפעיל את [%1]

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
he: לחיצה על המקש הימני תפתח תפריט להצבה או לניתוק התקן או לפתיחתו במנהל הקבצים.

[ctx: Update action]
en: &Update
he: עדכון

en: KDE free disk space utility
he: כלי מקום פנוי בדיסק של KDE

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
he: נתיב הצבה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
he: תדירות עדכון:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
he: שניות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
he: פתח את מנהל הקבצים באופן אוטומטי בעת חיבור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
he: הקפץ חלון כאשר דיסק מתמלא בצורה חמורה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
he: מנהל קבצים (לדוגמה konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
he: נתיב הצבה

en: N/A
he: לא זמין

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
he: אזהרה

en: Mount Device
he: הצב התקן

en: Unmount Device
he: נתק התקן

en: Open in File Manager
he: פתח במנהל הקבצים

en: MOUNTING
he: מחבר

en: &Start KDiskFree
he: ה&פעל את KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
he: &הגדרות KwikDisk...

en: You must login as root to mount this disk
he: יש להיכנס בתור root כדי לחבר דיסק זה

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
he: אזהרה

en: KDE Free disk space utility
he: כלי מקום פנוי בדיסק של KDE

en: Original author
he: יוצר מקורי

en: KDE 2 changes
he: KDE·2·שינויי

en: KDE 3 changes
he: KDE·3·שינויי

en: Device
he: התקן

en: Mount Point
he: נתיב הצבה

en: Mount Command
he: פקודת חיבור

en: Unmount Command
he: פקודת ניתוק

en: Only local files supported.
he: רק קבצים מקומיים נתמכים.

en: Only local files are currently supported.
he: כרגע נתמכים רק קבצים מקומיים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
he: סמל ברירת מחדל

en: Configure
he: הגדרה

en: General Settings
he: הגדרות כלליות

en: Mount Commands
he: פקודות חיבור
