kdf - en to hi translation catalogue (55 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

en: Called: %1
hi: काल्ड: %1

en: could not execute %1
hi:  %1 चला नहीं सका

en: KDiskFree
hi: के-डिस्क-फ्री

en: KDE free disk space utility
hi: केडीई फ्री डिस्क जगह यूटिलिटी

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
hi: (c) 1998-2001, माइकल क्रॉपबर्जर

en: Michael Kropfberger
hi: माइकल क्रॉपबेर्जर

[ctx: Device of the storage]
en: Device
hi: उपकरण

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
hi: क़िस्म

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
hi: आकार

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
hi: माउन्ट पाइंट

[ctx: Free space in storage]
en: Free
hi: मुक्त

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
hi: पूरा%

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
hi: उपयोग

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
hi: दृश्यमय

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
hi: दृश्यमय

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
hi: छुपा

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
hi: छुपा

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
hi: दृश्यमय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
hi: माउन्ट पर फ़ाइल प्रबंधक स्वचलित खोलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
hi: जब डिस्क गंभीर रूप से पूरा भरने लगे तो विंडो पॉप अप करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
hi: फ़ाइल प्रबंधक (जैसे कि- konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
hi: माउन्ट पाइंट

en: N/A
hi: लागू नहीं

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
hi: उपकरण [%1] पर [%2] खतरनाक तरीके से भर गया है.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
hi: चेतावनी

en: Mount Device
hi: माउन्ट उपकरण

en: Unmount Device
hi: अनमाउन्ट उपकरण

en: Open in File Manager
hi: फ़ाइल प्रबंधक में खोलें

en: MOUNTING
hi: माउंट किया जा रहा है

en: KwikDisk
hi: क्विक-डिस्क

en: &Start KDiskFree
hi: के-डिस्क-फ्री प्रारंभ करें (&S)

en: &Configure KwikDisk...
hi: क्विक-डिस्क कॉन्फ़िगर करें... (&C)

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
hi: अनमाउन्ट

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
hi: माउन्ट

en: You must login as root to mount this disk
hi: इस डिस्क को माउन्ट करने के लिए आपको रूट के रूप में लॉगइन होना आवश्यक है

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
hi: चेतावनी

en: KDE Free disk space utility
hi: केडीई फ्री डिस्क जगह यूटिलिटी

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
hi: (c) 2004 स्तानिस्लाव कार्चेबनी

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Espen Sand
hi: एस्पन सैंड

en: KDE 2 changes
hi: केडीई 2 परिवर्तन

en: Stanislav Karchebny
hi: स्तानिस्लाव कार्चेबनी

en: KDE 3 changes
hi: केडीई 3 परिवर्तन

en: Device
hi: उपकरण

en: Mount Point
hi: माउन्ट पाइंट

en: Mount Command
hi: माउन्ट कमांड

en: Unmount Command
hi: अनमाउन्ट कमांड

[ctx: No device is selected]
en: None
hi: कुछ नहीं

[ctx: No mount point is selected]
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Only local files supported.
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइलें ही समर्थित.

en: Only local files are currently supported.
hi: सिर्फ स्थानीय फ़ाइल ही वर्तमान में समर्थित हैं.

en: Configure
hi: कॉन्फ़िगर

en: General Settings
hi: सामान्य विन्यास

en: Mount Commands
hi: माउन्ट कमांड
