kdf - en to hne translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

en: could not execute [%1]
hne: [%1] चला नइ सकिस

en: Called: %1
hne: काल्ड: %1

en: could not execute %1
hne:  %1 चला नइ सकिस

en: KDiskFree
hne: के-डिस्क-फ्री

en: KDE free disk space utility
hne: केडीई फ्री डिस्क जगह यूटिलिटी

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
hne: (c) 1998-2001, माइकल क्रापबर्जर

en: Michael Kropfberger
hne: माइकल क्रापबेर्जर

[ctx: Device of the storage]
en: Device
hne: उपकरन

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
hne: किसिम

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
hne: आकार

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
hne: माउन्ट पाइंट

[ctx: Free space in storage]
en: Free
hne: मुक्त

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
hne: पूरा%

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
hne: उपयोग

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
hne: दिखत

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
hne: दिखत

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
hne: छुपा

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
hne: छुपा

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
hne: दिखत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
hne: माउन्ट मं  फाइल प्रबंधक अपने अपन खोलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
hne: जब डिस्क गंभीर रूप से पूरा भरे लगे तहां विंडो पाप अप करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
hne: फाइल प्रबंधक (जइसन कि- konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
hne: माउन्ट पाइंट

en: N/A
hne: लागू नइ

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
hne: उपकरन [%1] मं [%2] खतरनाक तरीके से भर गे हे.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
hne: चेतावनी

en: Mount Device
hne: माउन्ट उपकरन

en: Unmount Device
hne: अनमाउन्ट उपकरन

en: Open in File Manager
hne: फाइल प्रबंधक मं खोलव

en: MOUNTING
hne: माउंट करत हे

en: KwikDisk
hne: क्विक-डिस्क

en: &Start KDiskFree
hne: के-डिस्क-फ्री चालू करव (&S)

en: &Configure KwikDisk...
hne: क्विक-डिस्क कान्फिगर करव... (&C)

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
hne: अनमाउन्ट

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
hne: माउन्ट

en: You must login as root to mount this disk
hne: ये डिस्क ल माउन्ट करे बर आप मन ल रूट के रूप मं लागिन होना जरूरी हे

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
hne: चेतावनी

en: KDE Free disk space utility
hne: केडीई फ्री डिस्क जगह यूटिलिटी

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
hne: (c) 2004 स्तानिस्लाव कार्चेबनी

en: Original author
hne: मूल लेखक

en: Espen Sand
hne: एस्पन सैंड

en: KDE 2 changes
hne: केडीई 2 बदलाव

en: Stanislav Karchebny
hne: स्तानिस्लाव कार्चेबनी

en: KDE 3 changes
hne: केडीई 3 बदलाव

en: Device
hne: उपकरन

en: Mount Point
hne: माउन्ट पाइंट

en: Mount Command
hne: माउन्ट कमांड

en: Unmount Command
hne: अनमाउन्ट कमांड

[ctx: No device is selected]
en: None
hne: कुछ नइ

[ctx: No mount point is selected]
en: None
hne: कुछ नइ

en: Only local files supported.
hne: सिरिफ लोकल फाइल मन ल ही समर्थित.

en: Only local files are currently supported.
hne: सिरिफ लोकल फाइल ही अभी हाल के मं समर्थित हे.

en: Configure
hne: कान्फिगर

en: General Settings
hne: सामान्य सेटिंग

en: Mount Commands
hne: माउन्ट कमांड
