KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

en: could not execute [%1]
hu: [%1] nem futtatható

en: Called: %1
hu: Indítás: %1

en: could not execute %1
hu: nem sikerült végrehajtani: %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
hu: A jobb kattintással előhívható felbukkanó menüben eszközt lehet csatlakoztatni vagy leválasztani, továbbá az eszköz megnyitható a fájlkezelővel.

[ctx: Update action]
en: &Update
hu: &Frissítés

en: KDE free disk space utility
hu: KDE alkalmazás a szabad lemezkapacitás megjelenítéséhez

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
hu: (c) Michael Kropfberger, 1998-2001.

[ctx: TODO]
en: Icon
hu: Ikon

[ctx: Device of the storage]
en: Device
hu: Eszköz

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
hu: Típus

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
hu: Méret

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
hu: Csatlakozási pont

[ctx: Free space in storage]
en: Free
hu: Szabad

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
hu: Foglalt %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
hu: Kihasználtság

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
hu: látható

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
hu: látható

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
hu: rejtett

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
hu: rejtett

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
hu: látható

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
hu: Frissítési időköz:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
hu:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
hu: A fájlkezelő automatikus elindítása csatlakoztatáskor (mountoláskor)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
hu: Figyelmeztető ablak, ha a lemez nagyon tele van

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
hu: Fájlkezelő (pl. konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
hu: Csatlakozási pont

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
hu: A(z) [%1] eszköz a(z) [%2]-n már nagyon tele van!

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
hu: Figyelem

en: Mount Device
hu: Az eszköz csatlakoztatása

en: Unmount Device
hu: Az eszköz leválasztása

en: Open in File Manager
hu: Megnyitás a fájlkezelőben

en: MOUNTING
hu: CSATLAKOZTATÁS

en: &Start KDiskFree
hu: A KDiskFree in&dítása

en: &Configure KwikDisk...
hu: Beá&llítások...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
hu: Leválasztás

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
hu: Csatlakoztatás

en: You must login as root to mount this disk
hu: Csak a rendszergazda csatlakoztathatja ezt a lemezt.

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
hu: Figyelem

en: KDE Free disk space utility
hu: KDE-alkalmazás a szabad lemezkapacitás megjelenítéséhez

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
hu: (c) Stanislav Karchebny, 2004.

en: Original author
hu: Eredeti szerző

en: KDE 2 changes
hu: Változások a KDE 2-ben

en: KDE 3 changes
hu: Változások a KDE 3-ban

en: Device
hu: Eszköz

en: Mount Point
hu: Csatlakozási pont

en: Mount Command
hu: Csatlakoztatási parancs

en: Unmount Command
hu: Leválasztási parancs

[ctx: No device is selected]
en: None
hu: Nincs

[ctx: No mount point is selected]
en: None
hu: Nincs

en: Only local files supported.
hu: Csak helyi fájlokat lehet használni.

en: Only local files are currently supported.
hu: Jelenleg csak helyi fájlokat lehet használni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
hu: Ikonnév:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
hu: Csatlakoztatási parancs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
hu: Leválasztási parancs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
hu: Alapértelmezett ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
hu: Parancs...

en: Configure
hu: Beállítások

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Mount Commands
hu: Csatlakoztatási parancsok
