kdf - en to it translation catalogue (59 entries)

en: could not execute [%1]
it: impossibile eseguire [%1]

en: Called: %1
it: Ho invocato: %1

en: could not execute %1
it: impossibile eseguire %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
it: Facendo clic con il pulsante destro del mouse si apre un menu contestuale per montare/smontare un dispositivo oppure per aprirlo con un gestore file.

[ctx: Update action]
en: &Update
it: &Aggiorna

en: KDE free disk space utility
it: Accessorio KDE per mostrare lo spazio libero su disco

[ctx: TODO]
en: Icon
it: Icona

[ctx: Device of the storage]
en: Device
it: Dispositivo

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
it: Tipo

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
it: Punto di montaggio

[ctx: Free space in storage]
en: Free
it: Libero

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
it: % pieno

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
it: Utilizzo

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
it: visibile

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
it: visibile

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
it: nascosto

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
it: nascosto

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
it: visibile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
it: Frequenza aggiornamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
it: Apri automaticamente il gestore file quando monti un dispositivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
it: Apri una finestra quando un disco si riempie in maniera critica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
it: Usa il gestore file predefinito di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
it: Gestore file (ad esempio: konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
it: Un gestore file personalizzato non è supportato durante l'esecuzione come Flatpak.

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
it: Punto di montaggio

en: N/A
it: n/d

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
it: Il dispositivo [%1] su [%2] si sta riempiendo in maniera critica.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
it: Attenzione

en: Mount Device
it: Monta dispositivo

en: Unmount Device
it: Smonta dispositivo

en: Open in File Manager
it: Apri nel gestore file

en: MOUNTING
it: Montaggio in corso

en: &Start KDiskFree
it: &Avvia KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
it: &Configura KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
it: Smonta

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
it: Monta

en: You must login as root to mount this disk
it: Devi accedere come root per poter montare questo disco

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
it: Attenzione

en: KDE Free disk space utility
it: Accessorio KDE per lo spazio libero su disco

en: Original author
it: Autore originale

en: KDE 2 changes
it: Modifiche KDE 2

en: KDE 3 changes
it: Modifiche KDE 3

en: Device
it: Dispositivo

en: Mount Point
it: Punto di montaggio

en: Mount Command
it: Comando per montare

en: Unmount Command
it: Comando per smontare

[ctx: No device is selected]
en: None
it: Nessuno

[ctx: No mount point is selected]
en: None
it: Nessuno

en: Only local files supported.
it: Sono supportati solo file locali.

en: Only local files are currently supported.
it: Attualmente sono supportati solo file locali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
it: Nome icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
it: Comando per montare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
it: Comando per smontare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
it: Icona predefinita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
it: Scegli il comando...

en: Configure
it: Configura

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Mount Commands
it: Comandi per montare/smontare
