kdf - en to ja translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: could not execute [%1]
ja: 実行できませんでした [%1]

en: Called: %1
ja: コールされました: %1

en: could not execute %1
ja: %1 を実行できませんでした

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
ja: マウスの右ボタンを押すと、デバイスをマウント/アンマウントしたりファイルマネージャで開いたりするためのコンテキストメニューが表示されます。

[ctx: Update action]
en: &Update
ja: 更新(&U)

en: KDE free disk space utility
ja: ディスクの使用状況を表示する KDE のユーティリティ

[ctx: TODO]
en: Icon
ja: アイコン

[ctx: Device of the storage]
en: Device
ja: デバイス

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
ja: マウントポイント

[ctx: Free space in storage]
en: Free
ja: 空き

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
ja: 使用率 %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
ja: 使用状況

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
ja: 表示

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
ja: 表示

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
ja: 非表示

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
ja: 非表示

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
ja: 表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
ja: 更新間隔:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
ja:  秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
ja: マウント時に自動的にファイルマネージャを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
ja: ディスク容量が限界に近づいたら警告する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
ja: ファイルマネージャ (例: konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
ja: デバイス [%1] (%2 上) はほとんど空きがありません。

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
ja: 警告

en: Mount Device
ja: デバイスをマウント

en: Unmount Device
ja: デバイスをアンマウント

en: Open in File Manager
ja: ファイルマネージャで開く

en: MOUNTING
ja: マウント中

en: &Start KDiskFree
ja: KDiskFree を起動(&S)

en: &Configure KwikDisk...
ja: KwikDisk を設定(&C)...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
ja: アンマウント

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
ja: マウント

en: You must login as root to mount this disk
ja: このディスクをマウントするには root でなければなりません

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
ja: 警告

en: KDE Free disk space utility
ja: ディスクの使用状況を表示する KDE のユーティリティ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: KDE 2 changes
ja: KDE 2 の変更点

en: KDE 3 changes
ja: KDE 3 の変更点

en: Device
ja: デバイス

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mount Command
ja: マウントコマンド

en: Unmount Command
ja: アンマウントコマンド

[ctx: No device is selected]
en: None
ja: なし

[ctx: No mount point is selected]
en: None
ja: なし

en: Only local files supported.
ja: ローカルファイルのみサポートされています。

en: Only local files are currently supported.
ja: ローカルファイルのみサポートされています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
ja: アイコン名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
ja: マウントコマンド:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
ja: アンマウントコマンド:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
ja: 標準アイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
ja: コマンドを取得...

en: Configure
ja: 設定

en: General Settings
ja: 全般設定

en: Mount Commands
ja: マウントコマンド
