kdf - en to nds translation catalogue (59 entries)

en: could not execute [%1]
nds: [%1] lett sik nich utföhren

en: Called: %1
nds: Opropen: %1

en: could not execute %1
nds: "%1" lett sik nich utföhren

[ctx: Update action]
en: &Update
nds: &Opfrischen

en: KDE free disk space utility
nds: KDE-Warktüüch för fre'en Fastplaatplatz

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
nds: © 1998-2001, Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
nds: Lüttbild

[ctx: Device of the storage]
en: Device
nds: Reedschap

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
nds: Typ

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
nds: Grött

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
nds: Inhangsteed

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
nds: % bruukt

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
nds: Bruuk

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
nds: sichtbor

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
nds: sichtbor

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
nds: Versteken

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
nds: versteken

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
nds: sichtbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
nds: Opfrisch-Tiet:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
nds:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
nds: Bi't Inhangen den Dateipleger automaatsch opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
nds: En Finster opmaken, wenn en Fastplaat to vull warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
nds: Dateipleger (t.B. konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
nds: Inhangsteed

en: N/A
nds: k.A.

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
nds: De Reedschap [%1] op [%2] warrt to vull!

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Mount Device
nds: Reedschap inhangen

en: Unmount Device
nds: Reedschap afhangen

en: Open in File Manager
nds: In Dateipleger opmaken

en: MOUNTING
nds: Warrt inhangt

en: &Start KDiskFree
nds: KDiskFree &starten

en: &Configure KwikDisk...
nds: KwikDisk &instellen...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
nds: Afhangen

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
nds: Inhangen

en: You must login as root to mount this disk
nds: Du kannst disse Fastplaat bloots as "root" inhangen

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
nds: Wohrschoen

en: KDE Free disk space utility
nds: KDE-Warktüüch för fre'en Fastplaatplatz

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
nds: © 2004 Stanislav Karchebny

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: KDE 2 changes
nds: Ännern för KDE 2

en: KDE 3 changes
nds: Ännern för KDE 3

en: Device
nds: Reedschap

en: Mount Point
nds: Inhangsteed

en: Mount Command
nds: Inhangbefehl

en: Unmount Command
nds: Afhangbefehl

[ctx: No device is selected]
en: None
nds: Keen

[ctx: No mount point is selected]
en: None
nds: Keen

en: Only local files supported.
nds: Bloots lokale Dateien warrt ünnerstütt.

en: Only local files are currently supported.
nds: Opstunns warrt bloots lokale Dateien ünnerstütt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
nds: Lüttbild-Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
nds: Inhangbefehl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
nds: Afhangbefehl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
nds: Standard-Lüttbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
nds: Befehl angeven...

en: Configure
nds: Instellen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

en: Mount Commands
nds: Inhangbefehlen
