kdf - en to nl translation catalogue (58 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

en: could not execute [%1]
nl: kon [%1] niet uitvoeren

en: Called: %1
nl: %1 geroepen

en: could not execute %1
nl: kon %1 niet uitvoeren

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
nl: Een rechter muisklik opent een contextmenu om een apparaat aan/af te koppelen of om het in de bestandsbeheerder te openen.

[ctx: Update action]
en: &Update
nl: Bij&werken

en: KDE free disk space utility
nl: KDE Vrije Schijfruimte

[ctx: TODO]
en: Icon
nl: Pictogram

[ctx: Device of the storage]
en: Device
nl: Apparaat

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
nl: Aankoppelpunt

[ctx: Free space in storage]
en: Free
nl: Vrij

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
nl: Vol %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
nl: Gebruik

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
nl: zichtbaar

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
nl: zichtbaar

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
nl: verborgen

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
nl: verborgen

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
nl: zichtbaar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
nl: Bijwerkfrequentie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
nl: Bestandsbeheerder automatisch openen bij het aankoppelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
nl: Waarschuwen wanneer er kritiek weinig schijfruimte is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
nl: Systeemstandaard bestandsbeheerder gebruiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
nl: Bestandsbeheerder (bijv. konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
nl: Aangepaste bestandsbeheerder wordt niet ondersteund bij uitvoeren als Flatpak.

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
nl: Aankoppelpunt

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
nl: Apparaat [%1] op [%2] is kritiek vol!

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Mount Device
nl: Apparaat aankoppelen

en: Unmount Device
nl: Apparaat afkoppelen

en: Open in File Manager
nl: In bestandsbeheerder openen

en: MOUNTING
nl: BEZIG MET AANKOPPELEN

en: &Start KDiskFree
nl: KDiskFree &starten

en: &Configure KwikDisk...
nl: KwikDisk &instellen...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
nl: Afkoppelen

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
nl: Aankoppelen

en: You must login as root to mount this disk
nl: Alleen de systeembeheerder kan deze schijf aankoppelen

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
nl: Waarschuwing

en: KDE Free disk space utility
nl: KDE Vrije schijfruimte

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: KDE 2 changes
nl: Veranderingen in KDE 2

en: KDE 3 changes
nl: Veranderingen in KDE 3

en: Device
nl: Apparaat

en: Mount Point
nl: Aankoppelpunt

en: Mount Command
nl: Aankoppelcommando

en: Unmount Command
nl: Afkoppelcommando

[ctx: No device is selected]
en: None
nl: Geen

[ctx: No mount point is selected]
en: None
nl: Geen

en: Only local files supported.
nl: Alleen lokale bestanden worden ondersteund.

en: Only local files are currently supported.
nl: Momenteel worden alleen lokale bestanden ondersteund.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
nl: Pictogramnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
nl: Aankoppelcommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
nl: Afkoppelcommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
nl: Standaard pictogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
nl: Commando verkrijgen...

en: Configure
nl: Configureren

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Mount Commands
nl: Aankoppelcommando's
