kdf - en to nn translation catalogue (62 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

en: could not execute [%1]
nn: klarte ikkje køyra [%1]

en: Called: %1
nn: Kommando: %1

en: could not execute %1
nn: Klarte ikkje køyra %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
nn: Høgre museklikk opnar i ein meny for å montera/avmontera ei eining eller opna ho i filhandsamaren.

[ctx: Update action]
en: &Update
nn: &Oppdater

en: KDE free disk space utility
nn: KDE-verktøy som viser ledig diskplass

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
nn: © 1998–2001 Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
nn: Ikon

[ctx: Device of the storage]
en: Device
nn: Eining

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
nn: Storleik

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

[ctx: Free space in storage]
en: Free
nn: Ledig

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
nn: Full

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
nn: Bruk

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
nn: synleg

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
nn: synleg

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
nn: gøymt

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
nn: gøymt

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
nn: synleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
nn: Oppdateringsfrekvens:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
nn:  sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
nn: Opna filhandsamaren ved montering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
nn: Vis varslingsvindauge når ein stasjon vert kritisk full

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
nn: Bruk standard filhandsamar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
nn: Filhandsamar (eksempel: konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
nn: Sjølvvalt filhandsamar er ikkje støtta ved køyring som Flatpak.

[ctx: Disk percentage]
en: %1%
nn: %1 %

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

en: N/A
nn: –

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
nn: Eininga [%1] på [%2] er kritisk full.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
nn: Åtvaring

en: Mount Device
nn: Monter eining

en: Unmount Device
nn: Avmonter eining

en: Open in File Manager
nn: Opna i filhandsamar

en: MOUNTING
nn: MONTERER

en: &Configure KwikDisk...
nn: &Set opp KwikDisk …

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
nn: Avmonter

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
nn: Monter

en: You must login as root to mount this disk
nn: Du må vera «root» for å montera denne disken

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
nn: Åtvaring

en: KDE Free disk space utility
nn: KDE-verktøy som viser ledig diskplass

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
nn: © 2004 Stanislav Karchebny

en: Original author
nn: Opphavsperson

en: KDE 2 changes
nn: Endringar i KDE 2

en: KDE 3 changes
nn: Endringar i KDE 3

en: Device
nn: Eining

en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

en: Mount Command
nn: Monteringskommando

en: Unmount Command
nn: Avmonteringskommando

[ctx: No device is selected]
en: None
nn: Ingen

[ctx: No mount point is selected]
en: None
nn: Ingen

en: Only local files supported.
nn: Berre lokale filer er støtta.

en: Only local files are currently supported.
nn: Førebels er berre lokale filer støtta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
nn: Ikonnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
nn: Monteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
nn: Avmonteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
nn: Standardikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
nn: Finn kommando …

en: Configure
nn: Set opp

en: General Settings
nn: Generelt oppsett

en: Mount Commands
nn: Monteringskommandoar
