kdf - en to pt translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

en: could not execute [%1]
pt: não foi possível executar o [%1]

en: Called: %1
pt: Chamado: %1

en: could not execute %1
pt: não foi possível executar %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
pt: Se carregar com o botão direito do rato, irá abrir um menu de contexto para montar/desmontar um dispositivo ou para o abrir no gestor de ficheiros.

[ctx: Update action]
en: &Update
pt: Act&ualizar

en: KDE free disk space utility
pt: Utilitário de gestão do espaço livre do disco do KDE

[ctx: TODO]
en: Icon
pt: Ícone

[ctx: Device of the storage]
en: Device
pt: Dispositivo

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
pt: Ponto de Montagem

[ctx: Free space in storage]
en: Free
pt: Livre

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
pt: % Utilização

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
pt: Utilização

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
pt: visível

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
pt: visível

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
pt: escondido

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
pt: escondido

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
pt: visível

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
pt: Frequência de actualização:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
pt:  s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
pt: Abrir o gestor de ficheiros automaticamente ao montar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
pt: Mostrar uma janela quando um disco tiver um nível de utilização crítico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
pt: Usar o gestor de ficheiros predefinido do sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
pt: Gestor de ficheiros (ex.: konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
pt: Um gestor de ficheiros personalizado não é suportado ao executar como Flatpak.

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
pt: Ponto de Montagem

en: N/A
pt: N/D

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
pt: O dispositivo [%1] em [%2] está com um nível de utilização crítico.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
pt: Aviso

en: Mount Device
pt: Montar o Dispositivo

en: Unmount Device
pt: Desmontar o Dispositivo

en: Open in File Manager
pt: Abrir no Gestor de Ficheiros

en: MOUNTING
pt: A MONTAR

en: &Start KDiskFree
pt: &Iniciar Disco Livre

en: &Configure KwikDisk...
pt: &Configurar o KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
pt: Desmontar

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
pt: Montar

en: You must login as root to mount this disk
pt: Tem de ser root para montar este disco

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
pt: Aviso

en: KDE Free disk space utility
pt: Utilitário de espaço livre em disco do KDE

en: Original author
pt: Autor original

en: KDE 2 changes
pt: Alterações para o KDE 2

en: KDE 3 changes
pt: Alterações para o KDE 3

en: Device
pt: Dispositivo

en: Mount Point
pt: Ponto de Montagem

en: Mount Command
pt: Comando para Montar

en: Unmount Command
pt: Comando para Desmontar

[ctx: No device is selected]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: No mount point is selected]
en: None
pt: Nenhum

en: Only local files supported.
pt: Apenas são suportados ficheiros locais.

en: Only local files are currently supported.
pt: Só são suportados ficheiros locais.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
pt: Nome do ícone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
pt: Comando para Montar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
pt: Comando para Desmontar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
pt: Ícone por Omissão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
pt: Comando de Recepção...

en: Configure
pt: Configurar

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Mount Commands
pt: Comandos de Montagem
