kdf - en to ro translation catalogue (54 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

en: could not execute [%1]
ro: imposibil de executat [%1]

en: Called: %1
ro: Apelat: %1

en: could not execute %1
ro: imposibil de executat %1

[ctx: Update action]
en: &Update
ro: &Actualizează

en: KDE free disk space utility
ro: Utilitar spațiu liber de disk KDE

[ctx: TODO]
en: Icon
ro: Pictogramă

[ctx: Device of the storage]
en: Device
ro: Dispozitiv

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
ro: Tip

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
ro: Punct de montare

[ctx: Free space in storage]
en: Free
ro: Liber

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
ro: Umplere %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
ro: Utilizare

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
ro: vizibil

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
ro: vizibile

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
ro: ascuns

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
ro: ascuns

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
ro: vizibil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
ro: După montare deschide automat gestionarul de fișiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
ro: Afișează o fereastră cînd discul este aproape plin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
ro: Gestionar de fișiere (de ex: konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
ro: Punct de montare

en: N/A
ro: Indisp.

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
ro: Dispozitivul [%1] pe [%2] este umplut critic.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
ro: Atenționare

en: Mount Device
ro: Montează dispozitiv

en: Unmount Device
ro: Demontează dispozitiv

en: Open in File Manager
ro: Deschide în gestionarul de fișiere

en: MOUNTING
ro: MONTEZ

en: &Start KDiskFree
ro: &Pornește KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
ro: &Configurează KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
ro: Demontează

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
ro: Montează

en: You must login as root to mount this disk
ro: Trebuie să fiți root ca să demontați acest disc

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
ro: Atenționare

en: KDE Free disk space utility
ro: Utilitar spațiu liber de disc KDE

en: Original author
ro: Autor original

en: KDE 2 changes
ro: Modificări pentru KDE 2

en: KDE 3 changes
ro: Modificări pentru KDE 3

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Mount Point
ro: Punct de montare

en: Mount Command
ro: Comandă de montare

en: Unmount Command
ro: Comandă de demontare

[ctx: No device is selected]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: No mount point is selected]
en: None
ro: Niciunul

en: Only local files supported.
ro: Sînt suportate numai fișiere locale.

en: Only local files are currently supported.
ro: Deocamdată sînt suportate numai fișiere locale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
ro: Denumire pictogramă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
ro: Pictogramă implicită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
ro: Obține comanda

en: Configure
ro: Configurează

en: General Settings
ro: Configurări generale

en: Mount Commands
ro: Comenzi de montare
