kdf - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (64 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

en: could not execute [%1]
sr@ijekavianlatin: ne mogu da izvršim [%1]

en: Called: %1
sr@ijekavianlatin: Poziv: %1

en: could not execute %1
sr@ijekavianlatin: ne mogu da izvršim %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
sr@ijekavianlatin: Klik desnim dugmetom miša poziva kontekstni meni iz kojeg možete montirati i demontirati uređaj ili ga otvoriti u menadžeru fajlova.

en: KDE free disk space utility
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova alatka za prostor na disku

[ctx: Update action]
en: &Update
sr@ijekavianlatin: &Ažuriraj

en: KDiskFree
sr@ijekavianlatin: K‑disk‑prostor

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
sr@ijekavianlatin: © 1998–2001, Mihael Kropfberger

en: Michael Kropfberger
sr@ijekavianlatin: Mihael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
sr@ijekavianlatin: ikonica

[ctx: Device of the storage]
en: Device
sr@ijekavianlatin: uređaj

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
sr@ijekavianlatin: tip

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
sr@ijekavianlatin: tačka montiranja

[ctx: Free space in storage]
en: Free
sr@ijekavianlatin: slobodno

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
sr@ijekavianlatin: popunjeno %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
sr@ijekavianlatin: upotreba

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
sr@ijekavianlatin: vidljivo

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
sr@ijekavianlatin: vidljivo

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
sr@ijekavianlatin: skriveno

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
sr@ijekavianlatin: skriveno

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
sr@ijekavianlatin: vidljivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
sr@ijekavianlatin: Učestanost osvježavanja:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
sr@ijekavianlatin:  sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
sr@ijekavianlatin: Automatski otvori menadžer fajlova pri montiranju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
sr@ijekavianlatin: Prikaži prozor kada se disk kritično popuni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
sr@ijekavianlatin: Menadžer fajlova (npr. „konsole -e mc %m“):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
sr@ijekavianlatin: tačka montiranja

en: N/A
sr@ijekavianlatin: n/d

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
sr@ijekavianlatin: Uređaj „%1“ na „%2“ postaje kritično pun.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: Mount Device
sr@ijekavianlatin: Montiraj uređaj

en: Unmount Device
sr@ijekavianlatin: Demontiraj uređaj

en: Open in File Manager
sr@ijekavianlatin: Otvori u menadžeru fajlova

en: MOUNTING
sr@ijekavianlatin: montira se

en: KDE Free disk space utility
sr@ijekavianlatin: KDE‑ova alatka za prostor na disku

en: &Start KDiskFree
sr@ijekavianlatin: &Pokreni K‑disk‑prostor

en: &Configure KwikDisk...
sr@ijekavianlatin: &Podesi KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
sr@ijekavianlatin: Demontiraj

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
sr@ijekavianlatin: Montiraj

en: You must login as root to mount this disk
sr@ijekavianlatin: Morate biti prijavljeni korijeno da biste montirali ovaj disk.

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
sr@ijekavianlatin: © 2004, Stanislav Karčebnji

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: KDE 2 changes
sr@ijekavianlatin: Promene za KDE2

en: Stanislav Karchebny
sr@ijekavianlatin: Stanislav Karčebnji

en: KDE 3 changes
sr@ijekavianlatin: Promene za KDE3

en: Device
sr@ijekavianlatin: uređaj

en: Mount Point
sr@ijekavianlatin: tačka montiranja

en: Mount Command
sr@ijekavianlatin: naredba za montiranje

en: Unmount Command
sr@ijekavianlatin: naredba za demontiranje

[ctx: No device is selected]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedan

[ctx: No mount point is selected]
en: None
sr@ijekavianlatin: nijedna

en: Only local files supported.
sr@ijekavianlatin: Podržani su samo lokalni fajlovi.

en: Only local files are currently supported.
sr@ijekavianlatin: Trenutno su podržani samo lokalni fajlovi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
sr@ijekavianlatin: Ime ikonice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
sr@ijekavianlatin: Naredba za montiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
sr@ijekavianlatin: Naredba za demontiranje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana ikonica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
sr@ijekavianlatin: Dobavi naredbu...

en: Configure
sr@ijekavianlatin: Podešavanje

en: General Settings
sr@ijekavianlatin: Opšte postavke

en: Mount Commands
sr@ijekavianlatin: Naredbe montiranja
