kdf - en to sv translation catalogue (66 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

en: could not execute [%1]
sv: kunde inte köra [%1]

en: Called: %1
sv: Kallad: %1

en: could not execute %1
sv: kunde inte köra %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
sv: Ett högerklick med musen visar en sammanhangsberoende meny för att montera eller avmontera en enhet, eller öppna den i filhanteraren.

[ctx: Update action]
en: &Update
sv: Upp&datera

en: KDiskFree
sv: Kdiskfree

en: KDE free disk space utility
sv: Verktyg för ledigt diskutrymme

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
sv: © 1998-2001, Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: Device of the storage]
en: Device
sv: Enhet

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
sv: Typ

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
sv: Monteringsplats

[ctx: Free space in storage]
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
sv: Fullt %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
sv: Använt

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
sv: synlig

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
sv: synlig

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
sv: dold

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
sv: dold

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
sv: synlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
sv: Uppdateringsfrekvens:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
sv:  sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
sv: Öppna filhanteraren automatiskt vid montering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
sv: Visa ett fönster när en disk blir kritiskt full

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
sv: Använd systemets standardfilhanterare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
sv: Filhanterare (t ex konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
sv: Egen filhanterare stöds inte vid användning som Flatpak.

[ctx: Disk percentage]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
sv: Monteringsplats

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
sv: Enhet [%1] på [%2] är kritiskt full.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
sv: Varning

en: Mount Device
sv: Montera enhet

en: Unmount Device
sv: Avmontera enhet

en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanterare

en: MOUNTING
sv: MONTERAR

en: KwikDisk
sv: Kwikdisk

en: &Start KDiskFree
sv: &Starta Kdiskfree

en: &Configure KwikDisk...
sv: A&npassa Kwikdisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
sv: Avmontera

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
sv: Montera

en: You must login as root to mount this disk
sv: Du måste vara root för att montera den här disken

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
sv: Varning

en: KDE Free disk space utility
sv: Verktyg för ledigt diskutrymme

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
sv: © 2004 Stanislav Karchebny

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: KDE 2 changes
sv: Ändringar för KDE 2

en: KDE 3 changes
sv: Ändringar för KDE 3

en: Device
sv: Enhet

en: Mount Point
sv: Monteringsplats

en: Mount Command
sv: Monteringskommando

en: Unmount Command
sv: Avmonteringskommando

[ctx: No device is selected]
en: None
sv: Ingen

[ctx: No mount point is selected]
en: None
sv: Ingen

en: Only local files supported.
sv: Endast lokala filer stöds.

en: Only local files are currently supported.
sv: Endast lokala filer stöds för närvarande.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
sv: Ikonnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
sv: Monteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
sv: Avmonteringskommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
sv: Standardikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
sv: Hämta kommando...

en: Configure
sv: Anpassa

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Mount Commands
sv: Monteringskommandon
