kdf - en to th translation catalogue (63 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แฟ้ม

en: could not execute [%1]
th: ไม่สามารถประมวลผล [%1] ได้

en: Called: %1
th: เรียก: %1

en: could not execute %1
th: ไม่สามารถประมวลผล %1 ได้

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
th: คลิกเมาส์ปุ่มขวา เพื่อเปิดเมนูที่จะทำการเมานท์/ยกเลิกเมานท์อุปกรณ์ หรือเรียกเปิดมันในเครื่องมือจัดการแฟ้ม

[ctx: Update action]
en: &Update
th: ป&รับปรุง

en: KDiskFree
th: การใช้พื้นที่ดิสก์-K

en: KDE free disk space utility
th: เครื่องมือตรวจสอบพื้นที่ดิสก์ของ KDE

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 1998-2001, Michael Kropfberger

[ctx: TODO]
en: Icon
th: ไอคอน

[ctx: Device of the storage]
en: Device
th: อุปกรณ์

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
th: ระบบแฟ้ม

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
th: ขนาดรวม

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
th: จุดเมานท์

[ctx: Free space in storage]
en: Free
th: พื้นที่ว่าง

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
th: ใช้ไปแล้ว (%)

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
th: แถบแสดงการใช้

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
th: แสดง

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
th: แสดง

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
th: ซ่อน

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
th: ซ่อน

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
th: แสดง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
th: ความถี่ในการปรับปรุง ทุก ๆ :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
th:  วินาที

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
th: เปิดใช้งานโปรแกรมจัดการแฟ้มอัตโนมัติเมื่อมีการเมานท์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
th: เปิดหน้าต่างแจ้งเตือนเมื่อดิสก์ไกล้เต็ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม (เช่น konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
th: จุดเมานท์

en: N/A
th: ไม่มีข้อมูล

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
th: อุปกรณ์ [%1] บน [%2] จะเต็มแล้ว

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
th: แจ้งเตือน

en: Mount Device
th: เมานท์อุปกรณ์

en: Unmount Device
th: ยกเลิกเมานท์อุปกรณ์

en: Open in File Manager
th: เปิดโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: MOUNTING
th: กำลังเมานท์

en: KwikDisk
th: เรียกใช้ดิสก์ด่วน-K

en: &Start KDiskFree
th: เริ่มการทำงานของการใช้พื้นที่ดิสก์-K

en: &Configure KwikDisk...
th: ปรับแต่งเรียกใช้ดิสก์ด่วน-K...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
th: ยกเลิกการเมานท์

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
th: เมานท์

en: You must login as root to mount this disk
th: คุณต้องเป็น root เพื่อเมานท์ดิสก์นี้

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
th: แจ้งเตือน

en: KDE Free disk space utility
th: เครื่องมือตรวจสอบพื้นที่ดิสก์ของ KDE

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
th: สงวนลิขสิทธิ์ (C) 2004 Stanislav Karchebny

en: Original author
th: ผู้เขียนแรกเริ่ม

en: KDE 2 changes
th: เปลี่ยนแปลงใน KDE 2

en: KDE 3 changes
th: เปลี่ยนแปลงใน KDE 3

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Mount Point
th: จุดเมานท์

en: Mount Command
th: คำสั่งการเมานท์

en: Unmount Command
th: คำสั่งยกเลิกการเมานท์

[ctx: No device is selected]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: No mount point is selected]
en: None
th: ไม่มี

en: Only local files supported.
th: รองรับเฉพาะแฟ้มภายในระบบเท่านั้น

en: Only local files are currently supported.
th: รองรับเฉพาะแฟ้มภายในระบบเท่านั้น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
th: ชื่อไอคอน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
th: คำสั่งการเมานท์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
th: คำสั่งยกเลิกการเมานท์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
th: ไอคอนปริยาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
th: เลือกคำสั่ง...

en: Configure
th: ปรับแต่ง

en: General Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Mount Commands
th: คำสั่งการเมานท์
