kdf - en to ug translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

[ctx: Update action]
en: &Update
ug: يېڭىلا(&U)

[ctx: TODO]
en: Icon
ug: سىنبەلگە

[ctx: Device of the storage]
en: Device
ug: ئۈسكۈنە

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
ug: تىپى

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
ug: چوڭلۇقى

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

[ctx: Free space in storage]
en: Free
ug: بوش

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
ug: ئىشلىتىلىشى

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
ug: ئاشكارا

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
ug: ئاشكارا

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
ug: يوشۇرۇن

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
ug: يوشۇرۇن

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
ug: ئاشكارا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
ug: يېڭىلاش چاستوتىسى:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
ug:  سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
ug: ھۆججەت باشقۇرغۇ(e.g. konsole -e mc %m):

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Open in File Manager
ug: ھۆججەت باشقۇرغۇچتا ئاچ

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
ug: ئېگەرسىزلەش

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
ug: ئېگەرلەش

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Original author
ug: ئەسلى ئاپتور

en: Device
ug: ئۈسكۈنە

en: Mount Point
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى

en: Mount Command
ug: ئېگەرلەش بۇيرۇقى

en: Unmount Command
ug: ئېگەرسىزلەش بۇيرۇقى

[ctx: No device is selected]
en: None
ug: يوق

[ctx: No mount point is selected]
en: None
ug: يوق

en: Only local files supported.
ug: يەرلىك ھۆججەتنىلا قوللايدۇ.

en: Only local files are currently supported.
ug: نۆۋەتتە يەرلىك ھۆججەتنىلا قوللايدۇ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
ug: سىنبەلگە ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
ug: ئېگەرلەش بۇيرۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
ug: ئېگەرسىزلەش بۇيرۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
ug: كۆڭۈلدىكى سىنبەلگە

en: Configure
ug: سەپلە

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

en: Mount Commands
ug: ئېگەرلەش بۇيرۇقلىرى
