kdf - en to uk translation catalogue (63 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

en: could not execute [%1]
uk: неможливо виконати [%1]

en: Called: %1
uk: Викликано: %1

en: could not execute %1
uk: не вдалось запустити %1

en: A right mouse button click opens a context menu to mount/unmount a device or to open it in the file manager.
uk: Клацання правою кнопкою миші призведе до відкриття контекстного меню, за допомогою якого можна буде змонтувати або демонтувати пристрій, а також відкрити його у менеджері файлів.

[ctx: Update action]
en: &Update
uk: &Оновити

en: KDE free disk space utility
uk: Утиліта для показу вільного місця на диску для KDE

en: (c) 1998-2001, Michael Kropfberger
uk: © Michael Kropfberger, 1998–2001

[ctx: TODO]
en: Icon
uk: Піктограма

[ctx: Device of the storage]
en: Device
uk: Пристрій

[ctx: Filesystem on storage]
en: Type
uk: Тип

[ctx: Total size of the storage]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: Mount point of the storage]
en: Mount Point
uk: Точка монтування

[ctx: Free space in storage]
en: Free
uk: Вільно

[ctx: Used storage space in %]
en: Full %
uk: Заповнено %

[ctx: Usage graphical bar]
en: Usage
uk: Використання

[ctx: Visible items on device information columns (enable|disable)]
en: visible
uk: видиме

[ctx: Are items on device information columns visible?]
en: visible
uk: видимі

[ctx: Are items on device information columns hidden?]
en: hidden
uk: сховане

[ctx: Device information item is hidden]
en: hidden
uk: сховане

[ctx: Device information item is visible]
en: visible
uk: видиме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, updateLabel)
en: Update frequency:
uk: Частота оновлення:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_updateSpinBox)
en:  sec
uk:  секунд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mOpenMountCheck)
en: Open file manager automatically on mount
uk: Відкривати менеджер файлів автоматично при монтуванні

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPopupFullCheck)
en: Pop up a window when a disk gets critically full
uk: Відкривати вікно, при критичному заповненні диска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSystemFileManagerCheck)
en: Use system default file manager
uk: Типова для системи програма для керування файлами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileManagerEdit)
en: File manager (e.g. konsole -e mc %m):
uk: Менеджер файлів (напр., konsole -e mc %m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mFlatpakLabel)
en: Custom file manager not supported when running as Flatpak.
uk: Якщо програму встановлено з пакунка Flatpak, не можна скористатися нетиповою програмою для керування файлами.

[ctx: Mount point of storage]
en: Mount Point
uk: Точка монтування

en: N/A
uk: н/п

en: Device [%1] on [%2] is critically full.
uk: Пристрій [%1] на [%2] критично заповнено.

[ctx: Warning device getting critically full]
en: Warning
uk: Попередження

en: Mount Device
uk: Змонтувати пристрій

en: Unmount Device
uk: Демонтувати пристрій

en: Open in File Manager
uk: Відкрити в менеджері файлів

en: MOUNTING
uk: МОНТУЄТЬСЯ

en: &Start KDiskFree
uk: &Запустити KDiskFree

en: &Configure KwikDisk...
uk: &Налаштувати KwikDisk...

[ctx: Unmount the storage device]
en: Unmount
uk: Демонтувати

[ctx: Mount the storage device]
en: Mount
uk: Змонтувати

en: You must login as root to mount this disk
uk: Ви повинні бути адміністратором, щоб змонтувати цей диск

[ctx: Device is getting critically full]
en: Warning
uk: Попередження

en: KDE Free disk space utility
uk: Утиліта вільного місця диску KDE

en: (C) 2004 Stanislav Karchebny
uk: © Stanislav Karchebny, 2004

en: Original author
uk: Перший автор

en: KDE 2 changes
uk: Зміни для KDE 2

en: KDE 3 changes
uk: Зміни для KDE 3

en: Device
uk: Пристрій

en: Mount Point
uk: Точка монтування

en: Mount Command
uk: Команда монтування

en: Unmount Command
uk: Команда демонтування

[ctx: No device is selected]
en: None
uk: Немає

[ctx: No mount point is selected]
en: None
uk: Немає

en: Only local files supported.
uk: Підтримуються тільки локальні файли.

en: Only local files are currently supported.
uk: Підтримуються тільки локальні файли.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconNameLabel)
en: Icon name:
uk: Назва піктограми:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mountLabel)
en: Mount Command:
uk: Команда монтування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, umountLabel)
en: Unmount Command:
uk: Команда демонтування:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDefaultIconButton)
en: Default Icon
uk: Типова піктограма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMountButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mUmountButton)
en: Get Command...
uk: Отримати команду...

en: Configure
uk: Налаштувати

en: General Settings
uk: Загальні параметри

en: Mount Commands
uk: Команди монтування
