kdialog - en to cy translation catalogue (21 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
cy: Gellir defnyddio KDialog i ddangos blychau ymgom dymunol o sgriptiau plisgyn

en: Current maintainer
cy: Cynhaliwr cyfredol

en: Question message box with yes/no buttons
cy: Blwch neges cwestiwn â botymau ie/na

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
cy: Blwch neges cwestiwn â botymau ĩe/na/diddymu

en: Warning message box with yes/no buttons
cy: Blwch neges rybydd â botymau ĩe/na

en: Warning message box with continue/cancel buttons
cy: Blwch neges rybydd â botymau mynd ymlaen/diddymu

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
cy: Blwch neges rybydd â botymau ĩe/na/diddymu

en: 'Sorry' message box
cy: Blwch neges 'Ymddiheuro'

en: 'Error' message box
cy: Blwch neges 'Gwall'

en: Message Box dialog
cy: Ymgom Blwch Neges

en: Input Box dialog
cy: Ymgom Blwch Mewnbwn

en: Password dialog
cy: Ymgom Cyfrinair

en: Text Box dialog
cy: Ymgom Blwch Testun

en: ComboBox dialog
cy: Ymgom Blwch Cyfun

en: Menu dialog
cy: Ymgom Ddewislen

en: Check List dialog
cy: Ymgom Rhestr Fritho

en: Radio List dialog
cy: Ymgom Rhestr Radio

en: Dialog title
cy: Teitl ymgom

en: Outputs the winId of each dialog
cy: Allbynnu y winid o bob ymgom

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
cy: Gwneud yr ymgom yn fyrhoedlog ar gyfer cymhwysiad X wedi'i benodi gan winid

en: Arguments - depending on main option
cy: Ymresymiadau - yn ddibynnol ar y prif ddewisiad
