kdialog - en to da translation catalogue (53 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
da: KDialog kan bruges til at vise pæne dialog fra skal-scripts

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Question message box with yes/no buttons
da: Spørgsmålsbeskedfelt med ja/nej-knapper

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
da: Spørgsmålsbeskedfelt med ja/nej/annullér-knapper

en: Warning message box with yes/no buttons
da: Advarselsbeskedfelt med ja/nej-knapper

en: Warning message box with continue/cancel buttons
da: Advarselsbeskedfelt med ja/nej/annullér-knapper

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
da: Advarselsbeskedfelt med ja/nej/annullér-knapper

en: Use text as Yes button label
da: Brug tekst som etiket på Ja-knap

en: Use text as No button label
da: Brug tekst som etiket på Nej-knap

en: Use text as Cancel button label
da: Brug tekst som etiket på Annullér-knap

en: Use text as Continue button label
da: Brug tekst som etiket på Fortsæt-knap

en: 'Sorry' message box
da: "Desværre"-beskedfelt

en: 'Sorry' message box with expandable Details field
da: "Desværre"-beskedfelt med detaljefelt der kan foldes ud

en: 'Error' message box
da: "Fejl"-beskedfelt

en: 'Error' message box with expandable Details field
da: "Fejl"-beskedfelt med detaljefelt der kan foldes ud

en: Message Box dialog
da: Beskedfelt-dialog

en: Input Box dialog
da: Inddatafelt-dialog

en: Password dialog
da: Adgangskodedialog

en: New Password dialog
da: Ny adgangskode-dialog

en: Text Box dialog
da: Tekstfelt-dialog

en: Text Input Box dialog
da: Inddatafelt-dialog

en: ComboBox dialog
da: Kombinationsfelt-dialog

en: Menu dialog
da: Menu-dialog

en: Check List dialog
da: Afkrydsningsliste-dialog

en: Radio List dialog
da: Radioliste-dialog

en: Passive Popup
da: Passiv popop

en: File dialog to open an existing file (arguments [startDir] [filter])
da: Fildialog til at åbne en eksisterende fil (argumenter [startmappe] [filter])

en: File dialog to save a file (arguments [startDir] [filter])
da: Fildialog til at gemme en fil(argumenter [startmappe] [filter])

en: File dialog to select an existing directory (arguments [startDir])
da: Fildialog til at vælge en eksisterende mappe (argumenter [startmappe])

en: File dialog to open an existing URL (arguments [startDir] [filter])
da: Fildialog til at åbne en eksisterende URL (argumenter [startmappe] [filter])

en: File dialog to save a URL (arguments [startDir] [filter])
da: Fildialog til at gemme en URL (argumenter [startmappe] [filter])

en: Icon chooser dialog (arguments [group] [context])
da: Dialog til ikonvælger (argumenter [gruppe] [kontekst])

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
da: Fremgangslinjedialog, returnerer en D-Bus-henvisning til kommunikation

en: Color dialog to select a color
da: Farvedialog til at vælge en farve

en: Allow --getcolor to specify output format
da: Tillad --getcolor at angive outputformat

en: Dialog title
da: Dialog-titel

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
da: Tillader flagene --getopenurl og --getopenfilename at returnere flere filer

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
da: Giv listepunkter tilbage på separate linjer (for afkrydsningsliste-tilvalg og at åbne fil med --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
da: Giver uddata fra winId for hver dialog

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
da: Konfigurationsfil og tilvalgsnavn til at gemme "vis ikke/spørg igen"-tilstanden

en: Slider dialog box, returns selected value
da: Dialogboks med skydeknap, returnerer den valgte værdi

en: Calendar dialog box, returns selected date
da: Dialogboks med kalender, returnerer den valgte dato

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
da: Gør dialogen transient for et X-program angivet af winid

en: A synonym for --attach
da: Et synonym for --attach

en: Dialog geometry: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]
da: Dialog geometri: [=][<bredde>{xX}<højde>][{+-}<x-forskydning>{+-}<y-forskydning>]

en: Arguments - depending on main option
da: Argumenter - afhængige af hovedtilvalg

en: Syntax: --combobox <text> item [item] ...
da: Syntaks: --combobox <tekst> punkt [punkt] ...

[ctx: @title:window]
en: Open
da: Åbn

[ctx: @title:window]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: @title:window]
en: Select Directory
da: Vælg mappe

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
da: Vælg farve

en: Cancel
da: Annullér

en: kdialog: could not open file %1
da: kdialog: Kunne ikke åbne filen %1
