kdialog - en to fi translation catalogue (64 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
fi: KDialogin avulla voit näyttää valintaikkunoita komentotulkin skripteistä

en: (C) 2000, Nick Thompson
fi: © 2000 Nick Thompson

en: Current maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: Question message box with yes/no buttons
fi: Kysymysikkuna kyllä/ei-painikkeilla

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
fi: Kysymysikkuna kyllä/ei/peru-painikkeilla

en: Warning message box with yes/no buttons
fi: Varoitusviesti-ikkuna kyllä/ei painikkeilla

en: Warning message box with continue/cancel buttons
fi: Varoitusviesti-ikkuna jatka/peru-painikkeilla

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
fi: Varoitusviesti-ikkuna kyllä/ei/peru-painikkeilla

en: Use text as OK button label
fi: Käytä tekstiä OK-painikkeen nimiönä

en: Use text as Yes button label
fi: Käytä tekstiä Kyllä-painikkeen nimiönä

en: Use text as No button label
fi: Käytä tekstiä Ei-painikkeen nimiönä

en: Use text as Cancel button label
fi: Käytä tekstiä Peru-painikkeen nimiönä

en: Use text as Continue button label
fi: Käytä tekstiä Jatka-painikkeen nimiönä

en: 'Sorry' message box
fi: ”Anteeksi” viesti-ikkuna

en: 'Sorry' message box with expandable Details field
fi: ”Anteeksi” viesti-ikkuna laajennettavalla Yksityiskohdat-kentällä

en: 'Error' message box
fi: ”Virhe” viesti-ikkuna

en: 'Error' message box with expandable Details field
fi: ”Virhe” viesti-ikkuna laajennettavalla Yksityiskohdat-kentällä

en: Message Box dialog
fi: Viesti-ikkuna

en: Input Box dialog
fi: Syöteikkuna

en: Image Box dialog
fi: Kuvaikkuna

en: Image Box Input dialog
fi: Kuvakyselyikkuna

en: Password dialog
fi: Salasanaikkuna

en: New Password dialog
fi: Uusi salasana -kysely

en: Text Box dialog
fi: Tekstialueikkuna

en: Text Input Box dialog
fi: Tekstisyöteikkuna

en: ComboBox dialog
fi: Yhdistelmäruutuikkuna

en: Menu dialog
fi: Valikkoikkuna

en: Check List dialog
fi: Valintaluetteloikkuna

en: Radio List dialog
fi: Valintanappiluetteloikkuna

en: Passive Popup
fi: Passiivinen ponnahdusikkuna

en: Popup icon
fi: Ponnahduskuvake

en: File dialog to open an existing file (arguments [startDir] [filter])
fi: Tiedoston valintaikkuna (parametrit [alkukansio] [suodatin])

en: File dialog to save a file (arguments [startDir] [filter])
fi: Tiedoston tallennusikkuna (parametrit [alkukansio] [suodatin])

en: File dialog to select an existing directory (arguments [startDir])
fi: Kansion valintaikkuna (parametrit [alkukansio])

en: File dialog to open an existing URL (arguments [startDir] [filter])
fi: Verkko-osoitteen valintaikkuna (parametrit [alkukansio] [suodatin])

en: File dialog to save a URL (arguments [startDir] [filter])
fi: Verkko-osoitteen tallennusikkuna (parametrit [alkukansio] [suodatin])

en: Icon chooser dialog (arguments [group] [context])
fi: Kuvakkeenvalintaikkuna (parametrit [ryhmä] [konteksti])

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
fi: Edistymisikkuna, palauttaa D-Bus-viittauksen viestintää varten

en: Color dialog to select a color
fi: Värivalintaikkuna värin valitsemiseksi

en: Allow --getcolor to specify output format
fi: Salli --getcolor-parametrin määrittää tulosmuoto

en: Dialog title
fi: Ikkunan otsikko

en: Default entry to use for combobox, menu, color, and calendar
fi: Oletusalkio käytettäväksi yhdistelmäikkunalle, valikolle, värille ja kalenterille

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
fi: Sallii --getopenurl ja --getopenfilename valintojen palauttaa useamman tiedoston

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
fi: Palauta tietueet erillisillä riveillä (valintaluettelo ja tiedostonavaus asetuksella --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
fi: Tulostaa kunkin ikkunan tunnisteen

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
fi: Asetustiedoston ja asetuksen nimi, johon ”Älä kysy uudelleen” -valinnan tiedot tallennetaan

en: Slider dialog box, returns selected value
fi: Liukuvalintaikkuna, palauttaa valitun arvon

en: Date format for calendar result and/or default value (Qt-style); defaults to 'ddd MMM d yyyy'
fi: Kalenterituloksen päivämäärämuoto tai oletusarvo (Qt-tyylinen); oletusarvo on ”ddd MMM d yyyy”

en: Calendar dialog box, returns selected date
fi: Kalenterivalintaikkuna, palauttaa valitun päivän

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
fi: Tekee ikkunasta X-sovelluksen ali-ikkunan ikkunan tunnisteen mukaan

en: A synonym for --attach
fi: Synonyymi valitsimelle --attach

en: Dialog geometry: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]
fi: Kyselyikkunan koko: [=][<leveys>{xX}<korkeus>][{+-}<xsiirtymä}{+-}<ysiirtymä>]Kyselyikkunan koko: [=][<leveys>{xX}<korkeus>][{+-}<xsiirtymä}{+-}<ysiirtymä>]

en: Arguments - depending on main option
fi: Argumentit - riippuen päävalinnasta

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Syntax: --combobox <text> item [item] ...
fi: Syntaksi: --combobox <teksti> kohde [kohde] …

en: Syntax: --menu text tag item [tag item] ...
fi: Syntaksi: --menu teksti tunniste tietue [tunniste tietue] …

en: Syntax: --checklist text tag item on/off [tag item on/off] ...
fi: Syntaksi: --checklist teksti tunniste tietue on/off [tunniste tietue on/off] …

en: Syntax: --radiolist text tag item on/off [tag item on/off] ...
fi: Syntaksi: --checklist teksti tunniste tietue on/off [tunniste tietue on/off] …

[ctx: @title:window]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: @title:window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: @title:window]
en: Select Directory
fi: Valitse kansio

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
fi: Valitse väri

en: Cancel
fi: Peru

en: kdialog: could not open file %1
fi: kdialog: tiedoston %1 avaus epäonnistui
