kdialog - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
ja: KDialog はシェルスクリプトから素敵なダイアログを表示するのに利用できます。

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Question message box with yes/no buttons
ja: 「はい/いいえ」ボタンを伴った質問メッセージボックス

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
ja: 「はい/いいえ/キャンセル」ボタンを伴った質問メッセージボックス

en: Warning message box with yes/no buttons
ja: 「はい/いいえ」ボタンを伴った警告メッセージボックス

en: Warning message box with continue/cancel buttons
ja: 「続行/キャンセル」ボタンを伴った警告メッセージボックス

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
ja: 「はい/いいえ/キャンセル」ボタンを伴った警告メッセージボックス

en: 'Sorry' message box
ja: 「すみません」メッセージボックス

en: 'Error' message box
ja: 「エラー」メッセージボックス

en: Message Box dialog
ja: メッセージボックスダイアログ

en: Input Box dialog
ja: インプットボックスダイアログ

en: Password dialog
ja: パスワード入力ダイアログ

en: Text Box dialog
ja: テキストボックスダイアログ

en: Text Input Box dialog
ja: テキストインプットボックスダイアログ

en: ComboBox dialog
ja: コンボボックスダイアログ

en: Menu dialog
ja: メニューダイアログ

en: Check List dialog
ja: チェックリストダイアログ

en: Radio List dialog
ja: ラジオリストダイアログ

en: Passive Popup
ja: 受動的ポップアップ

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
ja: 進捗バーダイアログ、通信のために D-Bus 参照を返します

en: Color dialog to select a color
ja: 色を選択するためのダイアログ

en: Dialog title
ja: ダイアログのタイトル

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
ja: --getopenurl と --getopenfilename オプションが複数のファイルを返すことを許す

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
ja: リストアイテムを個々の行に返す
    (チェックリストオプションと --multiple で開かれたファイルに対して)

en: Outputs the winId of each dialog
ja: 各ダイアログの winId を出力

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
ja: 「次回から表示しない/確認しない」の状態情報を保存するための設定ファイルとオプション名

en: Slider dialog box, returns selected value
ja: スライダーダイアログ。選択した値を返す

en: Calendar dialog box, returns selected date
ja: カレンダーダイアログ。選択した日を返す

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
ja: winid で指定した X アプリケーションのための一時的なダイアログの作成

en: Arguments - depending on main option
ja: 引数 - メインのオプションに依存

[ctx: @title:window]
en: Open
ja: 開く

[ctx: @title:window]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
ja: 色を選択

en: kdialog: could not open file %1
ja: kdialog: ファイル ‘%1’ を開けませんでした
