kdialog - en to mk translation catalogue (32 entries)

en: KDialog
mk: КДијалог

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
mk: КДијалог може да се користи за прикажување убави дијалози од скрипти на школката

en: Current maintainer
mk: Тековен одржувач

en: Question message box with yes/no buttons
mk: Порака со прашање со копчиња да/не

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
mk: Порака со прашање со копчиња да/не/откажи

en: Warning message box with yes/no buttons
mk: Порака со предупредување со копчиња да/не

en: Warning message box with continue/cancel buttons
mk: Порака со предупредување со копчиња продолжи/откажи

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
mk: Порака со предупредување со копчиња да/не/откажи

en: 'Sorry' message box
mk: Порака „Жалам“

en: 'Error' message box
mk: Порака „Грешка“

en: Message Box dialog
mk: Дијалог со порака

en: Input Box dialog
mk: Дијалог со полиња за внес

en: Password dialog
mk: Дијалог за лозинка

en: Text Box dialog
mk: Дијалог со поле за текст

en: Text Input Box dialog
mk: Дијалог со поле за внес на текст

en: ComboBox dialog
mk: Дијалог со комбо поле

en: Menu dialog
mk: Дијалог со мени

en: Check List dialog
mk: Дијалог со листа со избори

en: Radio List dialog
mk: Дијалог со листа со радиокопчиња

en: Passive Popup
mk: Пасивен дијалог

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
mk: Дијалог со лента за напредување, враќа D-Bus-референца за комуникација

en: Color dialog to select a color
mk: Дијалог за избирање боја

en: Dialog title
mk: Наслов на дијалогот

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
mk: Дозволува опциите „--getopenurl“ и „--getopenfilename“ да вратат повеќе датотеки

en: Return list items on separate lines (for checklist option and file open with --multiple)
mk: Ги враќа елементите од листата на посебни линии (за опцијата за изборна листа и за отворање датотеки со --multiple)

en: Outputs the winId of each dialog
mk: Го печати ид. на прозорец за секој дијалог

en: Config file and option name for saving the "do-not-show/ask-again" state
mk: Датотека за конфигурација и име на опцијата за зачувување на состојбата „не покажувај/прашај пак“

en: Slider dialog box, returns selected value
mk: Дијалог со лизгач, ја враќа избраната вредност

en: Calendar dialog box, returns selected date
mk: Дијалог за календар, го враќа избраниот датум

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
mk: Го прави дијалогот транзиентен за X-апликација зададена со ид. на прозорец.

en: Arguments - depending on main option
mk: Аргументи - во зависност од главната опција

en: kdialog: could not open file %1
mk: kdialog: не можам ја отворам датотеката %1
