kdialog - en to pa translation catalogue (48 entries)

en: KDialog can be used to show nice dialog boxes from shell scripts
pa: ਕੇ-ਡਾਈਲਾਗ ਨੂੰ ਸ਼ੈੱਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਡਾਈਲਾਗ ਬਕਸੇ ਵੇਖਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

en: Current maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Brad Hards
pa: ਬਰਾਂਡ ਹਾਰਡਸ

en: Nick Thompson
pa: ਨਿਕ ਥਾਮਸਨ

en: David Gümbel
pa: ਡੇਵਿਡ ਗੁਮਬਿਲ

en: Richard Moore
pa: ਰਿਚਰਡ ਮੂਰੇ

en: Dawit Alemayehu
pa: ਡਾਵਿਟ ਅਲੀਮਯੇਹੂ

en: Question message box with yes/no buttons
pa: ਹਾਂ/ਨਹੀਂ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਸਵਾਲ ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Question message box with yes/no/cancel buttons
pa: ਹਾਂ/ਨਹੀਂ/ਰੱਦ ਕਰੋ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਸਵਾਲ ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Warning message box with yes/no buttons
pa: ਹਾਂ/ਨਹੀਂ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਚੇਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Warning message box with continue/cancel buttons
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ/ਰੱਦ ਕਰੋ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਚੇਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Warning message box with yes/no/cancel buttons
pa: ਹਾਂ/ਨਹੀਂ/ਰੱਦ ਕਰੋ ਬਟਨਾਂ ਨਾਲ ਚੇਤਾਵਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: 'Sorry' message box
pa: 'ਮੁਆਫੀ' ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: 'Error' message box
pa: 'ਗਲਤੀ' ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ

en: Message Box dialog
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਕਸਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Input Box dialog
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਕਸਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Image Box dialog
pa: ਚਿੱਤਰ ਡੱਬਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Image Box Input dialog
pa: ਚਿੱਤਰ ਡੱਬਾ ਇਨਪੁੱਟ ਡਾਈਲਾਗ

en: Password dialog
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਡਾਈਲਾਗ

en: New Password dialog
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਡਾਈਲਾਗ

en: Text Box dialog
pa: ਲਿਖਤ ਬਕਸਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Text Input Box dialog
pa: ਲਿਖਤ ਇਨਪੁੱਟ ਬਕਸਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: ComboBox dialog
pa: ਕੰਬੋ-ਬਕਸ ਡਾਈਲਾਗ

en: Menu dialog
pa: ਮੇਨੂ ਡਾਈਲਾਗ

en: Check List dialog
pa: ਚੋਣ ਲਿਸਟ ਡਾਈਲਾਗ

en: Radio List dialog
pa: ਰੇਡੀਓ ਲਿਸਟ ਡਾਈਲਾਗ

en: Passive Popup
pa: ਅਕਰਮਕ ਪੋਪਅੱਪ

en: Popup icon
pa: ਪੌਪ-ਅੱਪ ਆਈਕਾਨ

en: File dialog to select an existing directory (arguments [startDir])
pa: ਮੌਜੂਦ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਡਾਈਲਾਗ (arguments [startDir])

en: Icon chooser dialog (arguments [group] [context])
pa: ਆਈਕਾਨ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ (arguments [group] [context])

en: Progress bar dialog, returns a D-Bus reference for communication
pa: ਪਰੋਗਰੈੱਸ ਬਾਰ ਡਾਈਲਾਗ, ਇੱਕ  D-ਬੱਸ ਰੈਂਫਰੈਸ ਲਈ ਸੰਚਾਰ ਦਿੰਦੀ ਹੈ

en: Color dialog to select a color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਰੰਗ ਡਾਈਲਾਗ

en: Dialog title
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਟਾਈਟਲ

en: Allows the --getopenurl and --getopenfilename options to return multiple files
pa: ਬਹੁ ਫਾਇਲਾਂ ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਲਈ --getopenurl ਅਤੇ --getopenfilename ਚੋਣਾਂ ਸਵੀਕਾਰ

en: Outputs the winId of each dialog
pa: ਹਰ ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ winId ਆਉਟਪੁੱਟ ਦਿਓ

en: Calendar dialog box, returns selected date
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਡਾਈਲਾਗ ਬਾਕਸ, ਚੁਣੀ ਮਿਤੀ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
pa: winid ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤੀ X ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਅਸਥਾਈ ਡਾਈਲਾਗ ਬਣਾਓ

en: Dialog geometry: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਖਾਕਾ: [=][<width>{xX}<height>][{+-}<xoffset>{+-}<yoffset>]

en: Arguments - depending on main option
pa: ਆਰਗਮਿੰਟ - ਮੁੱਖ ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਨਿਰਭਰ

en: KDialog
pa: ਕੇ-ਡਾਈਲਾਗ

en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @title:window]
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @title:window]
en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Select Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

[ctx: @title:window]
en: Choose Color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: kdialog: could not open file %1
pa: kdialog: %1 ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ
