kdiamond - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
ar: انقر على زر التوقف مرة أخرى لكي تستكمل اللعبة.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
ar: اللعبة انتهت.

en: Possible moves: %1
ar: الحركات الممكنة: %1

en: Points: %1
ar: النقاط: %1

en: Untimed game
ar: لعبة غير مؤقتة.

en: Time left: %1
ar: الوقت المتبقي: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
ar: الحركات الممكنة: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
ar: العب لعبة غير مؤقتة.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: قائمة الأدوات الرئيسية

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
ar: لعبة الألماس

en: Original author and current maintainer
ar: المؤلف الأصلي و المتابع الحالي

en: Gameplay refinement
ar: تحسينات اللعبة

en: Default theme
ar: السمة المبدئية

en: Classic theme
ar: السمة الكلاسيكية

en: Technical consultant
ar: المستشار التقني

[ctx: new game]
en: &New
ar: &جديد

en: Timed game
ar: لعبة مؤقتة

en: Start a new game
ar: ابدأ لعبة جديدة

en: Start a new game.
ar: ابدأ لعبة جديدة.

en: Untimed
ar: غير مؤقتة

en: Timed
ar: مؤقتة

en: Mode
ar: النظام

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
ar: <h3>قواعد اللعبة</h3><p>الهدف هو أن تجمع خطوطا من الماس طولها على الأقل 3 ماسات. انقر على الماستين المتتاخمتين لكي تبدل مكانهما .</p><p>يمكنك كسب نقاط إضافية ببناء  خطوط متتالية، و وثوان إضافية بتجميع خطوط كبيرة أو متعددة في نفس الوقت.</p>
