kdegames - en to bs translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
bs: Kliknite ponovo na dugme pauze za nastavak igre.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
bs: Kraj igre.

en: Possible moves: %1
bs: Mogućih poteza: %1

en: Points: %1
bs: Poena: %1

en: Untimed game
bs: Nemjerena igra

en: Time left: %1
bs: Preostalo vremena: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
bs: Mogućih poteza: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
bs: Nemjerena igra.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
bs: K‑dijamant, igra „tri-u-redu“.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
bs: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky i drugi

en: Original author and current maintainer
bs: Prvobitni autor i trenutni održavalac

en: Gameplay refinement
bs: Usavršavanje izvođenja

en: Default theme
bs: Podrazumijevana tema

en: Classic theme
bs: Klasična tema

en: Technical consultant
bs: Tehnički konsultant

[ctx: new game]
en: &New
bs: &Novi

en: Timed game
bs: Mjerena igra

en: Start a new game
bs: Započni novu igru

en: Start a new game.
bs: Započnite novu igru.

en: Untimed
bs: Nemjerena

en: Timed
bs: Mjerena

en: Mode
bs: Režim

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
bs: <h3>Pravila igre</h3><p>Cilj je slagati linije od tri ili više istih dijamanata. Klikom na dva susjedna dijamanta razmjenjujete im mjesta.</p><p>Dodatni poeni zarađuju se izgradnjom kaskada, a dodatno vrijeme slaganjem dugačkih linija ili više linija jednim potezom.</p>
