kdiamond - en to cs translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
cs: Pro pokračování ve hře klikněte znovu na tlačítko pozastavení.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
cs: Konec hry.

en: Possible moves: %1
cs: Možné tahy: %1

en: Points: %1
cs: Body: %1

en: Untimed game
cs: Nečasovaná hra

en: Time left: %1
cs: Zbývající čas: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
cs: Možné tahy: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
cs: Hrát neomezenou hru.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
cs: KDiamond. Hra tři v řadě.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
cs: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky a další

en: Original author and current maintainer
cs: Původní autor a současný správce

en: Gameplay refinement
cs: Vylepšení hry

en: Default theme
cs: Výchozí motiv

en: Classic theme
cs: Klasický motiv

en: Technical consultant
cs: Technický konzultant

[ctx: new game]
en: &New
cs: &Nová

en: Timed game
cs: Časovaná hra

en: Start a new game
cs: Spustit novou hru

en: Start a new game.
cs: Spustit novou hru.

en: Untimed
cs: Nečasovaná

en: Timed
cs: Časovaná

en: Mode
cs: Režim

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
cs: <h3>Herní pravidla</h3><p>Cílem je shromáždit do řady alespoň tři podobné diamanty. Klikněte na dva sousedící diamanty, přejete-li si je prohodit.</p><p> Získejte zvláštní body za vytvoření kaskád, a sekundy navíc shromážděním rozsáhlých řad, anebo složených řad ve stejném čase.</p>
