kdiamond - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
de: Klicken Sie erneut auf Pause, um weiterzuspielen.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
de: Spiel beendet.

en: Possible moves: %1
de: Mögliche Züge: %1

en: Points: %1
de: Punkte: %1

en: Untimed game
de: Spiel ohne Zeitzählung

en: Time left: %1
de: Restzeit: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: …
de: Mögliche Züge: …

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
de: Spielen Sie ein Spiel ohne Zeitzählung.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
de: KDiamond, ein Drei-Gewinnt-Spiel

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
de: © 2008–2010, Stefan Majewsky und andere

en: Original author and current maintainer
de: Autor und aktueller Betreuer

en: Gameplay refinement
de: Verbesserung des Spielerlebnisses

en: Default theme
de: Standard-Design

en: Classic theme
de: Klassisches Design

en: Technical consultant
de: Technische Beratung

[ctx: @title:menu new game]
en: &New
de: &Neu

[ctx: @item:inmenu]
en: Timed Game
de: Spiel mit Zeitzählung

[ctx: @item:inmenu]
en: Untimed Game
de: Spiel ohne Zeitzählung

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel starten

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a new game.
de: Startet ein neues Spiel.

en: Untimed
de: Ohne Zeitzählung

en: Timed
de: Mit Zeitzählung

en: Mode
de: Modus

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
de: <h3>Spielregeln</h3><p>Ziel des Spiels ist es, mindestens drei gleiche Diamanten in einer Zeile anzuordnen. Klicken Sie dazu auf zwei benachbarte Diamanten, um sie zu vertauschen.</p><p>Für Kaskaden erhalten Sie Zusatzpunkte, für mehr als drei Diamanten in einer Zeile oder gleichzeitig drei Diamanten in mehreren Zeilen zusätzliche Spielzeit.</p>
