kdiamond - en to es translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
es: Pulsa de nuevo el botón de pausa para continuar el juego.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
es: Partida terminada.

en: Possible moves: %1
es: Movimientos posibles: %1

en: Points: %1
es: Puntos: %1

en: Untimed game
es: Juego sin tiempo

en: Time left: %1
es: Tiempo restante: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: …
es: Movimientos posibles: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
es: Jugar una partida sin tiempo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
es: Barra de herramientas principal

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
es: KDiamond, un juego de tres en raya.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
es: © 2008-2010 Stefan Majewsky y otros

en: Original author and current maintainer
es: Autor original y encargado actual.

en: Gameplay refinement
es: Ajuste del juego.

en: Default theme
es: Tema predeterminado.

en: Classic theme
es: Tema clásico.

en: Technical consultant
es: Consultor técnico.

[ctx: @title:menu new game]
en: &New
es: &Nueva

[ctx: @item:inmenu]
en: Timed Game
es: Juego con tiempo

[ctx: @item:inmenu]
en: Untimed Game
es: Juego sin tiempo

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new game
es: Empezar una partida nueva

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a new game.
es: Empieza una partida nueva.

en: Untimed
es: Sin tiempo

en: Timed
es: Con tiempo

en: Mode
es: Modo

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
es: <h3>Reglas de juego</h3><p>El objetivo es formar líneas juntando al menos tres diamantes similares. Pulsa sobre dos contiguos para intercambiarlos.</p><p>Gana puntos extra formando cascadas, y segundos extra juntando grandes líneas o varias líneas a la vez.</p>
