kdiamond - en to hi translation catalogue (16 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
hi: खेल को फिर से चालू करने के लिए रीज्यूम बटन को क्लिक करें.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
hi: खेल ख़त्म.

en: Points: %1
hi: अंक :%1

en: Time left: %1
hi: बचा समय : %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
hi: केडायमंड

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
hi: केडायमंड, एक-पंक्ति-में-तीन का खेल

en: Stefan Majewsky
hi: स्टीफन माजेव्स्की

en: Original author and current maintainer
hi: मूल लेखक तथा वर्तमान मेंटेनर

en: Eugene Trounev
hi: यूजीन ट्रोव्नेव

en: Default theme
hi: डिफ़ॉल्ट प्रसंग

en: Felix Lemke
hi: फेलिक्स लेम्के

en: Classic theme
hi: क्लासिक प्रसंग

en: Jeffrey Kelling
hi: जेफ्री केलिंग

en: Technical consultant
hi: तकनीकी कंसल्टेंट

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
hi: <h3>खेल के नियम</h3><p>आपका लक्ष्य होगा कि आप कम से कम तीन एक जैसे हीरे की पंक्तियां बनाएं. आपस में बदलने के लिये दो आसपास के हीरों को क्लिक करें.</p><p>कास्केड बनाकर आप अतिरिक्त पाइंट अर्जित कर सकते हैं तथा बड़ी पंक्तियों तथा एक बार में बहुत सी पंक्तियां बनाकर आप अतिरिक्त समय भी अर्जित कर सकते हैं.</p>
