kdiamond - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
it: Rifai clic sul pulsante di pausa per riprendere il gioco.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
it: Partita finita.

en: Possible moves: %1
it: Mosse possibili: %1

en: Points: %1
it: Punti: %1

en: Untimed game
it: Partita senza cronometro

en: Time left: %1
it: Tempo rimasto: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
it: Mosse possibili: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
it: Gioca una partita senza cronometro.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
it: KDiamond, un gioco del tris.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
it: © 2008-2010 di Stefan Majewsky e altri

en: Original author and current maintainer
it: Autore originale e responsabile attuale

en: Gameplay refinement
it: Miglioramento della giocabilità

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Classic theme
it: Tema classico

en: Technical consultant
it: Consulente tecnico

[ctx: new game]
en: &New
it: &Nuova

en: Timed game
it: Partita a tempo

en: Start a new game
it: Comincia una nuova partita

en: Start a new game.
it: Comincia una nuova partita.

en: Untimed
it: Senza cronometro

en: Timed
it: A tempo

en: Mode
it: Modalità

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
it: <h3>Regole del gioco</h3><p>L'obiettivo è assemblare delle linee di almeno tre diamanti simili. Fai clic su due diamanti adiacenti per scambiarli.</p><p>Puoi guadagnare punti costruendo cascate, e guadagnare secondi assemblando grandi linee o linee multiple in una volta.</p>
