kdiamond - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
ja: ゲームを再開するには、もう一度「一時停止」ボタンを押します。

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
ja: ゲームオーバー

en: Possible moves: %1
ja: 可能な手: %1

en: Points: %1
ja: ポイント: %1

en: Untimed game
ja: 制限時間なし

en: Time left: %1
ja: 残り時間: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
ja: 可能な手: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
ja: 制限時間なしのゲームを開始します。

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
ja: KDiamond 三目並べ

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
ja: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky 他

en: Original author and current maintainer
ja: オリジナルの作者、現在のメンテナ

en: Gameplay refinement
ja: ゲームプレイの改良

en: Default theme
ja: 標準のテーマ

en: Classic theme
ja: クラシックテーマ

en: Technical consultant
ja: 技術顧問

[ctx: new game]
en: &New
ja: 新しいゲーム(&N)

en: Timed game
ja: 制限時間あり

en: Start a new game
ja: 新しいゲームを開始

en: Start a new game.
ja: 新しいゲームを開始します。

en: Untimed
ja: 制限時間なし

en: Timed
ja: 制限時間あり

en: Mode
ja: モード

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
ja: <h3>ゲームのルール</h3><p>同じダイヤが少なくとも 3 つ連続するラインを作ってください。隣接する 2 つのダイヤをクリックすると、位置が入れ替わります。</p><p>カスケードを作るとボーナスポイントが与えられます。同時に複数のラインを作ったり、長いラインを作ると、プレイ秒数が加算されます。</p>
