kdiamond - en to nds translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
nds: Klick op den Pausknoop, wenn Du wiederspelen wullt.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
nds: Speel vörbi.

en: Possible moves: %1
nds: Mööglich Töög: %1

en: Points: %1
nds: Pünkt: %1

en: Untimed game
nds: Speel ahn Tiet

en: Time left: %1
nds: Resttiet: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
nds: Mööglich Töög: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
nds: En Törn ahn Tiet spelen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
nds: KDiamant

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
nds: KDiamant, en "Dree op de Reeg"-Speel

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
nds: © 2008-2010: Stefan Majewsky un anner Lüüd

en: Original author and current maintainer
nds: Orginaalschriever un Pleger opstunns

en: Gameplay refinement
nds: Fientopassen vun't Speel

en: Default theme
nds: Standardmuster

en: Classic theme
nds: Klass'sch Muster

en: Technical consultant
nds: Technisch Raatslääg

[ctx: new game]
en: &New
nds: &Nieg

en: Timed game
nds: Speel mit Tiet

en: Start a new game
nds: En nieg Speel starten

en: Start a new game.
nds: En nieg Speel starten

en: Untimed
nds: Ahn Tiet

en: Timed
nds: Mit Tiet

en: Mode
nds: Bedrief

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
nds: <h3>Speelregeln</h3><p>Du muttst Regen ut tominnst dree lieke Diamanten tosamensetten. Mit en Klick op twee tohoop liggen Diamanten laat se sik tuschen.</p><p>För't Buen vun Treppen gifft dat Extrapünkt, un Extrasekunnen för't Tosamensetten vun lange Regen oder mehr Regen op eenmaal.</p>
