kdiamond - en to nl translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
nl: Klik opnieuw op de pauzeerknop om het spel te herstarten.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
nl: Spel voorbij.

en: Possible moves: %1
nl: Mogelijke bewegingen: %1

en: Points: %1
nl: Punten: %1

en: Untimed game
nl: Spel zonder tijdslimiet

en: Time left: %1
nl: Overgebleven tijd: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
nl: Mogelijke bewegingen: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
nl: Een spel zonder tijdslimiet spelen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
nl: KDiamond, een drie-op-een-rij spel.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
nl: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky en anderen

en: Original author and current maintainer
nl: Originele auteur en huidige onderhouder

en: Gameplay refinement
nl: Verbeteringen in gameplay

en: Default theme
nl: Standaard thema

en: Classic theme
nl: Classic thema

en: Technical consultant
nl: Technische consultant

[ctx: new game]
en: &New
nl: &Nieuw

en: Timed game
nl: Spel met tijdslimiet

en: Start a new game
nl: Start een nieuw spel

en: Start a new game.
nl: Start een nieuw spel.

en: Untimed
nl: Zonder tijdslimiet

en: Timed
nl: Met tijdslimiet

en: Mode
nl: Modus

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
nl: <h3>Spelregels</h3><p>Het doel is om lijnen van tenminste drie gelijkaardige diamanten te verzamelen. Klik op twee naburige diamanten om ze te verwisselen.</p><p>Verdien extra punten door cascaden te bouwen, en extra seconden door grote lijnen of meerdere lijnen tegelijk te verzamelen.</p>
