kdiamond - en to pl translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
pl: Aby wznowić grę wciśnij ponownie przycisk pauzy.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
pl: Koniec gry.

en: Possible moves: %1
pl: Możliwe ruchy: %1

en: Points: %1
pl: Punkty: %1

en: Untimed game
pl: Gra nieograniczona czasowo

en: Time left: %1
pl: Pozostały czas: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
pl: Możliwe ruchy: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
pl: Rozpocznij grę nieograniczoną czasowo.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
pl: KDiament

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
pl: KDiament, gra typu ''trzy w jednej linii''.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
pl: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky i inni

en: Original author and current maintainer
pl: Autor i aktualny opiekun

en: Gameplay refinement
pl: Zachowanie gry

en: Default theme
pl: Wygląd domyślny

en: Classic theme
pl: Wystrój klasyczny

en: Technical consultant
pl: Konsultant techniczny

[ctx: new game]
en: &New
pl: &Nowa

en: Timed game
pl: Gra na czas

en: Start a new game
pl: Rozpocznij nową grę

en: Start a new game.
pl: Zacznij nową grę.

en: Untimed
pl: Nie na czas

en: Timed
pl: Na czas

en: Mode
pl: Tryb

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
pl: <h3>Zasady gry</h3><p>Celem gry jest ułożenie linii składającej się z co najmniej trzech identycznych diamentów. Kliknij na dwóch diamentach znajdujących się obok siebie, aby zamienić je miejscami.</p><p>Dodatkowe punkty są przydzielane za zbudowanie kaskady, a sekundy za ułożenie linii składającej się z więcej niż trzech diamentów lub ułożenie większej ilości linii.</p>
