kdiamond - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
pt: Carregue no botão de pausa de novo para prosseguir com o jogo.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
pt: Fim do jogo.

en: Possible moves: %1
pt: Jogadas possíveis: %1

en: Points: %1
pt: Pontos: %1

en: Untimed game
pt: Jogo sem tempo

en: Time left: %1
pt: Tempo restante: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
pt: Jogar um jogo sem tempo-limite.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
pt: KDiamond, um jogo de três-em-linha.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
pt: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky e outros

en: Original author and current maintainer
pt: Autoria original e manutenção actual

en: Gameplay refinement
pt: Ajustes no jogo

en: Default theme
pt: Tema por omissão

en: Classic theme
pt: Tema clássico

en: Technical consultant
pt: Consultor técnico

en: Untimed
pt: Sem tempo

en: Timed
pt: Com tempo

en: Mode
pt: Modo

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
pt: <h3>Regras do Jogo</h3><p>O seu objectivo é juntar linhas com pelo menos três diamantes semelhantes. Carregue em dois diamantes adjacentes para os trocar.</p><p>Ganhe pontos extra, criando para tal cascatas, e segundos extra juntando para tal linhas grandes ou várias linhas de uma vez.</p>
