kdiamond - en to pt_BR translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
pt_BR: Clique o botão de pausa novamente para retomar o jogo.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
pt_BR: Tempo esgotado.

en: Possible moves: %1
pt_BR: Movimentos possíveis: %1

en: Points: %1
pt_BR: Pontos: %1

en: Untimed game
pt_BR: Jogo sem cronômetro

en: Time left: %1
pt_BR: Tempo restante: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
pt_BR: Movimentos possíveis: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
pt_BR: Jogar uma partida sem cronômetro.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
pt_BR: KDiamond, um jogo lógico três em linha.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
pt_BR: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky e outros

en: Original author and current maintainer
pt_BR: Autor original e mantenedor atual

en: Gameplay refinement
pt_BR: Ajustes de jogabilidade

en: Default theme
pt_BR: Tema padrão

en: Classic theme
pt_BR: Tema clássico

en: Technical consultant
pt_BR: Consultor técnico

[ctx: new game]
en: &New
pt_BR: &Novo

en: Timed game
pt_BR: Partida cronometrada

en: Start a new game
pt_BR: Iniciar uma nova partida

en: Start a new game.
pt_BR: Iniciar uma nova partida.

en: Untimed
pt_BR: Sem cronômetro

en: Timed
pt_BR: Com cronômetro

en: Mode
pt_BR: Modo

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
pt_BR: <h3>Regras do jogo</h3><p>Seu objetivo é montar linhas com ao menos três diamantes similares. Clique em dois diamantes adjacentes para trocá-los de lugar.</p><p>Ganhe pontos extras removendo diamantes em cascata, e segundos extras montando linhas grandes ou múltiplas linhas de uma vez.</p>
