kdiamond - en to ro translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
ro: Apăsați încă o dată pe butonul Pauză pentru a relua jocul.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
ro: Jocul s-a încheiat.

en: Possible moves: %1
ro: Mutări posibile: %1

en: Points: %1
ro: Puncte: %1

en: Untimed game
ro: Joc necronometrat

en: Time left: %1
ro: Timp rămas: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
ro: Mutări posibile: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
ro: Joacă un joc necronometrat.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
ro: KDiamant

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
ro: KDiamant, un joc de trei-în-linie.

en: Original author and current maintainer
ro: Autor original și responsabil actual

en: Gameplay refinement
ro: Ajustarea jocului

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Classic theme
ro: Tema clasică

en: Technical consultant
ro: Consultant tehnic

[ctx: new game]
en: &New
ro: &Nou

en: Timed game
ro: Joc cronometra

en: Start a new game
ro: Începe joc nou

en: Start a new game.
ro: Începe un joc nou.

en: Untimed
ro: Necronometrat

en: Timed
ro: Cronometrat

en: Mode
ro: Regim

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
ro: <h3>Regulile jocului</h3><p>Scopul dumneavoastră este să asamblați linii de câte cel puțin trei diamante asemănătoare. Faceți clic pe două diamante adiacente pentru a le interschimba.</p><p>Câștigați puncte în plus construind cascade, și secunde în plus - asamblând linii mari sau mai multe linii deodată.</p>
