kdiamond - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
ru: Нажмите на кнопку паузы ещё раз, чтобы возобновить игру.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
ru: Игра закончена.

en: Possible moves: %1
ru: Возможное число ходов: %1

en: Points: %1
ru: Очки: %1

en: Untimed game
ru: Асинхронная игра

en: Time left: %1
ru: Осталось времени: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
ru: Возможно ходов: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
ru: Играть в асинхронную игру

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
ru: KDiamond. Убийца вашего времени

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
ru: © Stefan Majewsky и другие, 2008-2010

en: Original author and current maintainer
ru: Автор идеи и текущий сопровождающий

en: Gameplay refinement
ru: Усовершенствование игрового процесса

en: Default theme
ru: Оформление по умолчанию

en: Classic theme
ru: Классическое оформление

en: Technical consultant
ru: Технический консультант

[ctx: new game]
en: &New
ru: С&оздать

en: Timed game
ru: Синхронная игра

en: Start a new game
ru: Начать новую игру

en: Start a new game.
ru: Начать новую игру.

en: Untimed
ru: Асинхронно

en: Timed
ru: Синхронно

en: Mode
ru: Режим

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
ru: <h3>Правила игры</h3><p>Вы должны собрать в линию минимум три схожих бриллианта. Щёлкайте по двум смежным бриллиантам для их перестановки.</p><p>Получайте дополнительные очки, выстраивая каскады, и дополнительное время, собирая длинные линии или несколько линий за один раз.</p>
