kdiamond - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (30 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ponovo na dugme pauze za nastavak igre.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
sr@ijekavianlatin: Kraj igre.

en: Possible moves: %1
sr@ijekavianlatin: mogućih poteza: %1

en: Points: %1
sr@ijekavianlatin: poena: %1

en: Untimed game
sr@ijekavianlatin: nemjerena igra

en: Time left: %1
sr@ijekavianlatin: još %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
sr@ijekavianlatin: mogućih poteza: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
sr@ijekavianlatin: Nemjerena igra.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
sr@ijekavianlatin: K‑dijamant, igra „tri u redu“

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
sr@ijekavianlatin: K‑dijamant

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
sr@ijekavianlatin: © 2008–2010, Štefan Majevski i ostali

en: Stefan Majewsky
sr@ijekavianlatin: Štefan Majevski

en: Original author and current maintainer
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor i trenutni održavalac

en: Paul Bunbury
sr@ijekavianlatin: Pol Banberi

en: Gameplay refinement
sr@ijekavianlatin: usavršavanje izvođenja

en: Eugene Trounev
sr@ijekavianlatin: Jevgenij Trunjov

en: Default theme
sr@ijekavianlatin: podrazumevana tema

en: Felix Lemke
sr@ijekavianlatin: Feliks Lemke

en: Classic theme
sr@ijekavianlatin: klasična tema

en: Jeffrey Kelling
sr@ijekavianlatin: Džefri Keling

en: Technical consultant
sr@ijekavianlatin: tehnički konsultant

[ctx: new game]
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

en: Timed game
sr@ijekavianlatin: Mjerena igra

en: Start a new game
sr@ijekavianlatin: Počni novu partiju

en: Start a new game.
sr@ijekavianlatin: Započnite novu partiju.

en: Untimed
sr@ijekavianlatin: nemjerena

en: Timed
sr@ijekavianlatin: mjerena

en: Mode
sr@ijekavianlatin: režim

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
sr@ijekavianlatin: <h3>Pravila igre</h3><p>Cilj je slagati linije od tri ili više istih dijamanata. Klikom na dva susjedna dijamanta razmjenjujete im mesta.</p><p>Dodatni poeni zarađuju se izgradnjom kaskada, a dodatno vrijeme slaganjem dugačkih linija ili više linija jednim potezom.</p>
