kdiamond - en to sv translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
sv: Klicka på pausknappen igen för att återuppta spelet.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
sv: Spelet slut.

en: Possible moves: %1
sv: Möjliga drag: %1

en: Points: %1
sv: Poäng: %1

en: Untimed game
sv: Spel utan tidtagning

en: Time left: %1
sv: Återstående tid: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
sv: Möjliga drag: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
sv: Spela ett spel utan tidtagning.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
sv: Kdiamant

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
sv: Kdiamant, ett tre-i-rad spel.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
sv: © 2008-2010 Stefan Majewsky med flera

en: Original author and current maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och nuvarande utvecklare

en: Gameplay refinement
sv: Förfining av spelanvändning

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Classic theme
sv: Klassiskt tema

en: Technical consultant
sv: Teknisk konsult

[ctx: new game]
en: &New
sv: &Nytt

en: Timed game
sv: Spel med tidtagning

en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

en: Start a new game.
sv: Starta ett nytt spel.

en: Untimed
sv: Utan tidtagning

en: Timed
sv: Med tidtagning

en: Mode
sv: Läge

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
sv: <h3>Spelregler</h3><p>Målet är att skapa rader med minst tre diamanter. Klicka på två intilliggande diamanter för att växla deras plats.</p><p>Tjäna extrapoäng genom att skapa kaskader, och extra sekunder genom att sammanfoga långa rader eller flera rader på en gång.</p>
