kdiamond - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Click the pause button again to resume the game.
uk: Натисніть кнопку паузи ще раз, щоб поновити гру.

[ctx: Not meant like 'You have lost', more like 'Time is up'.]
en: Game over.
uk: Гру завершено.

en: Possible moves: %1
uk: Можлива кількість ходів: %1

en: Points: %1
uk: Балів: %1

en: Untimed game
uk: Гра без ліміту часу

en: Time left: %1
uk: Залишилося часу: %1

[ctx: Shown when the board is in motion.]
en: Possible moves: ...
uk: Можлива кількість ходів: ...

note: i18n: ectx: label, entry (Untimed), group (Preferences)
en: Play an untimed game.
uk: Грати у гру без обмежень на час.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

[ctx: The application's name]
en: KDiamond
uk: КДіамант

en: KDiamond, a three-in-a-row game.
uk: КДіамант, гра у три-в-ряд.

en: (C) 2008-2010 Stefan Majewsky and others
uk: © Stefan Majewsky та інші, 2008–2010

en: Original author and current maintainer
uk: Автор задуму і відповідальний за програму

en: Gameplay refinement
uk: Покращення процесу гри

en: Default theme
uk: Типова тема

en: Classic theme
uk: Класична тема

en: Technical consultant
uk: Технічний консультант

[ctx: new game]
en: &New
uk: &Створити

en: Timed game
uk: Гра з лімітом часу

en: Start a new game
uk: Почати нову гру

en: Start a new game.
uk: Почати нову гру.

en: Untimed
uk: Без ліміту часу

en: Timed
uk: З лімітом часу

en: Mode
uk: Режим

en: <h3>Rules of Game</h3><p>Your goal is to assemble lines of at least three similar diamonds. Click on two adjacent diamonds to swap them.</p><p>Earn extra points by building cascades, and extra seconds by assembling big lines or multiple lines at one time.</p>
uk: <h3>Правила гри</h3><p>Метою гри є збирати лінії з принаймні трьох однакових діамантів. Клацання на двох сусідніх діамантах поміняє їх місцями.</p><p>Додаткові бали можна отримати шляхом побудови каскадів, а додатковий час за допомогою збирання довгих ліній та декількох ліній за раз.</p>
