kdiff3 - en to da translation catalogue (373 entries)

en: Getting file status: %1
da: Henter filstatus: %1

en: Out of memory
da: Ude af hukommelse

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
da: Laver symbolsk link: %1 -> %2

en: Renaming file: %1 -> %2
da: Omdøber fil: %1 -> %2

en: Copying file: %1 -> %2
da: Kopierer fil: %1 -> %2

en: Listing directory: %1
da: Giver en liste af mappe: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
da: Fejl med datatab:
    Hvis dette er reproducerbart så kontakt venligst udviklerne.

en: Severe Internal Error
da: Alvorlig intern fejl

en: Encoding:
da: Tegnsæt:

en: Line end style:
da: Linjeslut-stil:

en: Top line
da: Toplinje

en: End
da: Slut

en: Parameter Warning
da: Parameteradvarsel

en: Ready.
da: Klar.

en: This affects all merge operations.
da: Dette påvirker alle indfletningsoperationer.

en: Changing All Merge Operations
da: Ændrer alle indfletningsoperationer

en: This operation is currently not possible.
da: Denne operation er ikke mulig for øjeblikket.

en: Operation Not Possible
da: Operation ikke mulig

en: Merge Error
da: Indfletningsfejl

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
da: Ukendt indfletningsoperation. (Dette skulle ikke kunne ske!)

en: Unknown merge operation.
da: Ukendt indfletningsoperation.

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
da: Indfletningen er ved at begynde.
    
    Vælg "Gør det" hvis du har læst instruktionerne og ved hvad du gør.
    Valg af "Simulér det" vil fortælle dig hvad der ville ske.
    
    Vær klar over at dette program stadig har beta-status og der er INGEN GARANTI overhovedet! Lav sikkerhedskopier af dine vitale data!

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
da: Ændringsdatoerne for filerne er ens, men filerne er ikke ens. Vælg hvad der skal gøres.

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
da: Der opstod en fejl i det sidste skridt.
    Vil du fortsætte med det element der forårsagede fejlen eller vil du springe dette element over?

en: Merge operation complete.
da: Indfletningsoperation færdig.

en: Merge Complete
da: Indfletning færdig

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
da: Simuleret indfletning færdig: Tjek om du er enig i de foreslåede operationer.

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
da: Fejl: Under sletning af %1: Det mislykkedes at lave sikkerhedskopi.

en: delete( %1 )
da: slet( %1 )

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
da: Fejl: rmdir( %1 ) operation mislykkedes.

en: Error: delete operation failed.
da: Fejl: slet-operation mislykkedes.

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
da: manuel indfletning( %1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
da:      Bemærk: Efter en manuel indfletning skal brugeren fortsætte ved at trykke på F7.

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
da: Fejl: copy( %1 -> %2 ) mislykkedes. Sletning af eksisterende mål mislykkedes.

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
da: Fejl: copyLink mislykkedes: Eksterne link er endnu ikke understøttede.

en: Error: copyLink failed.
da: Fejl: copyLink mislykkedes.

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
da: Fejl under rename( %1 -> %2 ): Kan ikke slette eksisterende mål.

en: Error: Rename failed.
da: Fejl: Omdøbning mislykkedes.

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
da: Fejl ved makeDir af %1. Kan ikke slette eksisterende fil.

en: Dest
da: Mål

en: Size
da: Størrelse

en: Last Modification
da: Sidste ændring

en: Link-Destination
da: Link-destination

en: File
da: Fil

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: A (Base):
da: A (Basis):

en: Run Operation for Current Item
da: Kør operation for dette element

en: Compare Selected File
da: Sammenlign udvalgt fil

en: Merge Current File
da: Indflet udvalgt fil

en: Merge
    File
da: Sammenflet
    fil

en: Rescan
da: Genscan

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
da: Vælg A for alle elementer

en: Choose B for All Items
da: Vælg B for alle elementer

en: Choose C for All Items
da: Vælg C for alle elementer

en: Auto-Choose Operation for All Items
da: Auto-vælg operation for alle elementer

en: No Operation for All Items
da: Ingen operation for alle elementer

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
da: Vis identiske filer

en: Identical
    Files
da: Identiske
    filer

en: Show Different Files
da: Vis forskellige filer

en: Show Files only in A
da: Vis kun filer i A

en: Files
    only in A
da: Filer
    kun i A

en: Show Files only in B
da: Vis kun filer i B

en: Files
    only in B
da: Filer
    kun i B

en: Show Files only in C
da: Vis filer som kun er i C

en: Files
    only in C
da: Filer
    kun i C

en: Compare Explicitly Selected Files
da: Sammenlign eksplicit markerede filer

en: Merge Explicitly Selected Files
da: Sammenflet eksplicit markerede filer

en: Do Nothing
da: Gør intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
da: Indflet

en: Delete (if exists)
da: Slet (hvis det eksisterer)

en: Copy A to B
da: Kopiér A til B

en: Copy B to A
da: Kopiér B til A

en: Delete A
da: Slet A

en: Delete B
da: Slet B

en: Delete A && B
da: Slet A && B

en: Merge to A
da: Indflet til A

en: Merge to B
da: Indflet til B

en: Merge to A && B
da: Indflet til A && B

en: Creating temp copy of %1 failed.
da: Oprettelse af midlertidig kopi af %1 mislykkedes.

en: Current Configuration:
da: Nuværende konfiguration:

en: Config Option Error:
da: Fejl i indstillingstilvalg:

en: Option --auto used, but no output file specified.
da: Tilvalg --auto brugt, men ingen uddatafil angivet.

en: Saving failed.
da: Det mislykkedes at gemme.

en: Opening of these files failed:
da: Det mislykkedes at åbne disse filer:

en: File open error
da: Fejl ved åbning af fil

en: Opens documents for comparison...
da: Åbner dokumenter til sammenligning...

en: Reload
da: Genindlæs

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
da: gemmer indfletningsresultatet. Alle konflikter skal løses!

en: Saves the current document as...
da: Gemmer dette dokument som...

en: Print the differences
da: Udskriv forskellene

en: Quits the application
da: Afslutter programmet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
da: Udklipper det markerede udvalg og lægger det på udklipsholderen

en: Copies the selected section to the clipboard
da: Kopierer det valgte udsnit til udklipsholderen

en: Pastes the clipboard contents to current position
da: Indsætter udklipsholderens indhold på den aktuelle position

en: Select everything in current window
da: Markér alting i nuværende vindue

en: Search for a string
da: Søg efter en streng

en: Search again for the string
da: Søg efter strengen igen

en: Enables/disables the statusbar
da: Slår statuslinjen til/fra

en: Configure KDiff3...
da: Indstil KDiff3...

en: Go to Current Delta
da: Gå til den aktuelle delta

en: Current
    Delta
da: Aktuel
    delta

en: Go to First Delta
da: Gå til første delta

en: First
    Delta
da: Første
    delta

en: Go to Last Delta
da: Gå til sidste delta

en: Last
    Delta
da: Sidste
    delta

en: (Skips white space differences when "Show White Space" is disabled.)
da: (Springer over forskelle i blanktegn når "Vis blanktegn" er deaktiveret.)

en: (Does not skip white space differences even when "Show White Space" is disabled.)
da: (Springer ikke over forskelle i blanktegn også selvom "Vis blanktegn" er deaktiveret.)

en: Go to Previous Delta
da: Gå til forrige delta

en: Prev
    Delta
da: Forrige
    delta

en: Go to Next Delta
da: Gå til næste delta

en: Next
    Delta
da: Næste
    delta

en: Go to Previous Conflict
da: Gå til forrige konflikt

en: Prev
    Conflict
da: Forrige
    konflikt

en: Go to Next Conflict
da: Gå til næste konflikt

en: Next
    Conflict
da: Næste
    konflikt

en: Go to Previous Unsolved Conflict
da: Gå til forrige uløste konflikt

en: Prev
    Unsolved
da: Forrige
    uløste

en: Go to Next Unsolved Conflict
da: Gå til næste uløste konflikt

en: Next
    Unsolved
da: Næste
    uløste

en: Show White Space
da: Vis blanktegn

en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Automatically Solve Simple Conflicts
da: Løs simple konflikter automatisk

en: Set Deltas to Conflicts
da: Sæt deltaer til konflikter

en: Run Regular Expression Auto Merge
da: Kør automatisk sammenfletning med regulært udtryk

en: Automatically Solve History Conflicts
da: Løs historikkonflikter automatisk

en: Split Diff At Selection
da: Opdel sammenligning ved markering

en: Join Selected Diffs
da: Føj markerede sammenligninger sammen

en: Show Window A
da: Vis vindue A

en: Show Window B
da: Vis vindue B

en: Show Window C
da: Vis vindue V

en: Normal Overview
da: Normalt overblik

en: A vs. B Overview
da: A vs. B overblik

en: A vs. C Overview
da: A vs. C overblik

en: B vs. C Overview
da: B vs. C overblik

en: Word Wrap Diff Windows
da: Tekstombrydning i diff-vinduer

en: Add Manual Diff Alignment
da: Tilføj manuel justering af sammenligning

en: Clear All Manual Diff Alignments
da: Ryd alle manuelle justeringer af sammenligning

en: Focus Next Window
da: Fokus på næste vindue

en: Focus Prev Window
da: Fokus på forrige vindue

en: Toggle Split Orientation
da: Slå opdelt orientering til og fra

en: Save && Quit
da: Gem && afslut

en: Quit Without Saving
da: Afslut uden at gemme

en: Saving the merge result failed.
da: Det mislykkedes at gemme indfletningsresultatet.

en: Saving file...
da: Gemmer fil...

en: Saving file with a new filename...
da: Gemmer fil med nyt filnavn...

en: Save As...
da: Gem som...

en: Printing not implemented.
da: Udskrift er ikke implementeret.

en: Printing...
da: Udskriver...

en: Printing completed.
da: Udskrift færdig.

en: Printing aborted.
da: Udskrift afbrudt.

en: Exiting...
da: Går ud...

en: Toggle the statusbar...
da: Slå statuslinje til/fra...

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: Configure KDiff3
da: Indstil KDiff3

en: Could not initialize the KDiff3 part.
    This usually happens due to an installation problem. Please read the README-file in the source package for details.
da: Kunne ikke initialisere KDiff3 Part.
    Dette sker sædvanligvis på grund af et installationsproblem. Læs venligst README-filen i kildekodepakken for detaljer.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
da: Indfletningsoperation for dette element

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
da: Synkroniseringsoperation for dette element

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
da: D&iff-visning

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Ignored. (User defined.)
da: Ignoreres. (brugerdefineret)

en: Merge the input.
da: Indflet inddata.

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
da: Eksplicit basisfil. For kompatibilitet med visse værktøjer.

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
da: Uddatafil. Implicerer -m. F.eks.: -o nyfil.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
da: Uddatafil, igen. (For kompatibilitet med visse værktøjer.)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
da: Ingen GUI hvis alle konflikter er løsbare af sig selv. (Behøver -o fil)

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
da: Synlig navneerstatning for inddatafil 1 (basis).

en: Visible name replacement for input file 2.
da: Synlig navneerstatning for inddatafil 2.

en: Visible name replacement for input file 3.
da: Synlig navneerstatning for inddatafil 3.

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
da: Alternativ synlig navneerstatning. Angiv dette en gang for hver inddata.

en: Override a config setting. Use once for every setting. E.g.: --cs "AutoAdvance=1"
da: Sæt en indstilling ud af kraft. Brug en gang for hver indstilling, f.eks.  --cs "AutoAdvance=1"

en: Show list of config settings and current values.
da: Vis liste med indstillinger og nuværende værdier.

en: Use a different config file.
da: Brug en anden indstillingsfil.

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
da: fil1 der skal åbnes (basis, hvis ikke angivet via --base)

en: file2 to open
da: fil2 der skal åbnes

en: file3 to open
da: fil3 der skal åbnes

en: Mix of links and normal files.
da: Blanding af link og normale filer.

en: Size.
da: Størrelse.

en: Date & Size:
da: Dato & Størrelse:

en: Comparing file...
da: Sammenligner fil...

en: Choose A Everywhere
da: Vælg A overalt

en: Choose B Everywhere
da: Vælg B overalt

en: Choose C Everywhere
da: Vælg C overalt

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
da: Vælg A for alle uløste konflikter

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
da: Vælg B for alle uløste konflikter

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
da: Vælg C for alle uløste konflikter

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
da: Vælg A for alle uløste konflikter med blanktegn

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
da: Vælg B for alle uløste konflikter med blanktegn

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
da: Vælg C for alle uløste konflikter med blanktegn

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
da: Antal tilbageværende uløste konflikter: %1 (af hvilke %2 er blanktegn)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
da: Uddata er blevet ændret.
    Hvis du fortsætter vil dine ændringer gå tabt.

en: All input files are binary equal.
da: Alle inddata-filer er binært ens.

en: All input files contain the same text.
da: Alle inddata-filer indeholder den samme tekst.

en: Files %1 and %2 are binary equal.
da: Filerne %1 og %2 er binært ens.

en: Files %1 and %2 have equal text.
da: Filerne %1 og %2 har ens tekst.

en: Conflicts
da: Konflikter

en: <No src line>
da: <Nr kilde linje>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
da: <Indfletningskonflikt (kun blanktegn)>

en: <Merge Conflict>
da: <Indfletningskonflikt>

en: Conflicts Left
da: Konflikter tilovers

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
da: 
    
    Mislykkedes at oprette sikkerhedskopi. Filen blev ikke gemt.

en: File Save Error
da: Fejl ved at gemme fil

en: Error while writing.
da: Fejl ved skrivning.

en: [Modified]
da: [Ændret]

en: Conflict
da: Konflikt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
da: A (Basis):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
da: Fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
da: C (Frivillig):

en: Change this if non-ASCII characters are not displayed correctly.
da: Ændr dette hvis ikke-ASCII tegn ikke vises rigtigt.

en: Configure
da: Indstil

en: Font
da: Skrifttype

en: Editor & Diff Output Font
da: Editor & Diff uddata-skrifttype

en: Colors Settings
da: Farveindstillinger

en: Editor and Diff Views:
da: Editor- og forskelsvisninger:

en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Diff background color:
da: Diff baggrundsfarve:

en: Color A:
da: Farve A:

en: Color B:
da: Farve B:

en: Color C:
da: Farve C:

en: Conflict color:
da: Konfliktfarve:

en: Current range background color:
da: Baggrundsfarve for aktuelt område:

en: Current range diff background color:
da: Diff baggrundsfarve for aktuelt område:

en: Color for manually aligned difference ranges:
da: Farvelæg for manuelt justerede sammenligningsområder:

en: Newest file color:
da: Farve for nyeste fil:

en: Oldest file color:
da: Farve for ældste fil:

en: Middle age file color:
da: Farve for middelgammel fil:

en: Color for missing files:
da: Farve for manglende filer:

en: Editor Behavior
da: Editor-opførsel

en: Tab inserts spaces
da: Tab indsætter mellemrum

en: On: Pressing tab generates the appropriate number of spaces.
    Off: A tab character will be inserted.
da: Til: Tryk på tab genererer et passende antal mellemrum.
    Fra: Et Tab-tegn bliver indsat.

en: Tab size:
da: Tab-størrelse:

en: Auto indentation
da: Auto-indrykning

en: On: The indentation of the previous line is used for a new line.
da: Til: Indrykningen for den tidligere linje bruges for en ny linje.

en: Auto copy selection
da: Autokopi udvalg

en: Sets the line endings for when an edited file is saved.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A
da: Sætter linjeafslutninger for når en redigeret fil gemmes.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; med CR=0D, LF=0A

en: Diff Settings
da: Diff-indstillinger

en: Ignore number characters during line matching phase. (Similar to Ignore white space.)
    Might help to compare files with numeric data.
da: Ignorér nummer-tegn i den fase hvor du matcher linjer. (Ligner Ignorér blanktegn.)
    Kan muligvis hjælpe med at sammenligne numeriske data.

en: Treat C/C++ comments like white space.
da: Behandl C/C++ kommentarer ligesom blanktegn.

en: Treat case differences like white space changes. ('a'<=>'A')
da: Behandl forskel mellem store og små bogstaver som ændringer i blanktegn.  ('a'<=>'A')

en: Preprocessor command:
da: Præprocessor kommando:

en: User defined pre-processing. (See the docs for details.)
da: Brugerdefineret præ-proces. (Se dokumentationen for detaljer.)

en: Line-matching preprocessor command:
da: Linje-matchende præprocessor kommando:

en: This pre-processor is only used during line matching.
    (See the docs for details.)
da: Denne præ-processor bruges kun når du matcher linjer.
    (Se dokumentationen for detaljer.)

en: Try hard (slower)
da: Prøv hårdt (langsommere)

en: Enables the --minimal option for the external diff.
    The analysis of big files will be much slower.
da: Aktiverer --minimal tilvalget for den eksterne diff.
    Analysen af store filer vil være meget langsommere.

en: Align B and C for 3 input files
da: Justér B og C til 3 input-filer

en: Try to align B and C when comparing or merging three input files.
    Not recommended for merging because merge might get more complicated.
    (Default is off.)
da: Prøv at justere B og C når tre input-filer sammenlignes eller sammenflettes.
    Anbefales ikke til sammenfletning fordi sammenfletning kan blive kompliceret.
    (Standard er "Fra".)

en: Merge Settings
da: Sammenfletningsindstillinger

en: Auto advance delay (ms):
da: Auto fremad-tøven (ms):

en: When in Auto-Advance mode the result of the current selection is shown 
    for the specified time, before jumping to the next conflict. Range: 0-2000 ms
da: I Auto-fremad tilstand vil resultatet af det øjeblikkelige valg blive vist
    i det angiven tidsrum tid, før der springes frem til den næste konflikt. Område: 0-2000 ms

en: Show info dialogs
da: Vis infodialoger

en: Show a dialog with information about the number of conflicts.
da: Vis en dialog med information om antallet af konflikter.

en: White space 2-file merge default:
da: Standard for 2-fils indfletning af blanktegn:

en: Manual Choice
da: Manuelt valg

en: Allow the merge algorithm to automatically select an input for white-space-only changes.
da: Tillad indfletningsalgoritmen automatisk at vælge et input for ændringer kun af blanktegn.

en: White space 3-file merge default:
da: Standard for 3-fils indfletning:

en: Automatic Merge Regular Expression
da: Automatisk sammenfletning med regulært udtryk

en: Auto merge regular expression:
da: Regulært udtryk for automatisk sammenfletning:

en: Run regular expression auto merge on merge start
da: Kør automatisk sammenfletning med regulært udtryk når sammenfletning starter

en: Run the merge for auto merge regular expressions
    immediately when a merge starts.
da: Kør automatisk sammenfletning med regulært
    udtryk med det samme når en sammenfletning starter.

en: Version Control History Merging
da: Sammenfletning ifølge versionskontrolhistorik

en: History start regular expression:
da: Regulært udtryk for historikkens begyndelse:

en: History entry start regular expression:
da: Regulært udtryk for historikindgangens begyndelse:

en: History merge sorting
da: Sortering af historiksammenfletning

en: Sort version control history by a key.
da: Sortér versionskontrolhistorikken med en nøgle.

en: History entry start sort key order:
da: Sorteringsnøglernes rækkefølge fra historikpostens begyndelse:

en: Merge version control history on merge start
da: Sammenfletning ifølge versionskontrolhistorik når sammenfletning starter

en: Run version control history automerge on merge start.
da: Kør automatisk sammenfletning ifølge versionskontrolhistorik når sammenfletning starter.

en: Max number of history entries:
da: Maks. antal historikindgange:

en: Cut off after specified number. Use -1 for infinite number of entries.
da: Afbryd efter angivet antal. Brug -1 for uendeligt antal indgange.

en: Test your regular expressions
da: Test dine regulære udtryk

en: Irrelevant merge command:
da: Ikke relevant sammenfletningskommando:

en: If specified this script is run after automerge
    when no other relevant changes were detected.
    Called with the parameters: filename1 filename2 filename3
da: Hvis angivet køres dette script efter automatisk sammenfletning
    når ingen andre relevante ændringer blev detekteret.
    Kaldes med parametrene: filnavn1 filnavn2 filnavn3

en: Auto save and quit on merge without conflicts
da: Gem automatisk og afslut ved sammenfletning uden konflikter

en: If KDiff3 was started for a file-merge from the command line and all
    conflicts are solvable without user interaction then automatically save and quit.
    (Similar to command line option "--auto".)
da: Hvis KDiff3 startes til filsammenfletning fra kommandolinjen og alle
    konflikter er løsbare uden brugerinteraktion, så gemmes og afsluttes automatisk.
    (Ligesom kommandolinjetilvalget "--auto".)

en: File pattern(s):
da: Filmønstre:

en: Pattern(s) of files to be analyzed. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
da: Mønstre af filer der skal undersøges.
    Jokertegn: '*' og '?'
    Flere mønstre kan angives ved brug af adskillertegnet: ';'

en: File-anti-pattern(s):
da: Fil-anti-mønstre:

en: Pattern(s) of files to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
da: Mønstre af filer der skal udelukkes fra analysen.
    Jokertegn: '*' og '?'
    Flere mønstre kan angives ved brug af adskillertegnet: ';'

en: Follow file links
da: Følger fil-link

en: On: Compare the file the link points to.
    Off: Compare the links.
da: Til: Sammenlign med filen som linket peger på.
    Fra: Sammenlign link.

en: Case sensitive filename comparison
da: Versalfølsom filnavnesammenligning

en: File Comparison Mode
da: Filsammenligningstilstand

en: Binary comparison
da: Binær sammenligning

en: Binary comparison of each file. (Default)
da: Binær sammenligning af hver fil. (Standard)

en: Full analysis
da: Fuld analyse

en: Do a full analysis and show statistics information in extra columns.
    (Slower than a binary comparison, much slower for binary files.)
da: Udfør en fuld analyse og vis statistisk information i ekstra søjler.
    (Langsommere end en binær sammenligning, meget langsommere for binære filer.)

en: Trust the size and modification date (unsafe)
da: Stol på størrelsen og ændringsdatoen (usikkert)

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
da: Stol på størrelse og dato, men brug binær sammenligning hvis dato ikke matcher (usikkert)

en: Trust the size (unsafe)
da: Stol på størrelsen (usikker)

en: White space differences considered equal
da: Forskelle i blanktegn anses for ens

en: If files differ only by white space consider them equal.
    This is only active when full analysis is chosen.
da: Hvis filer kun adskiller sig med blanktegn, anses dem for ens.
    Dette er kun aktiveret når fuldstændig analyse vælges.

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
da: Kopiér nyere i stedet for at indflette (usikker)

en: Backup files (.orig)
da: Sikkerhedskopieringsfiler (.orig)

en: If a file would be saved over an old file, then the old file
    will be renamed with a '.orig' extension instead of being deleted.
da: Hvis en fil ville blive gemt over en gammel fil, så vil den gamle
    fil blive omdøbt med en '.orig'-endelse i stedet for at blive slettet.

en: Regional Settings
da: Regionsindstillinger

en: Use the same encoding for everything:
da: Brug samme tegnsæt til alt:

en: Enable this allows to change all encodings by changing the first only.
    Disable this if different individual settings are needed.
da: At aktivere dette lader dig ændre alle tegnsæt ved at kun ændre den første.
    Deaktivér det hvis forskellige individuelle indstillinger behøves.

en: File Encoding for A:
da: Filtegnsæt for A:

en: If enabled then Unicode (UTF-16 or UTF-8) encoding will be detected.
    If the file is not Unicode then the selected encoding will be used as fallback.
    (Unicode detection depends on the first bytes of a file.)
da: Hvis aktiveret detekteres Unicode-tegnsæt (UTF-16 eller UTF-8).
    Hvis filen ikke er Unicode, bruges det valgte tegnsæt som reserve.
    (Detektering af Unicode afhænger af de første bytes i en fil.)

en: Auto Detect Unicode
da: Detektér Unicode automatisk

en: File Encoding for B:
da: Filtegnsæt for B:

en: File Encoding for C:
da: Filtegnsæt for C:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
da: Filtegnsæt for sammenflettede uddata og når der gemmes:

en: Auto Select
da: Automatisk markering

en: If enabled then the encoding from the input files is used.
    In ambiguous cases a dialog will ask the user to choose the encoding for saving.
da: Hvis aktiveret bruges inddatafilernes kodning.
    I tvetydige tilfælde bedes brugeren om at vælge kodning at gemme med via en dialog.

en: File Encoding for Preprocessor Files:
da: Filtegnsæt for forbehandlingsfiler:

en: Right To Left Language
da: Sprog som læses fra højre til venstre

en: Some languages are read from right to left.
    This setting will change the viewer and editor accordingly.
da: Nogle sprog læses fra højre til venstre.
    Indstillingen ændrer visningen og editoren på tilsvarende måde.

en: Integration
da: Integrering

en: Integration Settings
da: Integreringsindstillinger

en: Command line options to ignore:
da: Kommandolinjeflag at ignorere:

en: List of command line options that should be ignored when KDiff3 is used by other tools.
    Several values can be specified if separated via ';'
    This will suppress the "Unknown option" error.
da: Liste med kommandolinjeflag som skal ignoreres når Kdiff3 bruges af andre værktøjer.
    Flere værdier kan angives hvis de adskilles af ';'
    Dette undertrykker fejlmeddelelsen "Ukendt flag".

en: Quit also via Escape key
da: Afslut også med Escape-tasten

en: Fast method to exit.
    For those who are used to using the Escape key.
da: Hurtig metode til afslutning.
    For dem der er vant til at bruge Escape-tasten.

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
da: Dette nulstiller alle tilvalg. Ikke kun dem der angår dette emne.

en: PreprocessorCmd:
da: Præprocessor kommando:

en: The following option(s) you selected might change data:
da: Følgende tilvalg du valgte vil muligvis ændre data:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
da: 
    Mest sandsynligt ikke ønsket under en indfletning.
    Ønsker du at deaktivere disse indstillinger eller fortsætte med disse indstillinger aktive?

en: Option Unsafe for Merging
da: Tilvalg usikkert ved en indfletning

en: Use These Options During Merge
da: Brug disse tilvalg under en indfletning

en: Disable Unsafe Options
da: Deaktivér usikre tilvalg

en: Loading A
da: Indlæser A

en: Loading B
da: Indlæser B

en: Linediff: A <-> B
da: Linjeforskel: A <-> B

en: Loading C
da: Indlæser C

en: Linediff: B <-> C
da: Linjeforskel: B <-> C

en: Linediff: A <-> C
da: Linjeforskel: A <-> C

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
da: Alle inddata-filer indeholder den samme tekst, men er ikke binært ækvivalente.

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
da: Filerne %1 og %2 har samme tekst men er ikke binært ens.

en: Abort
da: Afbryd

en: Continue Merging
da: Fortsæt med indfletning

en: Opening files...
da: Åbner filer...

en: Cutting selection...
da: Klipper valgene ud...

en: Copying selection to clipboard...
da: Kopierer markering til udklipsholderen...

en: Inserting clipboard contents...
da: Indsætter udklipsholderens indhold...

en: Save && Continue
da: Gem && Fortsæt

en: Continue Without Saving
da: Fortsæt uden at gemme

en: Search complete.
da: Søgning færdig.

en: Search Complete
da: Søgning færdig

en: Nothing is selected in either diff input window.
da: Ingenting er markeret i inddatavindue med sammenligning.

en: Error while adding manual diff range
da: Fejl ved tilføjelse manuelt sammenligningsområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
da: &Annullér

en: Swap %1<->%2
da: Skift %1 ud mod %2

en: Copy %1->Output
da: Kopiér %1 til uddata

en: Swap %1<->Output
da: Skift %1 ud mod uddata

en: Configure...
da: Indstil...

en: Search text:
da: Søgetekst:

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: Search A
da: Gennemsøg A

en: Search B
da: Gennemsøg B

en: Search C
da: Gennemsøg C

en: Search output
da: Søgeuddata

en: &Search
da: &Søg

en: Regular Expression Tester
da: Test af regulære udtryk

en: Example auto merge line:
da: Eksempel på linje for automatisk sammenfletning:

en: To test auto merge, copy a line as used in your files.
da: For at teste automatisk sammenfletning, kopieres en linje som bruges i dine filer.

en: Match result:
da: Matchningsresultat:

en: Example history start line (with leading comment):
da: Eksempel på startlinje for historik (med indledende kommentar):

en: Copy a history start line as used in your files,
    including the leading comment.
da: Kopiér en startlinje for historik som bruges i dine filer,
    inkluderende den indledende kommentar.

en: History sort key order:
da: Sorteringsnøglerækkefølge for historik:

en: Example history entry start line (without leading comment):
da: Eksempel på startlinje for en historikindgang (uden indledende kommentar):

en: Copy a history entry start line as used in your files,
    but omit the leading comment.
da: Kopiér en startlinje for en historikindgang som bruges i dine filer,
    men udelad den indledende kommentar.

en: Sort key result:
da: Sorteringsnøgleresultat:

en: Match success.
da: Matchning lykkedes.

en: Match failed.
da: Matchning mislykkedes.

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
da: Start- og slutparentes matcher ikke i regulært udtryk.

en: Writing clipboard data to temp file failed.
da: Skrivning af udklipsholderdata til midlertidig fil mislykkedes.

en: From Clipboard
da: Fra udklipsholderen

en: Preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The preprocessing command will be disabled now.
da: Forbehandling mislykkedes muligvis. Tjek denne kommando:
    
      %1
    
    Forbehandlingskommandoen vil blive deaktiveret nu.

en: The line-matching-preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The line-matching-preprocessing command will be disabled now.
da: Forbehandlingen af linje-matchning mislykkedes muligvis. Tjek denne kommando:
    
      %1
    
    Forbehandlingskommandoen til linje-matchning vil blibe deaktiveret nu.

en: No program specified.
da: Intet program angivet.
