kdiff3 - en to fi translation catalogue (579 entries)

en: Getting file status: %1
fi: Noudetaan tiedoston tilaa: %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Reading file: %1
fi: Luetaan tiedostoa: %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Writing file: %1
fi: Kirjoitetaan tiedostoa: %1

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Making folder: %1
fi: Tehdään kansio: %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing folder: %1
fi: Poistetaan kansio: %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing file: %1
fi: Poistetaan tiedosto: %1

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
fi: Luodaan symbolista linkkiä: %1 -&gt; %2

en: Renaming file: %1 -> %2
fi: Muutetaan tiedoston nimeä: %1 -&gt; %2

en: Copying file: %1 -> %2
fi: Kopioidaan tiedostoa: %1 -&gt; %2

[ctx: Status message]
en: Reading folder: %1
fi: Luetaan kansiota: %1

en: Listing directory: %1
fi: Luetellaan kansiota: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
fi: Tiedonmenetysvirhe:
    Jos se on toistettavissa, ota yhteys tekijään.

en: Severe Internal Error
fi: Vakava sisäinen virhe

en: File %1: Line %2
fi: Tiedosto %1: rivi %2

en: File %1: Line not available
fi: Tiedosto %1: Rivi ei saatavilla

en: Encoding:
fi: Koodaus:

en: Line end style:
fi: Rivinlopetustapa:

en: A (Base)
fi: A (perusta)

en: Encoding: %1
fi: Koodaus: %1

en: Line end style: %1
fi: Rivinlopetustapa: %1

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Top line
fi: Ylin rivi

en: End
fi: Loppu

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Unicode, 8 bit
fi: Unicode, 8-bittinen

en: Unicode, 8 bit (BOM)
fi: Unicode, 8-bittinen (BOM)

en: Other
fi: Muu

[ctx: Operation column message]
en: Copy A to B
fi: Kopioi A B:hen

[ctx: Operation column message]
en: Copy B to A
fi: Kopioi B A:hen

[ctx: Operation column message]
en: Delete A
fi: Poista A

[ctx: Operation column message]
en: Delete B
fi: Poista B

[ctx: Operation column message]
en: Delete A & B
fi: Poista A ja B

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A
fi: Yhdistä A:han

[ctx: Operation column message]
en: Merge to B
fi: Yhdistä B:hen

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A & B
fi: Yhdistä A:han ja B:hen

[ctx: Operation column message]
en: Delete (if exists)
fi: Poista (jos olemassa)

[ctx: Operation column message (Directory merge)]
en: Merge
fi: Yhdistä

[ctx: Operation column message (File merge)]
en: Merge (manual)
fi: Yhdistä (käsin)

[ctx: Operation column message]
en: Error: Conflicting File Types
fi: Virhe: Tiedostotyypit ristiriidassa

[ctx: Operation column message]
en: Error: Changed and Deleted
fi: Virhe: Muuttunut ja poistettu

[ctx: Operation column message]
en: Error: Dates are equal but files are not.
fi: Virhe: Päiväykset yhtenevät mutta tiedostot eivät.

[ctx: Status column message]
en: Done
fi: Valmis

[ctx: Status column message]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: Status column message]
en: Skipped.
fi: Sivuutettu.

[ctx: Status column message]
en: Not saved.
fi: Ei tallennettu.

[ctx: Status column message]
en: In progress...
fi: Käynnissä…

[ctx: Status column message]
en: To do.
fi: Tehtävää.

[ctx: Column title]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Column title]
en: Operation
fi: Toimenpide

[ctx: Column title]
en: Status
fi: Tila

[ctx: Column title]
en: Unsolved
fi: Ratkaisematta

[ctx: Column title]
en: Solved
fi: Ratkaistu

[ctx: Column title]
en: Nonwhite
fi: Ei-tyhje

[ctx: Column title]
en: White
fi: Tyhje

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort the merge and rescan the folder?
fi: Kansioita yhdistetään paraikaa. Haluatko varmasti keskeyttää yhdistämisen ja tutkia kansion uudelleen?

[ctx: Error dialog title]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: Title for rescan button]
en: Rescan
fi: Tutki uudelleen

[ctx: Title for continue button]
en: Continue Merging
fi: Jatka yhdistämistä

en: Opening of folders failed:
fi: Kansioiden avaus epäonnistui:

en: Folder A "%1" does not exist or is not a folder.
fi: A-kansiota ”%1” ei ole olemassa tai se ei ole kansio.

en: Folder B "%1" does not exist or is not a folder.
fi: B-kansiota ”%1” ei ole olemassa tai se ei ole kansio.

en: Folder C "%1" does not exist or is not a folder.
fi: C-kansiota ”%1” ei ole olemassa tai se ei ole kansio.

[ctx: Error dialog title]
en: Folder Opening Error
fi: Kansion avausvirhe

en: The destination folder must not be the same as A or B when three folders are merged.
    Check again before continuing.
fi: Kohdekansio ei saa olla sama kuin A tai B kolmea kansiota yhdistettäessä.
    Tarkista vielä, ennen kuin jatkat.

[ctx: Error dialog title]
en: Parameter Warning
fi: Parametrivaroitus

en: Scanning folders...
fi: Tutkitaan kansioita…

[ctx: Status message]
en: Reading Folder A
fi: Luetaan kansiota A

[ctx: Status message]
en: Reading Folder B
fi: Luetaan kansiota B

[ctx: Status message]
en: Reading Folder C
fi: Luetaan kansiota C

[ctx: Warning text]
en: Some subfolders were not readable in
fi: Joitakin alikansioita ei voi lukea kansiossa

[ctx: Warning text]
en: Check the permissions of the subfolders.
fi: Tarkista alikansioiden käyttöoikeudet.

[ctx: Status bar idle message.]
en: Ready.
fi: Valmis.

en: Folder Comparison Status
    
    Number of subfolders: %1
    Number of equal files: %2
    Number of different files: %3
fi: Kansionvertailun tila
    
    Alikansioita: %1
    Yhteneviä tiedostoja: %2
    Eroavia tiedostoja: %3

en: Number of manual merges: %1
fi: Käyttäjän tekemiä yhdistämisiä: %1

en: This affects all merge operations.
fi: Tämä vaikuttaa kaikkiin yhdistämistoimintoihin.

en: Changing All Merge Operations
fi: Muutetaan kaikkia yhdistämistoimintoja

en: Processing %1 / %2
    %3
fi: Käsitellään: %1 / %2
    %3

en: Some files could not be processed.
fi: Joitakin tiedostoja ei voitu käsitellä.

en: Aborting due to too many errors.
fi: Keskeytetään, koska virheitä on liikaa.

en: This operation is currently not possible.
fi: Tämä toiminto ei ole nyt mahdollinen.

en: Operation Not Possible
fi: Toiminto ei mahdollinen

en: An error occurred while copying.
fi: Kopioitaessa sattui virhe.

en: Merge Error
fi: Yhdistämisvirhe

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
fi: Tuntematon yhdistämistoiminto. (Näin ei koskaan pitäisi käydä!)

en: Unknown merge operation.
fi: Tuntematon yhdistämistoiminto.

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
fi: Yhdistäminen on alkamassa.
    
    Valitse ”Toteuta”, jos olet lukenut ohjeet ja tiedät, mitä teet.
    ”Simuloi” näyttää sinulle, mitä tulee tapahtumaan.
    
    Huomaa, että ohjelma on yhä beetavaiheessa eikä MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA anneta! Tee varmuuskopiot tärkeistä tiedoistasi!

[ctx: Caption]
en: Starting Merge
fi: Aletaan yhdistää

[ctx: Button title to confirm merge]
en: Do It
fi: Toteuta

[ctx: Button title to simulate merge]
en: Simulate It
fi: Simuloi

en: The highlighted item has a different type in the different folders. Select what to do.
fi: Korostettu kohde on kansioissa eri tyyppinen. Valitse, mitä tehdään.

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
fi: Tiedostojen muutospäivämäärät ovat samat mutta tiedostot eivät. Valitse, mitä tehdään.

en: The highlighted item was changed in one folder and deleted in the other. Select what to do.
fi: Korostettua kohdetta on toisessa kansiossa muutettu ja toisesta se on poistettu. Valitse, mitä tehdään.

en: This operation is currently not possible because folder merge is currently running.
fi: Toiminto ei juuri nyt ole mahdollinen, koska kansioita yhdistetään.

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
fi: Viimeisessä vaiheessa sattui virhe.
    Haluatko jatkaa virheen aiheuttaneesta kohteesta vai sivuuttaa tämän kohteen?

[ctx: Caption for message dialog]
en: Continue merge after an error
fi: Jatka yhdistämistä virheen jälkeen

[ctx: Continue button title]
en: Continue With Last Item
fi: Jatka viimeisimmästä kohteesta

[ctx: Skip button title]
en: Skip Item
fi: Ohita kohde

en: Merge operation complete.
fi: Yhdistämistoiminto valmis.

en: Merge Complete
fi: Yhdistäminen valmis

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
fi: Simuloitu yhdistäminen valmis: Tarkista, että olet samaa mieltä ehdotettujen toimintojen kanssa.

en: An error occurred. Press OK to see detailed information.
fi: Sattui virhe. Näet lisätietoja painamalla OK.

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
fi: Virhe: Poistettaessa kohdetta %1: Varmuuskopion luonti epäonnistui.

en: delete folder recursively( %1 )
fi: poista kansio alikansioineen (%1)

en: delete( %1 )
fi: poista (%1)

en: Error: delete folder operation failed while trying to read the folder.
fi: Virhe: kansion poistaminen epäonnistui yritettäessä lukea kansiota.

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
fi: Virhe: rmdir-toimenpide (%1) epäonnistui.

en: Error: delete operation failed.
fi: Virhe: poistotoimenpide epäonnistui.

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
fi: yhdistäminen itse (%1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
fi:      Huomaa: Itse tehdyn yhdistämisen jälkeen käyttäjän tulisi jatkaa painamalla F7.

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
fi: Virhe: kopiointi %1 -> %2 epäonnistui. Olemassa olevaa kohdetta ei voida poistaa.

en: copyLink( %1 -> %2 )
fi: kopioi linkki %1 -> %2

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
fi: Virhe: linkin kopiointi epäonnistui. Etälinkkejä ei vielä tueta.

en: Error: copyLink failed.
fi: Virhe: linkin kopiointi epäonnistui.

en: copy( %1 -> %2 )
fi: kopioi %1 -> %2

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
fi: Virhe muutettaessa nimeä %1 -> %2: Olemassa olevaa kohdetta ei voida poistaa.

en: rename( %1 -> %2 )
fi: muuta nimeä %1 -> %2

en: Error: Rename failed.
fi: Virhe: Nimen muuttaminen epäonnistui.

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
fi: Virhe komennossa luotaessa kansiota %1. Olemassa olevaa tiedostoa ei voida poistaa.

en: Error while creating folder.
fi: Virhe kansiota luotaessa.

en: Dest
fi: Kohde

[ctx: Header label]
en: Folder
fi: Kansio

[ctx: Header label]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: Header label]
en: Size
fi: Koko

[ctx: Header label]
en: Attr
fi: Määr

[ctx: Header label]
en: Last Modification
fi: Viim. muutos

[ctx: Header label]
en: Link-Destination
fi: Linkin kohde

[ctx: Header label]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: Header label ending]
en: -Link
fi: -linkki

[ctx: Header label]
en: not available
fi: ei saatavilla

en: A (Dest):
fi: A (kohde):

en: A (Base):
fi: A (perusta):

en: B (Dest):
fi: B (kohde):

en: C (Dest):
fi: C (kohde):

en: Dest:
fi: Kohde:

note: i18n("Saving Directory Merge State ..."));
en: Save Folder Merge State As...
fi: Tallenna kansioiden yhdistämisen tila nimellä…

en: Start/Continue Folder Merge
fi: Aloita kansioiden yhdistäminen tai jatka sitä

en: Run Operation for Current Item
fi: Käynnistä toimenpide nykyiselle tietueelle

en: Compare Selected File
fi: Vertaa valittua tiedostoa

en: Merge Current File
fi: Yhdistä nykyinen tiedosto

en: Merge
    File
fi: Yhdistä
    tiedosto

en: Fold All Subfolders
fi: Supista alikansiot

en: Unfold All Subfolders
fi: Laajenna alikansiot

en: Rescan
fi: Tutki uudelleen

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
fi: Valitse A kaikkiin kohteisiin

en: Choose B for All Items
fi: Valitse B kaikkiin kohteisiin

en: Choose C for All Items
fi: Valitse C kaikkiin kohteisiin

en: Auto-Choose Operation for All Items
fi: Valitse toiminto automaattisesti kaikkiin kohteisiin

en: No Operation for All Items
fi: Ei toimintoa kaikkiin kohteisiin

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
fi: Näytä identtiset tiedostot

en: Identical
    Files
fi: Identtiset
    tiedostot

en: Show Different Files
fi: Näytä eroavat tiedostot

en: Show Files only in A
fi: Näytä vain A:ssa olevat tiedostot

en: Files
    only in A
fi: Tiedostot
    vain A:ssa

en: Show Files only in B
fi: Näytä vain B:ssä olevat tiedostot

en: Files
    only in B
fi: Tiedostot
    vain B:ssä

en: Show Files only in C
fi: Näytä vain C:ssä olevat tiedostot

en: Files
    only in C
fi: Tiedostot
    vain C:ssä

en: Compare Explicitly Selected Files
fi: Vertaa eksplisiittisesti valittuja tiedostoja

en: Merge Explicitly Selected Files
fi: Yhdistä eksplisiittisesti valitut tiedostot

en: Do Nothing
fi: Älä tee mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
fi: Yhdistä

en: Delete (if exists)
fi: Poista (jos olemassa)

en: Copy A to B
fi: Kopioi A B:hen

en: Copy B to A
fi: Kopioi B A:hen

en: Delete A
fi: Poista A

en: Delete B
fi: Poista B

en: Delete A && B
fi: Poista A ja B

en: Merge to A
fi: Yhdistä A:han

en: Merge to B
fi: Yhdistä B:hen

en: Merge to A && B
fi: Yhdistä A:han ja B:hen

en: Unable to determine full url. No parent specified.
fi: Täyttä verkko-osoitetta ei voitu määrittää. Yläkansiota ei määritetty.

en: Failed to read file: %1
fi: Tiedoston luku epäonnistui: %1

en: Creating temp copy of %1 failed.
fi: Väliaikaiskopion luominen tiedostosta %1 epäonnistui.

en: Opening %1 failed. %2
fi: Tiedoston %1 avaus epäonnistui. %2

en: Error reading from %1. %2
fi: Virhe luettaessa tiedostosta %1. %2

en: While trying to make a backup, deleting an older backup failed.
    Filename: %1
fi: Yritettäessä tehdä varmuuskopiota vanhemman varmuuskopion poisto epäonnistui.
    Tiedostonimi: %1

en: While trying to make a backup, renaming failed.
    Filenames: %1 -> %2
fi: Nimen muuttaminen epäonnistui yritettäessä tehdä varmuuskopiota.
    Tiedostonimet: %1 → %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
fi: Tekstiselite

note: i18n: ectx: property (plainText), widget (QPlainTextEdit, exampleTextEdit)
en: The quick brown fox jumps over the river
    but the little red hen escapes with a shiver
    :-)
fi: On sangen hauskaa, että polkupyörä on
    maanteiden jokapäiväinen ilmiö.
    :-)

[ctx: Button Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFont)
en: Change Font
fi: Muuta fonttia

en: Current Configuration:
fi: Nykyiset asetukset:

en: Config Option Error:
fi: Asetusvirhe:

en: Option --auto used, but no output file specified.
fi: --auto-valitsinta käytetty antamatta tulostiedostoa.

en: Directory merge
fi: Kansioiden yhdistäminen

en: Merge info
fi: Tietoa yhdistämisestä

[ctx: Error message]
en: Can't compare file with folder.
fi: Tiedostoa ei voi verrata kansioon.

[ctx: Title error message box]
en: Bad comparison attempt
fi: Huono vertailuyritys

en: Option --auto ignored for folder comparison.
fi: --auto-valitsin ohitettu kansiovertailussa.

en: Saving failed.
fi: Tallennus epäonnistui.

en: Opening of these files failed:
fi: Näiden tiedostojen avaus epäonnistui:

en: File open error
fi: Tiedoston avausvirhe

en: Opens documents for comparison...
fi: Avaa tiedostot vertailtavaksi…

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
fi: Tallentaa yhdistämisen tuloksen. Kaikki ristiriidat on ratkaistava!

en: Saves the current document as...
fi: Tallentaa nykyisen tiedoston toisella nimellä

en: Print the differences
fi: Tulostaa erot

en: Quits the application
fi: Lopettaa ohjelman

en: Undo last action.
fi: Kumoa viimeisin toimenpide.

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
fi: Leikkaa valitun alueen ja vie sen leikepöydälle

en: Copies the selected section to the clipboard
fi: Kopioi valitun alueen leikepöydälle

en: Pastes the clipboard contents to current position
fi: Liittää leikepöydän sisällön nykyiseen sijaintiin

en: Select everything in current window
fi: Valitsee kaiken nykyisestä ikkunasta

en: Search for a string
fi: Etsi merkkijonoa

en: Search again for the string
fi: Etsi merkkijonoa uudelleen

en: Enables/disables the statusbar
fi: Näyttää tai piilottaa tilarivin

en: Configure KDiff3...
fi: KDiff3:n asetukset…

en: Go to Current Delta
fi: Siirry nykyiseen muutokseen

en: Current
    Delta
fi: Nykyinen
    muutos

en: Go to First Delta
fi: Siirry ensimmäiseen muutokseen

en: First
    Delta
fi: Ensimmäinen
    muutos

en: Go to Last Delta
fi: Siirry viimeiseen muutokseen

en: Last
    Delta
fi: Viimeisin
    delta

[ctx: Tooltip explanation text]
en: (Skips white space differences when "Show White Space" is disabled.)
fi: (Sivuuttaa tyhjemerkkierot, kun ”Näytä tyhjemerkit” on poissa käytöstä.)

[ctx: Tooltip explanation text]
en: (Does not skip white space differences even when "Show White Space" is disabled.)
fi: (Ei sivuuta tyhjemerkkien eroja silloinkaan, kun ”Näytä tyhjemerkit” on poissa käytöstä.)

en: Go to Previous Delta
fi: Siirry edelliseen muutokseen

en: Prev
    Delta
fi: Edellinen
    muutos

en: Go to Next Delta
fi: Siirry seuraavaan muutokseen

en: Next
    Delta
fi: Seuraava
    muutos

en: Go to Previous Conflict
fi: Siirry edelliseen ristiriitaan

en: Prev
    Conflict
fi: Edellinen
    ristiriita

en: Go to Next Conflict
fi: Siirry seuraavaan ristiriitaan

en: Next
    Conflict
fi: Seuraava
    ristiriita

en: Go to Previous Unsolved Conflict
fi: Siirry edelliseen ratkaisemattomaan ristiriitaan

en: Prev
    Unsolved
fi: Edellinen
    ratkaisematon

en: Go to Next Unsolved Conflict
fi: Siirry seuraavaan ratkaisemattomaan ristiriitaan

en: Next
    Unsolved
fi: Seuraava
    ratkaisematon

[ctx: Title for menu item]
en: Go to Line
fi: Siirry riville

[ctx: Text used for toolbar button.]
en: Go
    Line
fi: Siirry
    riville

[ctx: Tooltip Text]
en: Goto specified line.
fi: Siirry annetulle riville.

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From A
fi: Valitse rivejä A:sta

[ctx: Text used for select A toolbar button.]
en: Choose
    A
fi: Valitse
    A

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From B
fi: Valitse rivejä B:stä

[ctx: Text used for select B when toolbar button.]
en: Choose
    B
fi: Valitse
    B

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From C
fi: Valitse rivejä C:stä

[ctx: Text used for select C toolbar button.]
en: Choose
    C
fi: Valitse
    C

[ctx: Title for menu item]
en: Automatically Go to Next Unsolved Conflict After Source Selection
fi: Lähteen valinnan jälkeen siirry automaattisesti seuraavaan ratkaisemattomaan ristiriitaan

[ctx: Auto goto next unsolved toolbar text.]
en: Auto
    Next
fi: Autom.
    seuraava

en: Show Space && Tabulator Characters
fi: Näytä välilyönti- ja sarkainmerkit

[ctx: Show whitespace toolbar text.]
en: White
    Characters
fi: Tyhje-
    merkit

en: Show White Space
fi: Näytä tyhjemerkit

[ctx: Show whitespace changes toolbar text.]
en: White
    Deltas
fi: Tyhje-
    deltat

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

[ctx: Show line numbers toolbar text]
en: Line
    Numbers
fi: Rivi-
    numerot

en: Automatically Solve Simple Conflicts
fi: Ratkaise yksinkertaiset ristiriidat automaattisesti

en: Set Deltas to Conflicts
fi: Aseta ristiriidat muutoksiksi

en: Run Regular Expression Auto Merge
fi: Suorita sääntölausekkeinen automaattiyhdistäminen

en: Automatically Solve History Conflicts
fi: Ratkaisu historiaristiriidat automaattisesti

en: Split Diff At Selection
fi: Jaa diff valinnan kohdalta

en: Join Selected Diffs
fi: Yhdistä valitut diffit

en: Show Window A
fi: Näytä A-ikkuna

en: Show Window B
fi: Näytä B-ikkuna

en: Show Window C
fi: Näytä C-ikkuna

en: Normal Overview
fi: Tavallinen yhteenveto

en: A vs. B Overview
fi: A–B-erojen yhteenveto

en: A vs. C Overview
fi: A–C-erojen yhteenveto

en: B vs. C Overview
fi: B–C-erojen yhteenveto

en: Word Wrap Diff Windows
fi: Rivitä vertailuikkunat

en: Add Manual Diff Alignment
fi: Lisää oma vertailutasauskohta

en: Clear All Manual Diff Alignments
fi: Tyhjennä kaikki omat vertailutasauskohdat

en: Focus Next Window
fi: Kohdista seuraavaan ikkunaan

en: Focus Prev Window
fi: Kohdista edellinen ikkuna

en: Toggle Split Orientation
fi: Vaihda jaon suuntaa

en: Folder && Text Split Screen View
fi: Jaettu kansio- ja tekstinäkymä

en: Toggle Between Folder && Text View
fi: Vaihda kansio- ja tekstinäkymien välillä

en: Ready.
fi: Valmis.

en: The merge result has not been saved.
fi: Yhdistämisen tulosta ei ole tallennettu.

en: Save && Quit
fi: Tallenna ja lopeta

en: Quit Without Saving
fi: Lopeta tallentamatta

en: Saving the merge result failed.
fi: Yhdistämisen tulosten tallennus epäonnistui.

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort?
fi: Olet yhdistämässä kansioita. Oletko varma vai haluatko keskeyttää?

en: Saving file...
fi: Tallennetaan tiedostoa…

en: Saving file with a new filename...
fi: Tallennetaan tiedostoa uudella nimellä…

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Printing not implemented.
fi: Tulostusta ei ole toteutettu.

en: Printing...
fi: Tulostetaan…

[ctx: Status message]
en: Printing page %1 of %2
fi: Tulostetaan sivua %1/%2

en:  (Selection)
fi:  (valinta)

en: Printing completed.
fi: Tulostus valmis.

en: Printing aborted.
fi: Tulostus keskeytettiin.

en: Exiting...
fi: Lopetetaan…

en: Toggle the statusbar...
fi: Näytetään tai piilotetaan tilariviä…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (directory)
en: F&older
fi: &Kansio

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
fi: Nykyisen tietueen yhdistystoimenpide

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
fi: Nykyisen tietueen synkronointitoimenpide

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: M&ovement
fi: &Siirtyminen

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
fi: &Diff-näkymä

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: M&erge
fi: &Yhdistä

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
fi: &Ikkuna

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Ignored. (User defined.)
fi: Ohitettu. (Käyttäjän määritys.)

[ctx: Program version info.]
en:  (64 bit)
fi:  (64-bittinen)

en: Tool for Comparison and Merge of Files and Folders
fi: Työkalu tiedostojen ja kansioiden vertailemiseksi ja yhdistämiseksi

en: (c) 2002-2014 Joachim Eibl, (c) 2017 Michael Reeves KF5/Qt5 port
fi: © 2002–14 Joachim Eibl, © 2017 Michael Reeves KF5/Qt5-siirros

en: Merge the input.
fi: Yhdistä tulos.

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
fi: Eksplisiittinen pohjatiedosto. Yhteensopivuussyistä tiettyjen työkalujen kanssa.

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
fi: Tulostiedosto. Olettaa -m:n. Esim. -o uusitsto.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
fi: Tulostiedosto taas. (Yhteensopivuussyistä tiettyjen työkalujen kanssa.)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
fi: Ei käyttöliittymää, jos kaikki ristiriidat voi ratkaista automaattisesti. (Vaatii -o tiedosto)

en: Ignore --auto and always show GUI.
fi: Ohita --auto ja näytä käyttöliittymä aina.

en: Ignored.
fi: Ohitettu.

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
fi: Syötetiedoston 1 (perustan) näkyvän nimen korvaus.

en: Visible name replacement for input file 2.
fi: Syötetiedoston 2 näkyvän nimen korvaus.

en: Visible name replacement for input file 3.
fi: Syötetiedoston 3 näkyvän nimen korvaus.

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
fi: Vaihtoehtoinen näkyvän nimen korvaus. Anna tämä kerran kullekin syötteelle.

en: Override a config setting. Use once for every setting. E.g.: --cs "AutoAdvance=1"
fi: Ohita yksittäinen asetus. Käytä kerran kullekin asetukselle. Esim. --cs "AutoAdvance=1"

en: Show list of config settings and current values.
fi: Näyttää nykyisten asetusten ja arvojen luettelon.

en: Use a different config file.
fi: Käytä toista asetustiedostoa.

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
fi: avattava tiedosto1 (pohja, ellei annettu --base)

en: file2 to open
fi: avattava tiedosto2

en: file3 to open
fi: avattava tiedosto3

en: See kdiff3 --help for supported options.
fi: Komento kdiff --help näyttää tuetut valitsimet.

en: Unable to compare non-normal file with normal file.
fi: Epätavallista tiedostoa ei voi vertailla tavalliseen.

en: Mix of links and normal files.
fi: Sekoitus linkkejä ja tavallisia tiedostoja.

en: Link:
fi: Linkki:

en: Size.
fi: Koko:

en: Date & Size:
fi: Päiväys ja koko:

[ctx: Status message]
en: Comparing file...
fi: Verrataan tiedostoa…

en: Choose A Everywhere
fi: Valitse A kaikkialla

en: Choose B Everywhere
fi: Valitse B kaikkialla

en: Choose C Everywhere
fi: Valitse C kaikkialla

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
fi: Valitse A kaikissa ratkaisemattomissa ristiriidoissa

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
fi: Valitse B kaikissa ratkaisemattomissa ristiriidoissa

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
fi: Valitse C kaikissa ratkaisemattomissa ristiriidoissa

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
fi: Valitse A kaikissa ratkaisemattomissa tyhjemerkkiristiriidoissa

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
fi: Valitse B kaikissa ratkaisemattomissa tyhjemerkkiristiriidoissa

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
fi: Valitse C kaikissa ratkaisemattomissa tyhjemerkkiristiriidoissa

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
fi: Ratkaisemattomia ristiriitoja jäljellä: %1 (joista %2 liittyy tyhjemerkkeihn)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
fi: Tulostetta on muutettu.
    Jos jatkat, muutoksesi menetetään.

en: All input files are binary equal.
fi: Kaikki syötetiedostot ovat binaarisesti samat.

en: All input files contain the same text.
fi: Kaikki syötetiedostot sisältävät saman tekstin.

en: Files %1 and %2 are binary equal.
fi: Tiedostot %1 ja %2 ovat binaarisesti samat.

en: Files %1 and %2 have equal text.
fi: Tiedostojen %1 ja %2 tekstit ovat samat.

en: Total number of conflicts: %1
    Number of automatically solved conflicts: %2
    Number of unsolved conflicts: %3
    %4
fi: Ristiriitoja kaikkiaan: %1
    Ratkaistuja: %2
    Ratkaisemattomia: %3
    %4

en: Conflicts
fi: Ristiriidat

en: <No src line>
fi: <Ei lähderiviä>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
fi: <Yhdistämisristiriita (vain tyhjemerkit)>

en: <Merge Conflict>
fi: <Yhdistämisristiriita>

en: Not all conflicts are solved yet.
    File not saved.
fi: Kaikkia ristiriitoja ei vielä ratkaistu.
    Tiedostoa ei tallennettu.

[ctx: Dialog title]
en: Conflicts Left
fi: Ristiriitoja jäljellä

en: There is a line end style conflict. Please choose the line end style manually.
    File not saved.
fi: Rivinloppumerkeissä on ristiriita. Valitse rivinlopetusmerkki itse.
    Tiedostoa ei tallennettu.

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
fi: 
    
    Varmuuskopion luonti epäonnistui. Tiedostoa ei tallennettu.

en: File Save Error
fi: Tiedoston tallennusvirhe

en: Error while writing.
fi: Virhe kirjoitettaessa.

en: Output:
fi: Tuloste:

en: [Modified]
fi: [Muutettu]

en: Encoding for saving:
fi: Tallennettaessa käytettävä koodaus:

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Codec from A: %1
fi: A:n merkistö: %1

en: Codec from B: %1
fi: B:n merkistö: %1

en: Codec from C: %1
fi: C:n merkistö: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProgressDialog)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
fi: A (perusta):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output (Optional):
fi: Tuloste (valinnainen):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
fi: Tiedosto…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, swapCopy)
en: Swap/Copy Names...
fi: Vaihda/kopioi nimet…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
fi: C (valinnainen):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFolder)
en: Folder...
fi: Kansio…

[ctx: No text styling]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: Font sample display, %1 = family, %2 = style, %3 = size]
en: Font: %1, %2, %3
    
    Example:
fi: Fontti: %1, %2, %3
    
    Esimerkki:

en: Latin1
fi: Latin-1

[ctx: Tool Tip]
en: Change this if non-ASCII characters are not displayed correctly.
fi: Valitse tämä, ellei ei-ASCII-merkkejä näytetä oikein.

en: Configure
fi: Asetukset

en: Font
fi: Fontti

en: Editor & Diff Output Font
fi: Muokkaimen ja vertailutulosteen fontti

en: Application font
fi: Sovellusfontti

en: File view font
fi: Katselunäkymän fontti

[ctx: Title for color settings page]
en: Color
fi: Väri

en: Colors Settings
fi: Väriasetukset

en: Editor and Diff Views:
fi: Muokkain- ja diff-näkymät:

en: Foreground color:
fi: Tekstiväri:

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Diff background color:
fi: Diff-taustaväri:

en: Color A:
fi: A-väri:

en: Color B:
fi: B-väri:

en: Color C:
fi: C-väri:

en: Conflict color:
fi: Ristiriitaväri:

en: Current range background color:
fi: Nykyisen alueen taustaväri:

en: Current range diff background color:
fi: Nykyisen alueen diff-taustaväri:

en: Color for manually aligned difference ranges:
fi: Omien tasauskohta-alueiden väri:

en: Folder Comparison View:
fi: Kansiovertailunäkymä:

en: Newest file color:
fi: Uusimman tiedoston väri:

en: Changing this color will only be effective when starting the next folder comparison.
fi: Tämän värin vaihtaminen näkyy vasta seuraavaa kansiovertailua käynnistettäessä.

en: Oldest file color:
fi: Vanhimman tiedoston väri:

en: Middle age file color:
fi: Keski-ikäisen tiedoston väri:

en: Color for missing files:
fi: Puuttuvien tiedostojen väri:

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor Behavior
fi: Muokkaimen toiminta

en: Tab inserts spaces
fi: Sarkain lisää välilyöntejä

[ctx: Tool Tip]
en: On: Pressing tab generates the appropriate number of spaces.
    Off: A tab character will be inserted.
fi: Käytössä: Sarkaimen painallus luo sopivan määrän välilyöntejä.
    Poissa käytöstä: Lisätään sarkainmerkki.

en: Tab size:
fi: Sarkainleveys:

en: Auto indentation
fi: Automaattisisennys

[ctx: Tool Tip]
en: On: The indentation of the previous line is used for a new line.
fi: Käytössä: Uudelle riville käytetään edellisen rivin sisennystä.

en: Auto copy selection
fi: Kopioi valinta automaattisesti

[ctx: Tool Tip]
en: On: Any selection is immediately written to the clipboard.
    Off: You must explicitly copy e.g. via Ctrl-C.
fi: Käytössä: Valinta kopioidaan välittömästi leikepöydälle.
    Ei käytössä: Kopiointi on tehtävä itse esim. Ctrl-C:llä.

[ctx: Dos/Windows line ending]
en: Dos/Windows
fi: DOS/Windows

[ctx: Automatically detected line ending]
en: Autodetect
fi: Tunnista automaattisesti

[ctx: Tool Tip]
en: Sets the line endings for when an edited file is saved.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A
fi: Asettaa muokkattuja tiedostoja tallennettaessa käytettävät rivinloppumerkit.
    DOS/Windows: CR+LF, UNIX: LF (missä CR=0D, LF=0A).

en: Diff Settings
fi: Diff-asetukset

en: Ignore numbers (treat as white space)
fi: Ohita numerot (kohtele tyhjänä tilana)

[ctx: Tool Tip]
en: Ignore number characters during line matching phase. (Similar to Ignore white space.)
    Might help to compare files with numeric data.
fi: Sivuuta numerot rivien täsmäysvaiheessa. (Samankaltainen kuin tyhjemerkkien ohitus.)
    Voi helpottaa numeerista tietoa sisältävien tiedostojen vertailua.

en: Ignore C/C++ comments (treat as white space)
fi: Ohita C:n ja C++:n kommentit (kohtele tyhjänä tilana)

[ctx: Tool Tip]
en: Treat C/C++ comments like white space.
fi: Kohtele C:n/C++:n kommentteja tyhjemerkkeinä.

en: Ignore case (treat as white space)
fi: Ohita pien- ja suuraakkosten ero (kohtele tyhjänä tilana)

[ctx: Tool Tip]
en: Treat case differences like white space changes. ('a'<=>'A')
fi: Kohtele eroja suur- tai pienaakkostuksessa kuten tyhjemerkkejä (”a” <=> ”A”).

en: Preprocessor command:
fi: Esikäsittelykomento:

[ctx: Tool Tip]
en: User defined pre-processing. (See the docs for details.)
fi: Käyttäjän määrittämä esikäsittely. (Katso lisätietoa ohjeista.)

en: Line-matching preprocessor command:
fi: Rivien vertailun esikäsittelykomento:

[ctx: Tool Tip]
en: This pre-processor is only used during line matching.
    (See the docs for details.)
fi: Tätä esikäsittelyä käytetään vain rivejä täsmättäessä.
    (Katso lisätietoa ohjeista.)

en: Try hard (slower)
fi: Yritä kovemmin (hitaampaa)

[ctx: Tool Tip]
en: Enables the --minimal option for the external diff.
    The analysis of big files will be much slower.
fi: Ottaa käyttöön --minimal-asetukset ulkoiselle diffille.
    Suurempien tiedostojen tarkastelu hidastuu huomattavasti.

en: Align B and C for 3 input files
fi: Kohdista B ja C kolmelle syötetiedostolle

[ctx: Tool Tip]
en: Try to align B and C when comparing or merging three input files.
    Not recommended for merging because merge might get more complicated.
    (Default is off.)
fi: Yritä kohdistaa B ja C vertailtaessa tai yhdistettäessä kolmea syötetiedostoa.
    Ei suositella yhdistämiseen, koska se voi huomattavasti mutkistua.
    (Oletus on poissa käytöstä.)

[ctx: Settings page]
en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge Settings
fi: Yhdistämisasetukset

en: Auto advance delay (ms):
fi: Automaattietenemisen viive (ms):

[ctx: Tool Tip]
en: When in Auto-Advance mode the result of the current selection is shown 
    for the specified time, before jumping to the next conflict. Range: 0-2000 ms
fi: Automaattietenemistilassa nykyisen valinnan tulos näytetään annetun ajan
    ennen siirtymistä seuraavaan ristiriitaan. Väli: 0–2000 ms

en: Show info dialogs
fi: Näytä viesti-ikkunat

[ctx: Tool Tip]
en: Show a dialog with information about the number of conflicts.
fi: Näytä viesti-ikkuna ristiriitojen määrästä.

en: White space 2-file merge default:
fi: 2 tiedoston tyhjemerkkien yhdistämisen oletus:

en: Manual Choice
fi: Käyttäjän valinta

[ctx: Tool Tip]
en: Allow the merge algorithm to automatically select an input for white-space-only changes.
fi: Anna yhdistämisalgoritmin valita syöte automaattisesti tyhjemerkkimuutoksissa.

en: White space 3-file merge default:
fi: 3 tiedoston tyhjemerkkien yhdistämisen oletus:

en: Automatic Merge Regular Expression
fi: Automaattisen yhdistämisen säännöllinen lauseke

en: Auto merge regular expression:
fi: Automaattisen yhdistämisen säännöllinen lauseke:

en: Run regular expression auto merge on merge start
fi: Yhdistä automaattisesti säännöllisellä lausekkeella yhdistämisen aluksi

[ctx: Tool Tip]
en: Run the merge for auto merge regular expressions
    immediately when a merge starts.
fi: Suorita automaattiyhdistämisen säännöllisten lausekkeiden
    yhdistäminen välittömästi yhdistämisen alussa.

en: Version Control History Merging
fi: Versionhallinnan historian yhdistäminen

en: History start regular expression:
fi: Historian alun säännöllinen lauseke:

en: History entry start regular expression:
fi: Historiatietueen alun säännöllinen lauseke:

en: History merge sorting
fi: Historian yhdistämisen lajittelu

[ctx: Tool Tip]
en: Sort version control history by a key.
fi: Lajittele versionhallinnan historian avaimen perusteella.

en: History entry start sort key order:
fi: Historiatietueen alun lajitteluavainjärjestys:

en: Merge version control history on merge start
fi: Yhdistä versionhallinnan historian yhdistämisen aluksi

[ctx: Tool Tip]
en: Run version control history auto-merge on merge start.
fi: Suorita yhdistämisen aluksi versionhallinnan historian automaattiyhdistäminen.

en: Max number of history entries:
fi: Historiatietueiden enimmäismäärä:

[ctx: Tool Tip]
en: Cut off after specified number. Use -1 for infinite number of entries.
fi: Katkaise annetun määrän jälkeen. -1 sallii rajattoman tietuemäärän.

en: Test your regular expressions
fi: Kokeile säännöllisiä lausekkeitasi

en: Irrelevant merge command:
fi: Merkityksetön yhdistämiskomento:

[ctx: Tool Tip]
en: If specified this script is run after auto-merge
    when no other relevant changes were detected.
    Called with the parameters: filename1 filename2 filename3
fi: Jos annettu, skripti suoritetaan automaattiyhdistämisen
    jälkeen, kun muita muutoksia ei ole havaittu.
    Kutsutaan parametrein: tstonimi1 tstonimi2 tstonimi3

en: Auto save and quit on merge without conflicts
fi: Tallenna ristiriidattomat yhdistämiset automaattisesti ja lopeta

[ctx: Tool Tip]
en: If KDiff3 was started for a file-merge from the command line and all
    conflicts are solvable without user interaction then automatically save and quit.
    (Similar to command line option "--auto".)
fi: Jos KDiff3 käynnistetään tiedostojen yhdistämiseksi komentoriviltä ja
    kaikki ristiriidat ovat käyttäjän toimitta ratkaistavissa, tallenna ja lopeta
    automaattisesti. (Samankaltainen kuin komentorivivalitsin ”--auto”.)

[ctx: Tab title label]
en: Folder
fi: Kansio

en: Recursive folders
fi: Myös alikansiot

[ctx: Tool Tip]
en: Whether to analyze subfolders or not.
fi: Tarkistetaanko alikansiotkin.

en: File pattern(s):
fi: Tiedostohahmo(t):

[ctx: Tool Tip]
en: Pattern(s) of files to be analyzed. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
fi: Tutkittavien tiedostonimien hahmo(t).
    Jokerit: ”*” ja ”?”.
    Useampia hahmoja voi antaa erottamalla ne puolipistein ”;”.

en: File-anti-pattern(s):
fi: Käänteistiedostokuvio(t):

[ctx: Tool Tip]
en: Pattern(s) of files to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
fi: Analyysista pois jätettävä(t) tiedostokuvio(t).
    Jokerimerkit: * ja ?
    Useampia tiedostokuvioita voi antaa puolipistein (;) erotettuna

en: Folder-anti-pattern(s):
fi: Kansionimien vastakuviot:

[ctx: Tool Tip]
en: Pattern(s) of folders to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
fi: Analyysista pois jätettävä(t) tiedostokuvio(t).
    Jokerimerkit: ”*” ja ”?”
    Useita kuvioita voi antaa puolipistein ”;” erotettuna

en: Use Ignore File
fi: Käytä sivuutustiedostoa

[ctx: Tool Tip]
en: Extends the anti-pattern to anything that would be ignored by source control.
    Via local ignore files this can be folder-specific.
fi: Laajentaa vastakuvion kaikkeen, minkä versionhallintakin jättää huomiotta.
    Paikallisin sivuutussäännöin tämä voi olla kansiokohtaista.

en: Find hidden files and folders
fi: Etsi piilotiedostot ja -kansiot

[ctx: Tool Tip]
en: Finds hidden files and folders.
fi: Etsii piilotiedostot ja -kansiot.

en: Follow file links
fi: Seuraa tiedostolinkkejä

[ctx: Tool Tip]
en: On: Compare the file the link points to.
    Off: Compare the links.
fi: Käytössä: Vertaa linkin osoittamaa tiedostoa.
    Poissa käytöstä: Vertaa linkkejä.

en: Follow folder links
fi: Seuraa kansiolinkkejä

[ctx: Tool Tip]
en: On: Compare the folder the link points to.
    Off: Compare the links.
fi: Käytössä: Vertaa linkkien kohteita.
    Poissa käytöstä: Vertaa linkkejä.

en: Case sensitive filename comparison
fi: Erota pien- ja suuraakkoset tiedostonimiä vertailtaessa

[ctx: Tool Tip]
en: The folder comparison will compare files or folders when their names match.
    Set this option if the case of the names must match. (Default for Windows is off, otherwise on.)
fi: Kansiovertailu vertaa saman nimisiä tiedostoja ja kansioita.
    Valitse tämä, jos tiedostonimien täytyy täsmätä tarkasti. (Windowsissa oletus on poissa käytöstä, muuten käytössä.)

en: Unfold all subfolders on load
fi: Laajenna alikansiot ladattaessa

[ctx: Tool Tip]
en: On: Unfold all subfolders when starting a folder diff.
    Off: Leave subfolders folded.
fi: Käytössä: Laajenna alikansiot kansiovertailua aloitettaessa.
    Ei käytössä: Jätä alikansiot piiloon.

en: Skip folder status report
fi: Sivuuta kansioiden tilaraportti

[ctx: Tool Tip]
en: On: Do not show the Folder Comparison Status.
    Off: Show the status dialog on start.
fi: Käytössä: Älä näytä kansiovertailun tilaa.
    Ei käytössä: Näytä käynnistettäessä tilaikkuna.

en: File Comparison Mode
fi: Tiedostonvertailutapa

en: Binary comparison
fi: Binaarivertailu

[ctx: Tool Tip]
en: Binary comparison of each file. (Default)
fi: Kunkin tiedoston binaarivertailu (oletus).

en: Full analysis
fi: Täysi analyysi

[ctx: Tool Tip]
en: Do a full analysis and show statistics information in extra columns.
    (Slower than a binary comparison, much slower for binary files.)
fi: Tee täysi analyysi ja näytä tilastotiedot lisäsarakkeina.
    (Hitaampaa kuin binaarivertailu etenkin binaaritiedostoille.)

en: Trust the size and modification date (unsafe)
fi: Luota kokoon ja muutospäivään (turvatonta)

[ctx: Tool Tip]
en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    Files with equal contents but different modification dates will appear as different.
    Useful for big folders or slow networks.
fi: Oleta tiedostot yhteneviksi, jos muutospäivä ja tiedoston koko ovat samat.
    Tiedostojen näytetään eroavan, jos sisältö on sama mutta muutospäivä eroaa.
    Avuksi suurissa kansioissa tai hitaissa verkoissa.

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
fi: Luota kokoon ja päiväykseen mutta käytä binaarivertailua, elleivät päiväykset vastaa (turvatonta)

[ctx: Tool Tip]
en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    If the dates are not equal but the sizes are, use binary comparison.
    Useful for big folders or slow networks.
fi: Oleta tiedostot yhteneviksi, jos muutospäivä ja tiedoston koko ovat samat.
    Elleivät päiväykset ole samat mutta koot ovat, käytetään binaarivertailua.
    Hyödyllinen suurissa kansioissa tai hitaissa verkoissa.

en: Trust the size (unsafe)
fi: Luota kokoon (turvatonta)

[ctx: Tool Tip]
en: Assume that files are equal if their file lengths are equal.
    Useful for big folders or slow networks when the date is modified during download.
fi: Oleta samankokoiset tiedostot yhteneviksi.
    Avuksi, jos kansiot ovat suuria tai verkko hidas ja päiväys muuttuu ladattaessa.

en: Synchronize folders
fi: Synkronoi kansiot

[ctx: Tool Tip]
en: Offers to store files in both folders so that
    both folders are the same afterwards.
    Works only when comparing two folders without specifying a destination.
fi: Ehdottaa tiedostojen tallentamista kumpaankin kansioon niin,
    että kansiot jälkeenpäin ovat yhtäläiset.
    Toimii vain verrattaessa kahta kansiota antamatta kohdetta.

en: White space differences considered equal
fi: Tyhjemerkit eivät vaikuta lopputulokseen

[ctx: Tool Tip]
en: If files differ only by white space consider them equal.
    This is only active when full analysis is chosen.
fi: Jos tiedostot eroavat vain tyhjemerkeiltään, pidä niitä yhtäläisinä.
    Tämä on aktiivinen vain, kun täysi analyysi on valittu.

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
fi: Kopioi uudempi yhdistämisen sijaan (turvatonta)

[ctx: Tool Tip]
en: Do not look inside, just take the newer file.
    (Use this only if you know what you are doing!)
    Only effective when comparing two folders.
fi: Älä katso sisemmäs vaan valitse vain uusin tiedosto.
    (Käytä tätä ainoastaan, jos tiedät mitä teet!)
    Tällä on vaikutusta vain verrattaessa kahta kansiota.

en: Backup files (.orig)
fi: Varmuuskopioi tiedostot (.orig)

[ctx: Tool Tip]
en: If a file would be saved over an old file, then the old file
    will be renamed with a '.orig' extension instead of being deleted.
fi: Jos tiedosto tallennettaisiin vanhemman päälle, vanhan tiedoston
    nimeen lisätään pääte ”.orig” sen sijaan, että se poistettaisiin.

en: Regional Settings
fi: Maa-asetukset

en: Use the same encoding for everything:
fi: Käytä samaa merkkikoodausta kaikille:

[ctx: Tool Tip]
en: Enable this allows to change all encodings by changing the first only.
    Disable this if different individual settings are needed.
fi: Jos asetettu, mahdollistaa kaikki koodausten vaihtamisen ensimmäistä vaihtamalla.
    Poista käytöstä, jos tiedostot käyttävät eri merkkikoodauksia.

en: Note: Local Encoding is "%1"
fi: Huomaa: Paikallinen merkkikoodaus on ”%1”

en: File Encoding for A:
fi: A-tiedoston koodaus:

en: If enabled then encoding will be automaticly detected.
    If the file's encoding can not be found automaticly then the selected encoding will be used as fallback.
    (Unicode detection depends on the first bytes of a file.)
fi: Jos asetettu, merkistö tunnistetaan automaattisesti.
    Ellei merkistö löydy automaattissti, tässä tehtyä valintaa käytetään varalla.
    (Unicode-tunnistus tapahtuu tiedoston ensitavuista.)

en: Auto Detect
fi: Tunnista automaattisesti

en: File Encoding for B:
fi: B-tiedoston koodaus:

en: File Encoding for C:
fi: C-tiedoston koodaus:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
fi: Yhdistämisen tulosteen ja tallennuksen merkkikoodaus:

en: Auto Select
fi: Valitse automaattisesti

[ctx: Tool Tip]
en: If enabled then the encoding from the input files is used.
    In ambiguous cases a dialog will ask the user to choose the encoding for saving.
fi: Jos asetettu, käytetään syötetiedostojen merkkikoodausta.
    Epäselvissä tilanteissa käyttäjää pyydetään asettamaan tallennuksen merkkikoodaus.

en: File Encoding for Preprocessor Files:
fi: Esikäsittelytiedostojen merkkikoodaus:

en: Right To Left Language
fi: Oikealta vasemmalle -kieli

[ctx: Tool Tip]
en: Some languages are read from right to left.
    This setting will change the viewer and editor accordingly.
fi: Joitakin kieliä luetaan oikealta vasemmalle.
    Tämä asetus asettaa katselimen ja muokkaimen vastaavasti.

en: Integration
fi: Integrointi

en: Integration Settings
fi: Integrointiasetukset

en: Command line options to ignore:
fi: Ohitettavat komentorivivalitsimet:

[ctx: Tool Tip]
en: List of command line options that should be ignored when KDiff3 is used by other tools.
    Several values can be specified if separated via ';'
    This will suppress the "Unknown option" error.
fi: Luettelo komentorivivalitsimista, jotka tulisi sivuuttaa toisen työkalun käyttäessä KDiff3:a.
    Useita arvoja voi antaa puolipistein ”;” erotettuna.
    Tämä estää ”Tuntematon asetus” -virheen.

en: Quit also via Escape key
fi: Lopeta myös Esc-näppäimellä

[ctx: Tool Tip]
en: Fast method to exit.
    For those who are used to using the Escape key.
fi: Nopea lopetustapa.
    Sopii Esc-näppäimen käyttöön tottuneille.

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
fi: Alustaa kaikki asetukset (ei vain nykyisen kohdan).

en: PreprocessorCmd:
fi: Esikäsittelykomento:

en: The following option(s) you selected might change data:
fi: Seuraavat valitsemasi asetukset voivat muuttaa tietoja:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
fi: 
    Tätä ei todennäköisesti haluta yhdistettäessä.
    Haluatko poistaa nämä käytöstä vai jatkaa samoilla asetuksilla?

en: Option Unsafe for Merging
fi: Turvattomat yhdistämisasetukset

en: Use These Options During Merge
fi: Käytä näitä asetuksia yhdistettäessä

en: Disable Unsafe Options
fi: Poista turvattomat asetukset käytöstä

[ctx: Status message]
en: Loading A: %1
fi: Ladataan A:ta: %1

[ctx: Status message]
en: Loading B: %1
fi: Ladataan B:tä: %1

[ctx: Status message]
en: Linediff: A <-> B
fi: Rivi-diff: A <-> B

[ctx: Status message]
en: Loading C: %1
fi: Ladataan C:tä: %1

[ctx: Status message]
en: Linediff: B <-> C
fi: Rivi-diff: B <-> C

[ctx: Status message]
en: Linediff: A <-> C
fi: Rivi-diff: A <-> C

en: An internal error occurred: %1
fi: Tapahtui sisäinen virhe: %1

en: Too many lines in diff. Skipping file.
fi: Liian moni rivi eroaa. Ohitetaan tiedosto.

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
fi: Kaikissa syötetiedostoissa on sama teksti mutta eroja esiintyy binaarisella tasolla.

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
fi: Tiedostoissa %1 ja %2 on sama teksti mutta eroja esiintyy binaarisella tasolla.

en: Some input files do not seem to be pure text files.
    Note that the KDiff3 merge was not meant for binary data.
    Continue at your own risk.
fi: Jotkin syötteet eivät vaikuta raakatekstitiedostoilta.
    KDiff3:n yhdistystoimintoa ei ole tarkoitettu binaaritiedolle.
    Jatka omalla vastuullasi.

en: Some input characters could not be converted to valid unicode.
    You might be using the wrong codec. (e.g. UTF-8 for non UTF-8 files).
    Do not save the result if unsure. Continue at your own risk.
    Affected input files are in %1.
fi: Joitakin syötemerkkejä ei saatu muunnettua kelvolliseksi Unicodeksi.
    Käytät ehkä väärää merkistöä (esim. UTF-8:aa ei-UTF-8-tiedostolle).
    Älä tallenna tulosta, ellet ole varma. Jatka omalla vastuullasi.
    Viesti koskee tiedostoja kohteessa %1.

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Continue Merging
fi: Jatka yhdistämistä

en: Opening files...
fi: Avataan tiedostoja…

en: Cutting selection...
fi: Leikataan valintaa…

en: Copying selection to clipboard...
fi: Kopioidaan valintaa leikepöydälle…

en: Inserting clipboard contents...
fi: Liitetään leikepöydän sisältöä…

en: Ok
fi: OK

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Word wrap (Cancel disables word wrap)
fi: Rivitys (Peru poistaa rivityksen käytöstä)

en: Calculating max width for horizontal scrollbar
fi: Lasketaan vaakavierityspalkin enimmäisleveyttä

en: Save && Continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Continue Without Saving
fi: Jatka tallentamatta

en: Search complete.
fi: Haku valmis.

en: Search Complete
fi: Haku valmis

en: Nothing is selected in either diff input window.
fi: Mitään ei ole valittu kummassakaan diff-syöteikkunassa.

en: Error while adding manual diff range
fi: Virhe lisättäessä käsin diff-aluetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
fi: &Peru

en: Swap %1<->%2
fi: Vaihda %1<->%2

en: Copy %1->Output
fi: Kopioi %1–>tuloste

en: Swap %1<->Output
fi: Vaihda %1<->tuloste

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Select Output File
fi: Valitse tulostiedosto

en: Search text:
fi: Etsi tekstiä:

en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Search A
fi: Etsi A:sta

en: Search B
fi: Etsi B:stä

en: Search C
fi: Etsi C:stä

en: Search output
fi: Etsi tulosteesta

en: &Search
fi: &Etsi

en: Regular Expression Tester
fi: Säännöllisen lausekkeen testaus

en: Example auto merge line:
fi: Automaattiyhdistämisen esimerkkirivi:

[ctx: Tool Tip]
en: To test auto merge, copy a line as used in your files.
fi: Automaattiyhdistämistä voi kokeilla kopioimalla rivin niin kuin se esiintyy tiedostoissa.

en: Match result:
fi: Haun tulos:

en: Example history start line (with leading comment):
fi: Esimerkkihistorian aloitusrivi (edeltävällä kommentilla):

[ctx: Tool Tip]
en: Copy a history start line as used in your files,
    including the leading comment.
fi: Kopioi historian aloitusrivi niin kuin se esiintyy tiedostoissasi
    edeltävä kommentti mukaan lukien.

en: History sort key order:
fi: Historian lajittelujärjestys:

en: Example history entry start line (without leading comment):
fi: Historiatietueen aloitusrivin esimerkki (ilman alkukommenttia):

[ctx: Tool Tip]
en: Copy a history entry start line as used in your files,
    but omit the leading comment.
fi: Kopioi tiedostoissasi käytetty historiatietueen aloitusrivi
    mutta ilman alun kommenttia.

en: Sort key result:
fi: Lajitteluavaimen tulos:

en: Match success.
fi: Haku onnistui.

en: Match failed.
fi: Haku epäonnistui.

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
fi: Säännöllisen lausekkeen alkavien ja päättävien sulkujen määrä ei täsmää.

en: Writing clipboard data to temp file failed.
fi: Leikepöydän tietojen kirjoitus väliaikaistiedostoon epäonnistui.

en: From Clipboard
fi: Leikepöydältä

en: %1 is not a normal file.
fi: %1 ei ole tavallinen tiedosto.

en:     Temp file is: %1
fi:     Väliaikaistiedosto on: %1

en: Preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The preprocessing command will be disabled now.
fi: Esikäsittely saattoi epäonnistui. Tarkista tämä komento:
    
      %1
    
    Esikäsittelykomento poistetaan nyt käytöstä.

en: The line-matching-preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The line-matching-preprocessing command will be disabled now.
fi: Rivinsovitusesikäsittely saattoi epäonnistui. Tarkista tämä komento:
    
      %1
    Rivinsovitusesikäsittelykomento poistetaan nyt käytöstä.

[ctx: Read error message. %1 = filepath]
en: Failed to read file: %1
fi: Tiedoston luku epäonnistui: %1

en: Expecting space after closing quote.
fi: Odotettiin välilyöntiä sulkevan lainausmerkin jälkeen.

en: Unmatched quote.
fi: Pariton lainausmerkki.

en: Unexpected quote character within argument.
fi: Odottamaton lainausmerkki parametrin sisällä.

en: No program specified.
fi: Ohjelmaa ei määritetty.
