kdiff3 - en to ia translation catalogue (203 entries)

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Reading file: %1
ia: Legente file: %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Writing file: %1
ia: Scribente file : %1

en: Out of memory
ia: Foras de Memoria

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Making folder: %1
ia: Creante dossier : %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing folder: %1
ia: Removente dossier : %1

[ctx: Message for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing file: %1
ia: Removente file: %1

[ctx: Status message]
en: Reading folder: %1
ia: Legente dossier: %1

en: File %1: Line %2
ia: File %1: Linea %2

en: File %1: Line not available
ia: File %1: Linea non disponibile

en: Encoding:
ia: Codifica:

en: Line end style:
ia: Stilo de fin linea:

en: Encoding: %1
ia: Codifica: %1

en: Line end style: %1
ia: Stilo de fin linea: %1

en: Unknown
ia: Incognite

en: Top line
ia: Linea superior

en: End
ia: Fin

en: Open File
ia: Aperi file

en: System
ia: Systema

en: Other
ia: Altere

[ctx: Operation column message]
en: Copy A to B
ia: Copia A in B

[ctx: Operation column message]
en: Copy B to A
ia: Copia B in A

[ctx: Operation column message]
en: Delete A
ia: Dele A

[ctx: Operation column message]
en: Delete B
ia: Dele B

[ctx: Operation column message]
en: Delete A & B
ia: Dele A & B

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A
ia: Fusiona in A

[ctx: Operation column message]
en: Merge to B
ia: Fusiona in B

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A & B
ia: Fusiona in  A & B

[ctx: Operation column message]
en: Delete (if exists)
ia: Dele (si existe)

[ctx: Operation column message (Directory merge)]
en: Merge
ia: Fusiona

[ctx: Operation column message (File merge)]
en: Merge (manual)
ia: Fusiona (manual)

[ctx: Status column message]
en: Done
ia: Facite

[ctx: Status column message]
en: Skipped.
ia: Saltate.

[ctx: Status column message]
en: Not saved.
ia: Non salveguardate.

[ctx: Status column message]
en: In progress...
ia: In progresso...

[ctx: Status column message]
en: To do.
ia: De facer.

[ctx: Column title]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: Column title]
en: Status
ia: Stato

[ctx: Column title]
en: Unsolved
ia: Non resolvite

[ctx: Column title]
en: Solved
ia: Resolvite

[ctx: Column title]
en: Nonwhite
ia: NonBlanco

[ctx: Column title]
en: White
ia: Blanco

[ctx: Error dialog title]
en: Warning
ia: Aviso

[ctx: Title for rescan button]
en: Rescan
ia: Re-examina

[ctx: Title for continue button]
en: Continue Merging
ia: Continua fusionar

en: Opening of folders failed:
ia: Il falleva aperir directorios:

en: Folder A "%1" does not exist or is not a folder.
ia: Dossier A "%1" non existe o non es un dossier.

en: Folder B "%1" does not exist or is not a folder.
ia: Dossier B "%1" non existe o non es un dossier.

en: Folder C "%1" does not exist or is not a folder.
ia: Dossier C "%1" non existe o non es un dossier.

[ctx: Error dialog title]
en: Folder Opening Error
ia: Error de aperir dossier

[ctx: Error dialog title]
en: Parameter Warning
ia: Aviso de parametro

en: Scanning folders...
ia: Scandente dossieres ...

[ctx: Status message]
en: Reading Folder A
ia: Legente Dossier A

[ctx: Status message]
en: Reading Folder B
ia: Legente Dossier B

[ctx: Status message]
en: Reading Folder C
ia: Legente Dossier C

[ctx: Status bar idle message.]
en: Ready.
ia: Preste.

en: Processing %1 / %2
    %3
ia: Processante %1 / %2
    %3

en: Some files could not be processed.
ia: Alcun files non poteva esser processate.

en: This operation is currently not possible.
ia: Iste operation actualmente non es possibile.

en: Operation Not Possible
ia: Operation non possibile

en: An error occurred while copying.
ia: Un error occurreva durante que on copiava.

en: Merge Error
ia: Fusiona error

en: Unknown merge operation.
ia: Incognite operation de fusion.

[ctx: Caption]
en: Starting Merge
ia: Initiante fusion

[ctx: Button title to confirm merge]
en: Do It
ia: Face lo

en: This operation is currently not possible because folder merge is currently running.
ia: Iste operation actualmente non es possibile proque le fusion de dossier es currentemente executante.

[ctx: Caption for message dialog]
en: Continue merge after an error
ia: Continua fusionar post un error

[ctx: Continue button title]
en: Continue With Last Item
ia: Continua con ultime elemento

[ctx: Skip button title]
en: Skip Item
ia: Salta elemento

en: Merge operation complete.
ia: Operation de fusion complete.

en: Merge Complete
ia: Fusion complete

en: delete( %1 )
ia: Dele( %1 )

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
ia: fusion manual ( %1, %2, %3 -> %4)

en: copy( %1 -> %2 )
ia: Copia( %1 -> %2 )

en: rename( %1 -> %2 )
ia: Renomina( %1 -> %2 )

en: Error: Rename failed.
ia: Error: falleva a renominar.

en: Error while creating folder.
ia: Error quando creava dossier.

[ctx: Header label]
en: Folder
ia: Dossier

[ctx: Header label]
en: Type
ia: Typo

[ctx: Header label]
en: Size
ia: Dimension

[ctx: Header label]
en: Last Modification
ia: Ultime Modification

[ctx: Header label]
en: Link-Destination
ia: Ligamine-Destination

[ctx: Header label ending]
en: -Link
ia: -Ligamine

[ctx: Header label]
en: not available
ia: non disponibile

en: A (Dest):
ia: A(Dest):

en: Start/Continue Folder Merge
ia: Initia/Continua fusion de dossier

en: Compare Selected File
ia: Compara file seligite

en: Merge Current File
ia: Fusiona file currente

en: Merge
    File
ia: Fusiona
    File

en: Rescan
ia: Re-examina

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
ia: Selige A per omne elementos

en: Choose B for All Items
ia: Selige B per omne elementos

en: Choose C for All Items
ia: Selige C per omne elementos

en: Do Nothing
ia: Nihil Facer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
ia: Fusiona

en: Delete (if exists)
ia: Dele (si existe)

en: Copy A to B
ia: Copia A in B

en: Copy B to A
ia: Copia B in A

en: Delete A
ia: Dele A

en: Delete B
ia: Dele B

en: Delete A && B
ia: Dele A && B

en: Merge to A
ia: Fusiona in A

en: Merge to B
ia: Fusiona in B

en: Merge to A && B
ia: Fusiona in  A && B

en: Failed to read file: %1
ia: Il falleva a leger file: %1

en: Opening %1 failed. %2
ia: Aperir %1 falleva. %2

en: Error reading from %1. %2
ia: Error a leger ab %1. %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
ia: Etiquetta de Texto (TextLabel)

[ctx: Button Title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFont)
en: Change Font
ia: Cambia font

en: Directory merge
ia: Fusion de directorio

en: Merge info
ia: Fusiona info

en: Saving failed.
ia: Il falleva a salveguardar.

en: Opening of these files failed:
ia: Il falleva aperir iste files:

en: File open error
ia: Error de aperir file

en: Enables/disables the statusbar
ia: Habilita/dishabilita le barra de stato

[ctx: Title for menu item]
en: Go to Line
ia: Vade a Linea

[ctx: Text used for toolbar button.]
en: Go
    Line
ia: Vade a 
    Linea

[ctx: Tooltip Text]
en: Goto specified line.
ia: Vade a rango specificate.

[ctx: Auto goto next unsolved toolbar text.]
en: Auto
    Next
ia: Auto 
    Proxime

en: Show Line Numbers
ia: Monstra numeros de linea (rango)

[ctx: Show line numbers toolbar text]
en: Line
    Numbers
ia: Linea
    Numeros

en: Ready.
ia: Preste.

en: Saving file...
ia: Salvante file...

en: Saving file with a new filename...
ia: Salveguardar file con un nove nomine de file...

en: Save As...
ia: Salveguarda como...

en: Printing...
ia: Imprimente...

en: Exiting...
ia: Exiente...

en: Toggle the statusbar...
ia: Commuta le barra de stato...

note: i18n: ectx: Menu (directory)
en: F&older
ia: &Dossier:

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: M&ovement
ia: Mo&vimento

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: M&erge
ia: Fu&siona

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ia: &Fenestra

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: Ignored.
ia: Ignorate.

en: file2 to open
ia: file2 de aperir

en: file3 to open
ia: file3 de aperir

en: Link:
ia: Ligamine:

en: Size.
ia: Dimension.

en: Date & Size:
ia: Data & Grandor:

[ctx: Status message]
en: Comparing file...
ia: Comparante file...

en: Conflicts
ia: Conflictos

[ctx: Dialog title]
en: Conflicts Left
ia: Conflictos Lassate

en: Output:
ia: Egresso:

en: [Modified]
ia: [Modificate]

en: Conflict
ia: Conflicto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProgressDialog)
en: Dialog
ia: Dialogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFolder)
en: Folder...
ia: Dossier...

[ctx: No text styling]
en: none
ia: nulle

en: Latin1
ia: Latino1

en: Configure
ia: Configura

en: Foreground color:
ia: Color de prime plano:

en: Background color:
ia: Color de fundo:

en: Tab size:
ia: Grandor de tabulation:

[ctx: Dos/Windows line ending]
en: Dos/Windows
ia: DOS/Windows

[ctx: Automatically detected line ending]
en: Autodetect
ia: Auto relevate

en: Diff Settings
ia: Preferentias de Diff

[ctx: Settings page]
en: Merge
ia: Fusiona

[ctx: Tab title label]
en: Folder
ia: Dossier

en: Full analysis
ia: Analyse complete

en: Synchronize folders
ia: Synchronisa  dossieres

en: Regional Settings
ia: Preferentias de rete

en: Auto Detect
ia: Releva automaticamente

en: Auto Select
ia: Auto selige

[ctx: Status message]
en: Loading A: %1
ia: Cargante A: %1

[ctx: Status message]
en: Loading B: %1
ia: Cargante B: %1

[ctx: Status message]
en: Linediff: A <-> B
ia: Diff de linea: A <-> B

[ctx: Status message]
en: Loading C: %1
ia: Cargante C: %1

[ctx: Status message]
en: Linediff: B <-> C
ia: Diff de Linea: B <-> C

[ctx: Status message]
en: Linediff: A <-> C
ia: Diff de Linea: A <-> C

en: , B
ia: ,  B

en: Abort
ia: Aborta

en: Continue Merging
ia: Continua fusionar

en: Opening files...
ia: Aperir files...

en: Ok
ia: OK

en: Go to Line
ia: Vade a Linea

en: Save && Continue
ia: Salveguarda && Continua

en: Continue Without Saving
ia: Continua sin salveguardar

en: Search complete.
ia: Cerca complete.

en: Search Complete
ia: Cerca complete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
ia: &Cancella

en: Configure...
ia: Configura...

en: Open Folder
ia: Aperi dossier

en: Select Output File
ia: Selige file de exito

en: Search text:
ia: Cerca texto:

en: Case sensitive
ia: Sensibile al differentia inter majusculas e minusculas

en: Search A
ia: Cerca A

en: Search B
ia: Cerca B

en: Search C
ia: Cerca C

en: Search output
ia: Cerca exito

en: &Search
ia: &Cerca

en: Match result:
ia: Resultato de correspondentia:

en: Sort key result:
ia: Ordina resultato de clave:

en: Match success.
ia: Correspondentia successose.

en: Match failed.
ia: Correspondentia fallite.

en: From Clipboard
ia: Ex area de transferentia

en:     Temp file is: %1
ia:     Temp file es: %1

[ctx: Read error message. %1 = filepath]
en: Failed to read file: %1
ia: Il falleva a leger file: %1

en: Reload
ia: Recarga

en: Quits the application
ia: Quita le application

en: Undo last action.
ia: Annulla ultime action.

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ia: Talia le section seligite e pone lo al area de transferentia

en: Copies the selected section to the clipboard
ia: Copia le section seligite al area de transferentia

en: Pastes the clipboard contents to current position
ia: Colla le contentos del area de transferentia al position currente

en: No program specified.
ia: Nulle programma specificate.
