kdiff3fileitemactionplugin - en to it translation catalogue (12 entries)

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare with %1
it: Confronta con %1

[ctx: Contexualmenu option]
en: Merge with %1
it: Fondi con %1

[ctx: Contexualmenu option]
en: Save '%1' for later
it: Memorizza «%1»

[ctx: Contexualmenu option]
en: 3-way merge with base
it: Fusione a tre con base

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare with...
it: Confronta con...

[ctx: Contexualmenu option to cleat comparison list]
en: Clear list
it: Pulisci elenco

[ctx: Contexualmenu option]
en: Compare
it: Confronta

[ctx: Contexualmenu option]
en: 3 way comparison
it: Confronto a tre

[ctx: Contexualmenu option]
en: About KDiff3 menu plugin...
it: Informazioni sull'estensione KDiff3 per menu...

en: KDiff3 File Item Action Plugin: Copyright ©2011 Joachim Eibl
it: Estensione KDiff3 per azioni su file: copyright © 2011 di Joachim Eibl

en: Using the context menu extension:
    For simple comparison of two selected files choose "Compare".
    If the other file is somewhere else "Save" the first file for later. It will appear in the "Compare with..." submenu. Then use "Compare With" on the second file.
    For a 3-way merge first "Save" the base file, then the branch to merge and choose "3-way merge with base" on the other branch which will be used as destination.
    Same also applies to folder comparison and merge.
it: Usare l'estensione del menu contestuale:
    Per un confronto semplice di due file selezionati, seleziona «Confronta».
    Se l'altro file è da un'altra parte, «Memorizza» il primo file: apparirà nel sottomenu «Confronta con...». Usa quindi «Confronta con» sul secondo file.
    Per una fusione a tre «Salva» prima il file di base, quindi il ramo da fondere e seleziona «Fusione a tre con base» sull'altro ramo che verrà usato come destinazione.
    Lo stesso vale per il confronto e la fusione tra cartelle.

en: About KDiff3 File Item Action Plugin
it: Informazioni sull'estensione KDiff3 per azioni sui file
