kdiff3 - en to ja translation catalogue (364 entries)

en: Getting file status: %1
ja: ファイルの状態を取得中: %1

en: Out of memory
ja: メモリが足りません

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
ja: シンボリックリンクを作成中: %1 -> %2

en: Renaming file: %1 -> %2
ja: ファイル名を変更中: %1 -> %2

en: Copying file: %1 -> %2
ja: ファイルをコピー中: %1 -> %2

en: Listing directory: %1
ja: ディレクトリの内容一覧を作成中: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
ja: データ消失エラー:
    再現可能であれば、プログラムの作者に連絡してください。

en: Severe Internal Error
ja: 深刻な内部エラー

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Line end style:
ja: 改行コード:

en: Top line
ja: 上部行

en: End
ja: 最後

en: Unicode, 8 bit
ja: Unicode, 8 ビット

en: Parameter Warning
ja: パラメータ警告

en: Ready.
ja: 準備完了。

en: This affects all merge operations.
ja: これはすべてのマージ操作に影響します。

en: Changing All Merge Operations
ja: すべてのマージ操作を更新中

en: This operation is currently not possible.
ja: この操作は今はできません。

en: Operation Not Possible
ja: 操作不可

en: Merge Error
ja: マージエラー

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
ja: 不明なマージ操作 (これは起きてはならないことです)

en: Unknown merge operation.
ja: 不明なマージ操作です。

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
ja: マージ準備完了
    
    説明を読んで何をしているか分かっているなら「実行」を選択してください。
    
    実行する前にマージの結果を知りたいなら「試行」を選択してください。
    
    このプログラムはまだベータ段階で何が起きても無保証だということに注意してください!重要なデータはバックアップを取ってください!

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
ja: ファイルの更新日時は同じですが、ファイルは等しくありません。どうするか選択してください。

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
ja: 最終段階でエラーが発生しました。
    エラーを起した項目について続行しますか？それともスキップしますか？

en: Merge operation complete.
ja: マージ操作が完了しました。

en: Merge Complete
ja: マージ完了

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
ja: マージ試行完了: この操作をしてもよいか確認してください。

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
ja: エラー: %1 の削除中にバックアップファイルを作成できませんでした。

en: delete( %1 )
ja: 削除 (%1)

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
ja: エラー: ディレクトリの削除 (%1) に失敗しました。

en: Error: delete operation failed.
ja: エラー: 削除に失敗しました。

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
ja: 手作業でのマージ (%1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
ja: 【注】 手作業でのマージ後に続行するには F7 を押してください。

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
ja: エラー: コピー (%1 -> %2) に失敗しました。既存のコピー先を削除できませんでした。

en: copyLink( %1 -> %2 )
ja: リンクをコピー (%1 -> %2)

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
ja: エラー: リンクのコピーに失敗しました。リモートリンクは未サポートです。

en: Error: copyLink failed.
ja: エラー: リンクのコピーに失敗しました。

en: copy( %1 -> %2 )
ja: コピー (%1 -> %2)

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
ja: 名前変更 (%1 -> %2) 中にエラー: 既存のコピー先を削除できません。

en: rename( %1 -> %2 )
ja: 名前変更 (%1 -> %2)

en: Error: Rename failed.
ja: エラー: 名前変更に失敗しました。

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
ja: ディレクトリの作成 (%1) 中にエラーが発生しました。既存のファイルを削除できません。

en: makeDir( %1 )
ja: ディレクトリを作成 (%1)

en: Dest
ja: 先

en: Type
ja: タイプ

en: Size
ja: サイズ

en: Attr
ja: 属性

en: Last Modification
ja: 最終更新

en: Link-Destination
ja: リンク先

en: File
ja: ファイル

en: not available
ja: 利用不可

en: A (Dest):
ja: A (先):

en: A (Base):
ja: A (元):

en: B (Dest):
ja: B (先):

en: C (Dest):
ja: C (先):

en: Dest:
ja: 先:

en: Run Operation for Current Item
ja: 現在の項目について操作を実行

en: Compare Selected File
ja: 選択ファイルを比較

en: Merge Current File
ja: 現在のファイルをマージ

en: Merge
    File
ja: ファイル
    をマージ

en: Rescan
ja: 再スキャン

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
ja: すべての項目について A を選択

en: Choose B for All Items
ja: すべての項目について B を選択

en: Choose C for All Items
ja: すべての項目について C を選択

en: Auto-Choose Operation for All Items
ja: すべての項目について自動選択

en: No Operation for All Items
ja: すべての項目について操作なし

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
ja: 等しいファイルを表示

en: Identical
    Files
ja: 等しい
    ファイル

en: Show Different Files
ja: 異なるファイルを表示

en: Show Files only in A
ja: A にのみ存在するファイルを表示

en: Files
    only in A
ja: A にのみ存在
    するファイル

en: Show Files only in B
ja: B にのみ存在するファイルを表示

en: Files
    only in B
ja: B にのみ存在
    するファイル

en: Show Files only in C
ja: C にのみ存在するファイルを表示

en: Files
    only in C
ja: C にのみ存在
    するファイル

en: Compare Explicitly Selected Files
ja: 明示的に選択したファイルを比較

en: Merge Explicitly Selected Files
ja: 明示的に選択したファイルをマージ

en: Do Nothing
ja: 何もしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
ja: マージ

en: Delete (if exists)
ja: (存在すれば) 削除

en: Copy A to B
ja: A を B にコピー

en: Copy B to A
ja: B を A にコピー

en: Delete A
ja: A を削除

en: Delete B
ja: B を削除

en: Delete A && B
ja: A と B を削除

en: Merge to A
ja: A にマージ

en: Merge to B
ja: B にマージ

en: Merge to A && B
ja: A と B にマージ

en: Creating temp copy of %1 failed.
ja: %1 の一時コピーの作成に失敗しました。

en: Current Configuration:
ja: 現在の設定:

en: Config Option Error:
ja: 設定オプションのエラー:

en: Option --auto used, but no output file specified.
ja: オプション --auto を使用していますが、出力ファイルが指定されていません。

en: Saving failed.
ja: 保存に失敗しました。

en: Opening of these files failed:
ja: 以下のファイルを開けませんでした:

en: File open error
ja: ファイルのオープンエラー

en: Opens documents for comparison...
ja: 比較のために文書を開きます...

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
ja: マージ結果を保存します。すべての衝突を解決しなければなりません。

en: Saves the current document as...
ja: 現在の文書を別名で保存します...

en: Print the differences
ja: 差異を印刷します

en: Quits the application
ja: アプリケーションを終了します

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ja: 選択範囲を切り取り、クリップボードに格納します

en: Copies the selected section to the clipboard
ja: 選択範囲をコピーし、クリップボードに格納します

en: Select everything in current window
ja: 現在のウィンドウのすべてを選択します

en: Search for a string
ja: 文字列を検索します

en: Search again for the string
ja: 文字列の次のマッチを検索します

en: Enables/disables the statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: Configure KDiff3...
ja: KDiff3 を設定...

en: Go to Current Delta
ja: 現在の異なる部分に移動

en: Current
    Delta
ja: 現在の
    異なる部分

en: Go to First Delta
ja: 最初の異なる部分に移動

en: First
    Delta
ja: 最初の
    異なる部分

en: Go to Last Delta
ja: 最後の異なる部分に移動

en: Last
    Delta
ja: 最後の
    異なる部分

en: (Skips white space differences when "Show White Space" is disabled.)
ja: (ホワイトスペースの表示が無効なときはホワイトスペースの差異をスキップする)

en: (Does not skip white space differences even when "Show White Space" is disabled.)
ja: (ホワイトスペースの表示が無効なときもホワイトスペースの差異をスキップしない)

en: Go to Previous Delta
ja: 前の異なる部分に移動

en: Prev
    Delta
ja: 前の
    異なる部分

en: Go to Next Delta
ja: 次の異なる部分に移動

en: Next
    Delta
ja: 次の
    異なる部分

en: Go to Previous Conflict
ja: 前の衝突に移動

en: Prev
    Conflict
ja: 前の
    衝突

en: Go to Next Conflict
ja: 次の衝突に移動

en: Next
    Conflict
ja: 次の
    衝突

en: Go to Previous Unsolved Conflict
ja: 前の未解決の衝突に移動

en: Prev
    Unsolved
ja: 前の
    未解決

en: Go to Next Unsolved Conflict
ja: 次の未解決の衝突に移動

en: Next
    Unsolved
ja: 次の
    未解決

en: Show White Space
ja: ホワイトスペースを表示

en: Show Line Numbers
ja: 行番号を表示

en: Automatically Solve Simple Conflicts
ja: 単純な衝突を自動的に解決

en: Set Deltas to Conflicts
ja: 異なる部分を衝突として設定

en: Run Regular Expression Auto Merge
ja: 正規表現による自動マージを実行

en: Automatically Solve History Conflicts
ja: 履歴の衝突を自動的に解決

en: Split Diff At Selection
ja: 選択した差異を分離

en: Join Selected Diffs
ja: 選択した差異を結合

en: Show Window A
ja: ウィンドウ A を表示

en: Show Window B
ja: ウィンドウ B を表示

en: Show Window C
ja: ウィンドウ C を表示

en: Normal Overview
ja: すべて比較 (標準)

en: A vs. B Overview
ja: A と B を比較

en: A vs. C Overview
ja: A と C を比較

en: B vs. C Overview
ja: B と C を比較

en: Word Wrap Diff Windows
ja: Diff ウィンドウで行を折り返す

en: Focus Next Window
ja: 次のウィンドウにフォーカス

en: Focus Prev Window
ja: 前のウィンドウにフォーカス

en: Toggle Split Orientation
ja: 分割方向を切り替え

en: Save && Quit
ja: 保存/終了

en: Quit Without Saving
ja: 保存せずに終了

en: Saving the merge result failed.
ja: マージ結果の保存に失敗しました。

en: Saving file...
ja: ファイルを保存中...

en: Saving file with a new filename...
ja: 名前を付けてファイルを保存中...

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Printing...
ja: 印刷中...

en: Printing completed.
ja: 印刷完了。

en: Printing aborted.
ja: 印刷中止。

en: Exiting...
ja: 終了中...

en: Toggle the statusbar...
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替え中...

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: &KDiff3
ja: KDiff3(&K)

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: Configure KDiff3
ja: KDiff3 を設定

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
ja: 現在の項目のマージ操作

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
ja: 現在の項目の同期操作

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
ja: Diff ビュー(&I)

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Merge the input.
ja: 入力をマージ

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
ja: 明示的にベースファイルを指定 (一部のツールとの互換性のため)

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
ja: 出力ファイルを指定。暗示的に -m を指定。例: -o newfile.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
ja: 出力ファイルを指定 (一部のツールとの互換性のため)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
ja: すべての衝突を自動解決できる場合は GUI を使用しない (-o file が必要)

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
ja: 入力ファイル 1 (ベース) の代替表示名

en: Visible name replacement for input file 2.
ja: 入力ファイル 2 の代替表示名

en: Visible name replacement for input file 3.
ja: 入力ファイル 3 の代替表示名

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
ja: 代替表示名。一度設定するとすべての入力に適用されます。

en: Show list of config settings and current values.
ja: 設定項目と現在の値を一覧表示

en: Use a different config file.
ja: 使用する設定ファイルを指定

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
ja: 開く file1 (ベース, --base が未指定の場合)

en: file2 to open
ja: 開く file2

en: file3 to open
ja: 開く file3

en: Mix of links and normal files.
ja: リンクと普通のファイルが混在しています。

en: Link:
ja: リンク:

en: Size.
ja: サイズ

en: Date & Size:
ja: 日付とサイズ:

en: Comparing file...
ja: ファイルを比較中...

en: Choose A Everywhere
ja: 常に A を選択

en: Choose B Everywhere
ja: 常に B を選択

en: Choose C Everywhere
ja: 常に C を選択

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
ja: 未解決の衝突について常に A を選択

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
ja: 未解決の衝突について常に B を選択

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
ja: 未解決の衝突について常に C を選択

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
ja: 未解決のホワイトスペースの衝突について常に A を選択

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
ja: 未解決のホワイトスペースの衝突について常に B を選択

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
ja: 未解決のホワイトスペースの衝突について常に C を選択

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
ja: 未解決の衝突の数: %1 (内 %2 はホワイトスペース)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
ja: 出力が更新されました。
    続行すると更新内容は失われます。

en: All input files are binary equal.
ja: すべての入力ファイルはバイナリ的に同じです。

en: All input files contain the same text.
ja: すべての入力ファイルのテキストは同じです。

en: Files %1 and %2 are binary equal.
ja: ファイル %1 と %2 はバイナリ的に同じです。

en: Files %1 and %2 have equal text.
ja: ファイル %1 と %2 のテキストは同じです。

en: Conflicts
ja: 衝突

en: <No src line>
ja: <ソース行なし>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
ja: <マージ衝突 (ホワイトスペースのみ)>

en: <Merge Conflict>
ja: <マージ衝突>

en: Conflicts Left
ja: 未解決の衝突があります

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
ja: 
    
    バックアップファイルの作成に失敗しました。ファイルは保存されていません。

en: File Save Error
ja: ファイルの保存エラー

en: Error while writing.
ja: 書き込み中にエラーが発生しました。

en: [Modified]
ja: [更新]

en: Conflict
ja: 衝突

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
ja: A (ベース):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
ja: ファイル...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
ja: C (オプション):

en: Change this if non-ASCII characters are not displayed correctly.
ja: ASCII 以外の文字が適切に表示されなければ、これを変更してください。

en: Configure
ja: 設定

en: Font
ja: フォント

en: Editor & Diff Output Font
ja: エディタ/Diff 出力のフォント

en: Colors Settings
ja: 色の設定

en: Editor and Diff Views:
ja: エディタ/Diff ビュー:

en: Foreground color:
ja: 前景色:

en: Background color:
ja: 背景色:

en: Diff background color:
ja: Diff 背景色:

en: Color A:
ja: 色 (A):

en: Color B:
ja: 色 (B):

en: Color C:
ja: 色 (C):

en: Conflict color:
ja: 色 (衝突):

en: Current range background color:
ja: 現在の範囲の背景色:

en: Current range diff background color:
ja: 現在の範囲の diff 背景色:

en: Newest file color:
ja: 最も新しいファイルの色:

en: Oldest file color:
ja: 最も古いファイルの色:

en: Middle age file color:
ja: 中間のファイルの色:

en: Color for missing files:
ja: 欠落したファイルの色:

en: Editor
ja: エディタ

en: Editor Behavior
ja: エディタの挙動

en: Tab inserts spaces
ja: タブでスペースを挿入する

en: On: Pressing tab generates the appropriate number of spaces.
    Off: A tab character will be inserted.
ja: オン: タブを押すと適切な数のスペースが挿入されます。
    オフ: タブ文字が挿入されます。

en: Tab size:
ja: タブサイズ:

en: Auto indentation
ja: 自動字下げ

en: On: The indentation of the previous line is used for a new line.
ja: オン: 新しい改行に前の行の字下げを使います。

en: Auto copy selection
ja: 選択を自動的にコピーする

en: Sets the line endings for when an edited file is saved.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A
ja: 編集したファイルの保存時に使用する改行コードを設定します。
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A

en: Diff Settings
ja: Diff の設定

en: Ignore number characters during line matching phase. (Similar to Ignore white space.)
    Might help to compare files with numeric data.
ja: 行マッチ時に数字の違いを無視します。(ホワイトスペースの違いを無視に類似)
    数字データファイルを比較する際に有効です。

en: Treat C/C++ comments like white space.
ja: C/C++ コメントをホワイトスペースとして扱います。

en: Treat case differences like white space changes. ('a'<=>'A')
ja: 大文字と小文字の違いをホワイトスペースの違いと同様に扱います。('a'<=>'A')

en: Preprocessor command:
ja: プリプロセッサコマンド:

en: User defined pre-processing. (See the docs for details.)
ja: ユーザ定義プリプロセッサ (詳細についてはドキュメントを参照)

en: Line-matching preprocessor command:
ja: 行マッチプリプロセッサコマンド:

en: This pre-processor is only used during line matching.
    (See the docs for details.)
ja: このプリプロセッサは行マッチ時にだけ使われます。
    (詳細についてはドキュメントを参照)

en: Try hard (slower)
ja: より小さい差分を見つける (遅い)

en: Enables the --minimal option for the external diff.
    The analysis of big files will be much slower.
ja: 外部 diff コマンドについて --minimal オプションを有効にします。
    大きなファイルでは処理速度が非常に遅くなります。

en: Merge Settings
ja: マージの設定

en: Auto advance delay (ms):
ja: 自動前進の遅延 (ミリ秒):

en: When in Auto-Advance mode the result of the current selection is shown 
    for the specified time, before jumping to the next conflict. Range: 0-2000 ms
ja: 自動前進モードでは、指定した時間 (0-2000 ミリ秒) ごとに自動的に次の衝突に移動します。

en: Show info dialogs
ja: 情報ダイアログを表示

en: White space 2-file merge default:
ja: ホワイトスペース 2 ファイルマージのデフォルト:

en: Manual Choice
ja: 手作業で選択

en: Allow the merge algorithm to automatically select an input for white-space-only changes.
ja: 差異がホワイトスペースのみの場合にマージアルゴリズムが自動的に入力を選択するようにできます。

en: White space 3-file merge default:
ja: ホワイトスペース 3 ファイルマージのデフォルト:

en: Automatic Merge Regular Expression
ja: 自動マージの正規表現

en: Auto merge regular expression:
ja: 自動マージの正規表現:

en: Run regular expression auto merge on merge start
ja: マージ開始時に正規表現による自動マージを実行する

en: Run the merge for auto merge regular expressions
    immediately when a merge starts.
ja: マージ開始時に正規表現による自動マージを実行します。

en: Version Control History Merging
ja: バージョンコントロール履歴マージ

en: History start regular expression:
ja: 履歴開始の正規表現:

en: History entry start regular expression:
ja: 履歴エントリ開始の正規表現:

en: History merge sorting
ja: 履歴マージのソート

en: Sort version control history by a key.
ja: バージョンコントロール履歴をキーでソートします。

en: Merge version control history on merge start
ja: マージ開始時にバージョン履歴をマージする

en: Run version control history automerge on merge start.
ja: マージ開始時に自動的にバージョン履歴をマージします。

en: Max number of history entries:
ja: 履歴の最大エントリ数:

en: Cut off after specified number. Use -1 for infinite number of entries.
ja: 指定した数以降のエントリは削除されます。数を制限しない場合は -1 に設定してください。

en: Test your regular expressions
ja: 正規表現をテスト

en: Auto save and quit on merge without conflicts
ja: 衝突がなければマージ後に自動的に保存して終了する

en: If KDiff3 was started for a file-merge from the command line and all
    conflicts are solvable without user interaction then automatically save and quit.
    (Similar to command line option "--auto".)
ja: ファイルマージのために KDiff3 がコマンドラインから起動された場合、
    すべての衝突が自動解決できるときは、自動的に保存して終了します。
    (コマンドラインオプションの --auto に類似)

en: File pattern(s):
ja: ファイルパターン:

en: Pattern(s) of files to be analyzed. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
ja: 解析するファイルのパターン。
    ワイルドカード: アスタリスク (*) とクエスチョンマーク (?)
    複数のパターンを指定する場合はセミコロン (;) で区切ります。

en: File-anti-pattern(s):
ja: ファイル否定パターン:

en: Pattern(s) of files to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
ja: 解析から除外するファイルのパターン。
    ワイルドカード: アスタリスク (*) とクエスチョンマーク (?)
    複数のパターンを指定する場合はセミコロン (;) で区切ります。

en: Follow file links
ja: ファイルリンクを追跡する

en: On: Compare the file the link points to.
    Off: Compare the links.
ja: オン: リンク先のファイルを比較します。
    オフ: リンクを比較します。

en: Case sensitive filename comparison
ja: 大文字と小文字を区別してファイル名を比較する

en: File Comparison Mode
ja: ファイル比較モード

en: Binary comparison
ja: バイナリ比較

en: Binary comparison of each file. (Default)
ja: それぞれのファイルをバイナリ比較します。(標準)

en: Full analysis
ja: 完全分析

en: Do a full analysis and show statistics information in extra columns.
    (Slower than a binary comparison, much slower for binary files.)
ja: 完全な比較を実行し、統計情報を別のカラムに表示します。
    (バイナリ比較より遅く、バイナリファイルの場合は非常に時間がかかります)

en: Trust the size and modification date (unsafe)
ja: サイズと更新日時を信用する (危険)

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
ja: サイズと更新日時を信用し、日時が異なる場合はバイナリ比較する (危険)

en: Trust the size (unsafe)
ja: サイズを信用する (危険)

en: White space differences considered equal
ja: ホワイトスペースの違いを無視する

en: If files differ only by white space consider them equal.
    This is only active when full analysis is chosen.
ja: ファイルの差異がホワイトスペースだけの場合は等しいものと見なします。
    このオプションは完全分析が選択されているときにのみアクティブになります。

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
ja: マージではなく、より新しいものをコピー (危険)

en: Backup files (.orig)
ja: バックアップファイル (.orig) を残す

en: If a file would be saved over an old file, then the old file
    will be renamed with a '.orig' extension instead of being deleted.
ja: ファイルを上書き保存する際に、‘.orig’ 拡張子を付けて元のファイルを残します。

en: Regional Settings
ja: 言語の設定

en: Use the same encoding for everything:
ja: すべてに同じエンコーディングを使う:

en: Enable this allows to change all encodings by changing the first only.
    Disable this if different individual settings are needed.
ja: このオプションを有効にすると、最初を変更するだけですべてのエンコーディングを同時に変更できます。
    それぞれに個別に設定する必要がある場合は、無効にしてください。

en: File Encoding for A:
ja: A のファイルのエンコーディング:

en: If enabled then Unicode (UTF-16 or UTF-8) encoding will be detected.
    If the file is not Unicode then the selected encoding will be used as fallback.
    (Unicode detection depends on the first bytes of a file.)
ja: これを有効にすると、Unicode (UTF-16 または UTF-8) を自動検出します。
    ファイルのエンコーディングが Unicode でない場合は、選択されたエンコーディングを使います。
    (Unicode 自動検出はファイルの最初の数バイトを調べます)

en: Auto Detect Unicode
ja: Unicode 自動検出

en: File Encoding for B:
ja: B のファイルのエンコーディング:

en: File Encoding for C:
ja: C のファイルのエンコーディング:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
ja: マージ出力と保存時のエンコーディング:

en: Auto Select
ja: 自動選択

en: If enabled then the encoding from the input files is used.
    In ambiguous cases a dialog will ask the user to choose the encoding for saving.
ja: これを有効にすると、入力ファイルのエンコーディングが使われます。
    不確かな場合はダイアログが表示され、保存時のエンコーディングを選択するよう促されます。

en: File Encoding for Preprocessor Files:
ja: プリプロセッサファイルのエンコーディング:

en: Right To Left Language
ja: 右から左に読む言語

en: Some languages are read from right to left.
    This setting will change the viewer and editor accordingly.
ja: 右から左に読む言語で有効にします。
    この設定によってビューアとエディタの表示が変わります。

en: Integration
ja: 統合

en: Integration Settings
ja: 統合の設定

en: Command line options to ignore:
ja: 無視するコマンドラインオプション:

en: List of command line options that should be ignored when KDiff3 is used by other tools.
    Several values can be specified if separated via ';'
    This will suppress the "Unknown option" error.
ja: KDiff3 が他のツールによって使用されるときに無視すべきコマンドラインオプションのリストです。
    複数のオプションはセミコロン (;) で区切って指定してください。
    これによって "不明なオプション" エラーを抑制できます。

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
ja: 現在のトピックだけでなく、すべてのオプションを標準設定にリセットします。

en: PreprocessorCmd:
ja: プリプロセッサコマンド:

en: The following option(s) you selected might change data:
ja: 選択された以下のオプションはデータを変えてしまう可能性があります:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
ja: 
    通常これはマージ中には望ましくないと考えられます。
    これらのオプションを無効にしますか？それともこのままマージを続行しますか？

en: Option Unsafe for Merging
ja: 危険なマージオプション

en: Use These Options During Merge
ja: このまま続行

en: Disable Unsafe Options
ja: 危険なオプションを無効にする

en: Loading A
ja: A を読み込み中

en: Loading B
ja: B を読み込み中

en: Loading C
ja: C を読み込み中

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
ja: すべての入力ファイルのテキストは同じですが、バイナリ的に等しくありません。

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
ja: ファイル %1 と %2 のテキストは同じですが、バイナリ的に等しくありません。

en: Abort
ja: 中止

en: Continue Merging
ja: マージを続行

en: Opening files...
ja: ファイルを開いています...

en: Cutting selection...
ja: 選択範囲を切り取り...

en: Copying selection to clipboard...
ja: 選択範囲をクリップボードにコピー...

en: Inserting clipboard contents...
ja: クリップボードの内容を挿入...

en: Ok
ja: OK

en: Save && Continue
ja: 保存/続行

en: Continue Without Saving
ja: 保存せずに続行

en: Search complete.
ja: 検索が完了しました。

en: Search Complete
ja: 検索完了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Swap %1<->%2
ja: 交換 %1<->%2

en: Copy %1->Output
ja: コピー %1->出力

en: Swap %1<->Output
ja: 交換 %1<->出力

en: Configure...
ja: 設定...

en: Search text:
ja: 検索テキスト:

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Search A
ja: A を検索

en: Search B
ja: B を検索

en: Search C
ja: C を検索

en: Search output
ja: 出力を検索

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: Regular Expression Tester
ja: 正規表現テスター

en: Example auto merge line:
ja: 自動マージのテスト行:

en: To test auto merge, copy a line as used in your files.
ja: 自動マージをテストするために、既存のファイルから 1 行コピーします。

en: Match result:
ja: マッチ結果:

en: Example history start line (with leading comment):
ja: 履歴開始行の例 (先行するコメントを含めて):

en: Copy a history start line as used in your files,
    including the leading comment.
ja: 履歴の開始行を先行するコメントを含めて既存のファイルからコピーします。

en: History sort key order:
ja: 履歴ソートキーの順序:

en: Example history entry start line (without leading comment):
ja: 履歴エントリ開始行の例 (先行するコメントを含めずに):

en: Copy a history entry start line as used in your files,
    but omit the leading comment.
ja: 履歴エントリの開始行を先行するコメントを含めずに既存のファイルからコピーします。

en: Sort key result:
ja: ソートキーの結果:

en: Match success.
ja: マッチ成功

en: Match failed.
ja: マッチ失敗

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
ja: 正規表現中の左右の括弧が一致していません。

en: Writing clipboard data to temp file failed.
ja: クリップボードのデータを一時ファイルに書き込めませんでした。

en: From Clipboard
ja: クリップボードから
